V Tchaj-peji probíhá počítačový veletrh COMPUTEX 2023. Firmy představují své novinky. Nvidia například superpočítač DGX GH200 AI.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim. Nejvýznamnější novinkou je integrace OMEMO pluginu přímo do jádra aplikace, takže již není třeba plugin samostatně instalovat. Přehled dalších novinek je dostupný na oficiálních stránkách. Gajim je vytvořen v jazyce Python s využitím knihovny GTK a vedle Linuxu jej lze vyzkoušet i na platformách MacOS a Windows.
Komunita KDE představila stránku KDE for Developers pro vývojáře používající KDE aplikace. Postupně byly představeny stránky pro umělce KDE for Creators, děti KDE for Kids a vědce KDE for Scientists.
Společnost ARM představila platformu Total Compute Solutions 2023 (TCS23) s 5. generací GPU Immortalis-G720, Mali-G720 a Mali-G620 a Armv9.2 CPU Cortex-X4, Cortex-A720 a Cortex-A520 s DSU-120.
Na konferenci Microsoft Build 2023 byl představen Azure Linux container host for Azure Kubernetes Service (AKS). Podrobnosti ve videu s otázkami a odpovědmi. Shrnutí v článku na DevClass.
Na itch.io probíhá Linux Game Jam 2023. Zapojit se a přihlásit hru běžící na Linuxu lze do 6. června do 01:59. Zahrát si lze hry z loňského ročníku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačové hry Warhammer 40,000: Gladius - Relics of War a Hue. Na Epic Games Storu počítačovou hru Fallout: New Vegas - Ultimate Edition.
WordPress (Wikipedie), open source systém pro správu webového obsahu (CMS), zítra slaví 20 let. První verze byla vydána 27. května 2003.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno ve verzi 1.34. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Od verze 1.6 lze pomocí "deno compile" sestavit ze zdrojových kódů binární spustitelný soubor. Nově "deno compile" podporuje také npm balíčky.
Aktuálně posledním 14. open source filmem od Blender Studia je CHARGE (YouTube). Dokončuje se 15. film Pet Projects. Začíná se pracovat na 16. filmu s pracovním názvem Project Gold.
Zdravím. Nedaří se mi přesvědčit OO, aby mi tisk duplexně + dal více stránek na jeden list, byť tiskárna to umožňuje. Neb vytištění pod KPDF je bezproblémové (až na ten výkon x pdf nebyla svižná ani pod Woknama ), tak přikládám srovnání diskových dialogů obou SW
psbook
.
#!/bin/bash
echo Expertni tisk souboru $1
echo Kolik stranek na list?
read strnalist
psnup -$strnalist $1 > /tmp/vystup.ps
psselect -e -r /tmp/vystup.ps|lp -d DeskJet-710C -c
echo Otoc papir a stiskni klavesu.
read potvrzeni
psselect -o /tmp/vystup.ps|lp -d DeskJet-710C -c
rm /tmp/vystup.ps
možná právě to dělám nějak blbě. Všude jinde mám A4 jen OO mi na to kašle. Nastavení jsem děla přes YaST2 | Hardware | Printer zvolil jsem Edit příslušné tiskárny a pak položku Filter setting. V následém dialogu "Configuration Options" jsem dal Media Size na A4. V OO jsem také zkoušel menu File | Printer settings ale ta volba se promítne akorát na aktuální dokument. Není to součástí nějaké výchozí šablony, protože po změně se zeptá, zda změnu uložit do aktuálního dokumentu..
kprinter
jej poslu na tiskarnu s potrebnym nastavenim -- tiskarna, pocet stranek, duplexni tisk, jake stranky, ...
cd /usr/lib/ooo-2.1/program ./spadminB) Přidejte kprinter pomocí spadminu mezi tiskárny v OOo Ve spadminu 1) klikněte na Nová tiskárna... 2) Zvolte Připojit PDF konvertor, Další 3) Zvolte Výchozí ovladač, Další 4) Do připraveného řádku zadejte kprinter -stdin, Další 5) Název nové tiskárny PDF konvertor změňte např. na kprinter, Dokončit. 6) Nyní ještě doporučuji označit kprinter a kliknout na Vlastnosti, kde nastavíte výchozí rozměr papíru a vypnete Náhradu za písmo. 7) Ukončete spadmin. Nyní byste v tiskovém dialogu OOo měli mezi tiskárnami vidět i kprinter. Odešlete tisk na něj a nyní se zobrazí stejný dialog jako při tisku z KDE applikací, tj. např. ze zmiňovaného kpdf.
Tiskni
Sdílej: