Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Na mém debianu etch s nově kompilovaným jádrem 2.6.25 (nové právě kvůli podpoře zvukovky MCP65 od nvidie - snd_hda_intel) se mi přestal zvuk při startu spouštět přes ALSA.
Bylo to poté, co jsem při správné funkci,ale špatně zapojeném repro (indikátor ovládání hlasitosti v oznamovací oblasti byl aktivní), spustil alasaconf.
Pak jsem přišel na to, že jsem měl špatně zapojené repro a zvuk šel. Po restartu PC ale už zvuk zpátky v alse nenastartoval a zdá se, že se používá defaultně ESD. Protože pokud zvolím jako systém multimédií pro zvuk systém ESD, tak to hraje a to jak obecně tak třeba samostatně v xmms. Při nabíhání se ale ALSA spustí a i alsa-utils je ve startovacích skriptech, pochopitelně i ovladače se zavedou korektně.Ale teprve po spuštění alsaconf přejde zvuk správně do systému alsy - tak jak bych to potřeboval, ale bez manuálního přepínání.
Rád bych tedy, aby zvuk používal ALSU už při startu -tak, aby mi jel i alsamixer v oznamovací oblasti hned při startu.
Může mi někdo poradit, jak mám docílit toho aby to tak bylo? Jsem spíše síťař a běžně konfiguruji síť v textovém režimu. Zvuk konfiguruji snad poprvé, takže nevím, kde se co nastavuje a klikací gnome mě moc nepomáhá.
Předem děkuji za odpověď
Tiskni
Sdílej: