Debian 12 „Bookworm“ byl vydán. Zohledňuje rozhodnutí o zahrnutí nesvobodného firmwaru. V repozitářích je celkem 64 419 balíčků, z toho přes 11 tisíc nových a 43 tisíc aktualizovaných. Podporováno je 9 architektur (varianty x86, ARM a MIPS, POWER a IBM z), 32bitová x86 nyní vyžaduje aspoň i686. Více v poznámkách k vydání.
Na Epic Games Storu lze do 15. června získat zdarma počítačovou hru PAYDAY 2 (ProtonDB, Wikipedie). Linuxový port přestal být ve čtvrtek 8. června podporován.
Ezoterický programovací jazyk Brainfuck (Wikipedie) slaví 30 let. Urban Müller nahrál první implementaci tohoto jazyka na Aminet 9. června 1993.
Společnost Apple na konferenci WWDC23 představila Game Porting Toolkit. Společnost CodeWeavers informuje, tento toolkit vychází ze zdrojových kódů jejího CrossOveru, tj. komerčního Wine.
Byla vydána květnová aktualizace aneb nová verze 1.79 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.79 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Jak to bude s podporou rastrového grafického formátu JPEG XL ve webových prohlížečích? Google ji nedávno z Chrome a Chromia odstranil (#1178058#c84). Jednou z novinek beta verze Safari 17 je ale právě podpora JPEG XL. Vráti se JPEG XL do Chrome a Chromia (#1451807)? Dění kolem JPEG XL lze sledovat například na r/jpegxl.
Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
eth1
(drátový ethernet) a ath0 (wifi - atheros AR5418, driver madwifi+HAL). Můj postup je následující:
brctl addbr br0 brctl addif br0 eth1 brctl addif br0 ath0 wpa_supplicant -D madwifi -i ath0 -b br0 -c /etc/wpa_supplicant.confProblém je, že při tomto postupu se
wpa_supplicant
odmítá asociovat se sítí (WPA PSK). Výstup wpa_supplicant
u je vždy něco jako
Associated with 00:4f:62:00:eb:18 CTRL-EVENT-DISCONNECTED - Disconnect event - remove keys CTRL-EVENT-SCAN-RESULTS Trying to associate with 00:4f:62:00:eb:18 (SSID='kva' freq=2442 MHz) Authentication with 00:4f:62:00:eb:18 timed out. CTRL-EVENT-SCAN-RESULTS Trying to associate with 00:4f:62:00:eb:18 (SSID='kva' freq=2442 MHz) CTRL-EVENT-SCAN-RESULTS Authentication with 00:4f:62:00:eb:18 timed out. ...Pokud
ath0
není přidáno do bridge, spojení se sítí bez problémů funguje. Nastavení ve wpa_supplicant.conf
je proto předpokládám v pořádku.
Nemám s takovými věcmi příliš mnoho zkušeností, tak bych před tím, než se pokusím někam posílat bugreporty chtěl ujistit, že chyba není mezi klávesnicí a židlí...
wpa_supplicant
u, nebo někde v jádře v kódu pro bridge, nebo jak jsem psal, mezi klávesnicí a židlí...
Tiskni
Sdílej: