Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
eth0 - internet - ip 192.168.1.2 eth1:0 - lokalni sit1 192.168.2.1 maska 255.255.255.0 eth1:1 - lokalni sit2 192.168.3.1 maska 255.255.255.0oddělit od sebe sit1 a sit2, aby se neviděli. Zkouším např. tento forward ve firewallu, ale nechce mě to fungovat.
iptables -A FORWARD -i eth1 -o eth1 -s 192.168.2.0/24 -d 192.168.3.0/24 -j DROP iptables -A FORWARD -i eth1 -o eth1 -s 192.168.3.0/24 -d 192.168.2.0/24 -j DROPPoradil by někdo? Díky
Co to znamená, že se ty sítě nemají vidět?
Uvědomte si, že obě IP sítě máte na stejném fyzickém médiu - takže se "uvidí" vždy. Např. broadcasty kterékoliv stanice uvidí kterákoliv stanice bez ohledu na to, z jaké IP sítě má adresu (a bez ohledu na to, jaká pravidla na routeru nastavíte). Broadcast je L2 mechanismus a router s ním nemá co do činění.
Tím vaším pravidlem sice možná zkomplikujete komunikaci dvou stanic z různých IP sítí, ale v žádném případě ji nedokážete zakázat úplně a ta pravidla lze velmi snadno obejít. Jelikož dvě různé L3 sítě sdílejí stejnou L2 síť, komunikace mezi stanicemi vůbec nemusí jít přes ten váš router...
Teda, tomu říkám hodnotný příspěvek:
Ale protože například nevíme ani to, zda ta síť je metalická nebo ne, protože nevíme, co tazatel chce - váš ultimativní návod k řešení je stejné váhy jako to, co jste zaslechl o VLANech v Linuxu.
internet - eth0 - server - eth1 (eth1:0 a eth1:1) - switch - sit1 - sit2
switch - UTP - switch1 - PC ze site 1 - UTP - switch2 - PC ze site 2
A smím se zeptat, čeho že jste tímto dosáhl?
Teda pokud je "switch" skutečně jenom obyčejný switch a nechová se nějak magicky, pak skutečně nechápu účel tohoto "řešení".
A oddělit znamená, jako že "se nemají vůbec vidět"? Čili byste chtěl něco jako, že v tom routeru nemáte jednu síťovku, ale dvě, na každé z nich jednu tu síť?
Tak pak máte dvě možnosti - buď přidat do routeru síťovku a udělat to přesně takto. Anebo skutečně použít ty 802.1q VLANy, na eth1 nastavit dva různé VLANy, na nich ty IP sítě. No a pak potřebujete switch s podporou 802.1q, na portu do routeru nastavíte trunk, a jednotlivé zbývající porty nastavíte jako přístupové pro tu nebo onu VLANu
internet ------ Router1 ---- síť 1 \---- Router2 --- síť 2Komunikace mezi Routerem 1 a síťí 2 je pak mezi routery 1 a 2 vedená obalovacím protokolem (tunelem), stanice na síti 1 tomuto obalu nerozumí a ignorují ho. Mohou ale zachytávat data speciálními nástroji, tomu lze zabránit šifrováním tunelu.
Máš pravdu... stačilo napsat VLAN a tazatel by si to dohledal všechno sám. Nikdy jsem s VLANy v Linuxu nedělal (jen jsem si s tim hrál na hromádce switchů), ale v kernelu jsem nějaký volby viděl. Na druhou stranu vím přesně k čemu VLANy jsou a tak se mi zdálo, že je vhodné o tom napsat. Určitě mě nenapadlo, že se do mě opřeš kvůli tomu jak jsem to napsal.
Že nejsi schopen pochopit z toho co tazatel napsal není můj problém, ale tvůj a nemusíš kvůli tomu znehodnocovat co jsem napsal, když vlastně to řešení je nakonec to co tazatel potřebuje.
Tiskni
Sdílej: