Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
Chystá se poslední jarní Virtuální Bastlírna. Nachystejte si ledové kávy, mojita a vodní chladiče a pojďte se se strahovskými bastlíři pobavit o technice a bastlení! Ptáte se, co mají bastlíři za novinky? Například se ukázalo, že OLED s SSD1306 ve skutečnosti nejsou nutně jen černobílé. Vyšla také nová verze KiCADu včetně betaverze pluginu pro tvorbu databázových knihoven pro KiCAD v InvenTree a na internetu se objevil USB
… více »6. červen je dnem za skutečný internet (neboli Světový den IPv6). Již tradiční příležitost urgovat svého ISP, kdy zavede do sítě IPv6, ale také příležitost šířit osvětu i mezi netechnické uživatele. V současnosti má IPv6 v ČR jen cca 20 % uživatelů (podle statistik společností Akamai a Google).
Festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí Maker Faire Prague 2023 proběhne o víkendu 10. a 11. června na Výstavišti Praha.
Byla vydána verze 8.18 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Projekty Blink a Blinkenlights dospěly do verze 1.0. Jedná se o x86-64-linux emulátor a jeho TUI nadstavbu sloužící jako debugger. Blink je v porovnání s qemu-x86_64 menší a rychlejší.
Bylo potvrzeno, že Debian 12 s kódovým jménem Bookworm vyjde v tuto sobotu 10. června.
Byla vydána nová verze 2023.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Zdůraznit lze předpřipravené obrazy pro Hyper-V nebo to, že ve výchozím prostředí Xfce bylo PulseAudio nahrazeno multimediálním serverem PipeWire.
Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
NET - - - - public / non public - - - - non public / non public - - - - LOCAL router NAT 10.0.0.0/24 10.10.0.0/24Teď využívám tohle:
NET - - - - public / non public - - - - non public / non public - - - - LOCAL NAT router 10.0.0.0/24 10.10.0.0/24ale uvedené je neprůchodné pro IPSEC, respektive prvním zařízením ve směru z netu je 5460AP, v roli AP klienta pro WiFi a tento jako takový neumí NAT-T, tak mě naadlo role otočit, ale jako nepříliš znalý sítí mám obavu, že NAT není jen pro srandu ... Problém je, že nemám možnost získat druhou public adresu, což by můj problém vyřešilo tím, že bych první IP dal rádiu v roli bridge a druhou reálnému routeru s NATem, ale toto není a nemůže být, pač není volná IP
Vy máte jeden fatální problém. Potřebujete, aby "router s NAT, IPSEC, ..." měl veřejnou IP adresu, jinak celé to vaše schéma padá na hubu. On totiž není problém to nastavit tak jako ve vaší druhé malůvce (rádio má veřejnou, nenatuje, routuje, mezi rádiem a tím druhým serverem je privátka) - problém je v tom, že to nebude fungovat. Na váš naťák (the router s nat a spol.) se nepůjde ze světa dostat (páč nemá veřejnou IP), a mnohem hůř - on se nebude moci dostat nikam do světa (protože jeho privátku nikdo nepřenatuje do veřejné adresy, takže jeho odchozí provoz při troše štěstí (za předpokladu, že máte ISP a nikoliv "ISP") zahodí hned první hop na trase k ISP, při použití parodie na ISP se tomu jenom vysměje celý svět.
Jestliže nemáte možnost získat další veřejnou IP adresu (ideálně routovanou přes stávající IP toho rádia), tak mi z toho vychází, že 1. nemáte ISP ale "ISP" - váš problém. 2. Zkuste to rádio přenastavit do brigovacího módu (jestli to jde a spol.).
BTW - Pokud je mi známo, IPsec přes NAT fungovat umí. Samozřejmě za předpokladu, že ten váš router na té parodii na konektivitě je VPN klientem, nikoliv serverem. Server je samozřejmě přes NAT neřešitelný, ale pokud je to klient, tak jej s přiměřenou snahou rozběhnete. (Asi budete muset toho svého "ISP" několikrát kopnout kam uznáte za vhodné, aby si ten svůj *ehm* nat nastavil *správně*.) Nicméně rozhodně to není doporučované řešení, protože budete mít trvale problémy se stabilitou té VPN - on tam ten NAT vnáší docela dost subtilních potíží, které povedou k jejímu rozpadu.
Mám-li to uzavřít, tak prostě změňte "poskytovatele".
Jestli jsem to dobře pochopil, tak teď je nastaven jako "WISP (Client Router) mode" a připojuje se bezdrátově k nějakému AP poskytovatele.
Mělo by se to nastavit na "Client mode" a přípojit na wan port toho dalšího routeru a ten nechat dělat NAT. V tomto modu 5460AP žádnou IP adresu nepotřebuje a tu jednu veřejnou IP adresu dostane wan port toho druhého zařízení. Vypadalo byto jako by měl ten druhý router místo drátového wan portu wifi kartu.
Ani v "Bridge mode" by 5460AP nepotřeboval IP adresu. Ale to by muselo být wifi zařízení poskytovatele nastaveno taky na "Bridge mode". Což zřejmě není.
Tiskni
Sdílej: