Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.3. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Uživatele Windows a Microsoft 365 Business a Enterprise mohou oficiálně používat Python v Excelu. Spolu s knihovnami jako pandas, Matplotlib a NLTK. Jedná se o spolupráci s Anacondou. Microsoft si tento "vynález integrace tabulkových procesorů s externími prostředími" patentoval: US12026560B2. Už před podáním patentu ale mohli uživatelé pro Python v Excelu používat například PyXLL. LibreOffice / OpenOffice.org měl PyUNO.
Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.
Byla vydána nová major verze 6 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení jsou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, Ubuntu 24.04, Debian 12, Fedora 39, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Exploze osobních komunikačních zařízení v Libanonu zabily osm lidí, přibližně 2750 lidí je zraněno. Zhruba 200 jich je v kritickém stavu.
Byla vydána Java 23 / JDK 23. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 12. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze jsou 8, 11, 17 a 21 a bude 25.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 41, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 22. října. Z novinek (ChangeSet) lze vypíchnout Valkey místo nesvobodného Redisu, konec Pythonu 2, instalace proprietárních ovladačů Nvidia s podporou Secure Boot, DNF 5, RPM 4.20, KDE Plasma Mobile Spin, LXQt 2.0, …
Digitální a informační agentura (DIA) přebírá od 1. listopadu správu Registru obyvatel a Registru osob. Převodem pokračuje postupné soustřeďování sdílených informačních systémů státu pod DIA (𝕏).
Společnost Apple vydala nové verze operačních systémů pro svá zařízení: macOS 15 Sequoia, iPadOS 18, tvOS 18, visionOS 2, watchOS 11 a iOS 18.
Konsorcium Linux Foundation představilo svůj nejnovější projekt s názvem OpenSearch Software Foundation zastřešující další vývoj OpenSearch a OpenSearch Dashboards. OpenSearch je forkem vyhledávače Elasticsearch a OpenSearch Dashboards je forkem souvisejícího nástroje pro vizualizaci dat Kibana. V roce 2021 přešly projekty Elasticsearch a Kibana z licence Apache 2.0 na duální licencování pod Server Side Public License (SSPL) a
… více »NET - - - - public / non public - - - - non public / non public - - - - LOCAL router NAT 10.0.0.0/24 10.10.0.0/24Teď využívám tohle:
NET - - - - public / non public - - - - non public / non public - - - - LOCAL NAT router 10.0.0.0/24 10.10.0.0/24ale uvedené je neprůchodné pro IPSEC, respektive prvním zařízením ve směru z netu je 5460AP, v roli AP klienta pro WiFi a tento jako takový neumí NAT-T, tak mě naadlo role otočit, ale jako nepříliš znalý sítí mám obavu, že NAT není jen pro srandu ... Problém je, že nemám možnost získat druhou public adresu, což by můj problém vyřešilo tím, že bych první IP dal rádiu v roli bridge a druhou reálnému routeru s NATem, ale toto není a nemůže být, pač není volná IP . Tak se snažím přijít s něčím co by to vyřešilo, prostě projít přes OvisLink 5460AP a teprve za ním běžící server s firewallem, atd, kde by byl NAT a VPN IPSEC. Nebo uvažuji zcestně a jde to nějak jednodušeji?
Vy máte jeden fatální problém. Potřebujete, aby "router s NAT, IPSEC, ..." měl veřejnou IP adresu, jinak celé to vaše schéma padá na hubu. On totiž není problém to nastavit tak jako ve vaší druhé malůvce (rádio má veřejnou, nenatuje, routuje, mezi rádiem a tím druhým serverem je privátka) - problém je v tom, že to nebude fungovat. Na váš naťák (the router s nat a spol.) se nepůjde ze světa dostat (páč nemá veřejnou IP), a mnohem hůř - on se nebude moci dostat nikam do světa (protože jeho privátku nikdo nepřenatuje do veřejné adresy, takže jeho odchozí provoz při troše štěstí (za předpokladu, že máte ISP a nikoliv "ISP") zahodí hned první hop na trase k ISP, při použití parodie na ISP se tomu jenom vysměje celý svět.
Jestliže nemáte možnost získat další veřejnou IP adresu (ideálně routovanou přes stávající IP toho rádia), tak mi z toho vychází, že 1. nemáte ISP ale "ISP" - váš problém. 2. Zkuste to rádio přenastavit do brigovacího módu (jestli to jde a spol.).
BTW - Pokud je mi známo, IPsec přes NAT fungovat umí. Samozřejmě za předpokladu, že ten váš router na té parodii na konektivitě je VPN klientem, nikoliv serverem. Server je samozřejmě přes NAT neřešitelný, ale pokud je to klient, tak jej s přiměřenou snahou rozběhnete. (Asi budete muset toho svého "ISP" několikrát kopnout kam uznáte za vhodné, aby si ten svůj *ehm* nat nastavil *správně*.) Nicméně rozhodně to není doporučované řešení, protože budete mít trvale problémy se stabilitou té VPN - on tam ten NAT vnáší docela dost subtilních potíží, které povedou k jejímu rozpadu.
Mám-li to uzavřít, tak prostě změňte "poskytovatele".
Jestli jsem to dobře pochopil, tak teď je nastaven jako "WISP (Client Router) mode" a připojuje se bezdrátově k nějakému AP poskytovatele.
Mělo by se to nastavit na "Client mode" a přípojit na wan port toho dalšího routeru a ten nechat dělat NAT. V tomto modu 5460AP žádnou IP adresu nepotřebuje a tu jednu veřejnou IP adresu dostane wan port toho druhého zařízení. Vypadalo byto jako by měl ten druhý router místo drátového wan portu wifi kartu.
Ani v "Bridge mode" by 5460AP nepotřeboval IP adresu. Ale to by muselo být wifi zařízení poskytovatele nastaveno taky na "Bridge mode". Což zřejmě není.
Tiskni Sdílej: