Přímý přenos z konference OpenAlt 2024, jež probíhá tento víkend v prostorách FIT VUT v Brně. Na programu je spousta zajímavých přednášek. Pokud jste v Brně, stavte se. Vstup zdarma.
V Coloradu unikla hesla k volebním počítačům. Více než 2 měsíce byla tabulka se stovkami hesel do BIOSu volně na webových stránkách. Dle úřadu je potřeba ještě druhé heslo, takže se o žádnou bezprostřední bezpečnostní hrozbu pro volby nejedná [Ars Technica].
Apple kupuje Pixelmator Team stojící za grafickými editory Pixelmator, Pixelmator Pro a Photomator.
Apple představil nový MacBook Pro s čipy M4, M4 Pro a M4 Max.
Na GOG.com běží Halloween Sale 2024. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Return of the Phantom.
Společnost OpenAI spustila internetový vyhledávač ChatGPT search.
Konference OpenAlt 2024 proběhne již tento víkend 2. a 3. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Začíná ale už v pátek na warm-up party ve Studentském klubu u Kachničky v 17:00. Pokud jste ještě areál FITu nenavštívili, k dispozici jsou pokyny k orientaci. Na programu je 54 přednášek a workshopů. Témata jsou od silně technických témat jako je třeba GCC nebo PostgreSQL po méně technické témata jako eGovernment, nebo třeba detailní analýzu … více »
Byla vydána nová verze 6.9 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.0.1. Tor client na verzi 0.4.8.13. Thunderbird na verzi 115.16.0.
Vývojáři free a open source synchronizačního nástroje (a p2p náhrady Dropboxu) Syncthing oznámili, že z důvodu odporu ze strany Google Play ukončují podporu OS Android. Bohužel v rámci toho zmizí i vydání Syncthing na F-Droid, který má slabší uživatelskou základnu. Syncthing je na Androidu implementován formou wrapper aplikace, která spustí Syncthing démon, vyžádá potřebná oprávnění a zpřístupní webové rozhraní démona. Ve srovnání se
… více »V červnu 2022 bylo oznámeno, že z K-9 Mailu se stane Thunderbird pro Android. Trvalo to poněkud déle, než vývojáři předpokládali, ale včera byl první stabilní Thunderbird pro Android 8.0 vydán.
eth0 - internet - ip 192.168.1.2 eth1:0 - lokalni sit1 192.168.2.1 maska 255.255.255.0 eth1:1 - lokalni sit2 192.168.3.1 maska 255.255.255.0oddělit od sebe sit1 a sit2, aby se neviděli. Zkouším např. tento forward ve firewallu, ale nechce mě to fungovat.
iptables -A FORWARD -i eth1 -o eth1 -s 192.168.2.0/24 -d 192.168.3.0/24 -j DROP iptables -A FORWARD -i eth1 -o eth1 -s 192.168.3.0/24 -d 192.168.2.0/24 -j DROPPoradil by někdo? Díky
Co to znamená, že se ty sítě nemají vidět?
Uvědomte si, že obě IP sítě máte na stejném fyzickém médiu - takže se "uvidí" vždy. Např. broadcasty kterékoliv stanice uvidí kterákoliv stanice bez ohledu na to, z jaké IP sítě má adresu (a bez ohledu na to, jaká pravidla na routeru nastavíte). Broadcast je L2 mechanismus a router s ním nemá co do činění.
Tím vaším pravidlem sice možná zkomplikujete komunikaci dvou stanic z různých IP sítí, ale v žádném případě ji nedokážete zakázat úplně a ta pravidla lze velmi snadno obejít. Jelikož dvě různé L3 sítě sdílejí stejnou L2 síť, komunikace mezi stanicemi vůbec nemusí jít přes ten váš router...
Teda, tomu říkám hodnotný příspěvek:
Ale protože například nevíme ani to, zda ta síť je metalická nebo ne, protože nevíme, co tazatel chce - váš ultimativní návod k řešení je stejné váhy jako to, co jste zaslechl o VLANech v Linuxu.
internet - eth0 - server - eth1 (eth1:0 a eth1:1) - switch - sit1 - sit2
switch - UTP - switch1 - PC ze site 1 - UTP - switch2 - PC ze site 2
A smím se zeptat, čeho že jste tímto dosáhl?
Teda pokud je "switch" skutečně jenom obyčejný switch a nechová se nějak magicky, pak skutečně nechápu účel tohoto "řešení".
A oddělit znamená, jako že "se nemají vůbec vidět"? Čili byste chtěl něco jako, že v tom routeru nemáte jednu síťovku, ale dvě, na každé z nich jednu tu síť?
Tak pak máte dvě možnosti - buď přidat do routeru síťovku a udělat to přesně takto. Anebo skutečně použít ty 802.1q VLANy, na eth1 nastavit dva různé VLANy, na nich ty IP sítě. No a pak potřebujete switch s podporou 802.1q, na portu do routeru nastavíte trunk, a jednotlivé zbývající porty nastavíte jako přístupové pro tu nebo onu VLANu
internet ------ Router1 ---- síť 1 \---- Router2 --- síť 2Komunikace mezi Routerem 1 a síťí 2 je pak mezi routery 1 a 2 vedená obalovacím protokolem (tunelem), stanice na síti 1 tomuto obalu nerozumí a ignorují ho. Mohou ale zachytávat data speciálními nástroji, tomu lze zabránit šifrováním tunelu.
Máš pravdu... stačilo napsat VLAN a tazatel by si to dohledal všechno sám. Nikdy jsem s VLANy v Linuxu nedělal (jen jsem si s tim hrál na hromádce switchů), ale v kernelu jsem nějaký volby viděl. Na druhou stranu vím přesně k čemu VLANy jsou a tak se mi zdálo, že je vhodné o tom napsat. Určitě mě nenapadlo, že se do mě opřeš kvůli tomu jak jsem to napsal.
Že nejsi schopen pochopit z toho co tazatel napsal není můj problém, ale tvůj a nemusíš kvůli tomu znehodnocovat co jsem napsal, když vlastně to řešení je nakonec to co tazatel potřebuje.
Tiskni Sdílej: