abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

    dnes 13:44 | Nová verze

    OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:00 | Bezpečnostní upozornění

    V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 08:00 | IT novinky

    I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 07:00 | Nová verze

    Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:11 | Nová verze

    Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:22 | Nová verze

    Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:11 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:11 | Bezpečnostní upozornění

    Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 14:00 | Zajímavý software

    LibreQoS je svobodná aplikace vhodná pro poskytovatele internetové připojení pro rezervaci a řízení datových toků zákazníků (QoS - Quality of Service, QoE - Quality of Experience). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2. Aktuální verze je 1.4.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    29.11. 23:22 | Nová verze

    Byla vydána Beta 1 verze KDE 6 (Plasma, Frameworks a Gear) postavené na Qt 6. Testovat lze například v distribuci KDE Neon. Stabilní verze je plánována na konec února 2024. Předchozí velké vydání 5 vylo vydáno téměř před 10 lety (červenec 2014).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
     (0%)
     (0%)
     (100%)
    Celkem 2 hlasů
     Komentářů: 0
    Rozcestník

    Dotaz: Útoky přes ssh - zjištění IP

    5.5.2008 23:14 Pavel David | skóre: 11
    Útoky přes ssh - zjištění IP
    Přečteno: 1252×
    Dobrý večer, mám AP ovislink Wl-5460 do kterého jsem nahrál Straightore firmware konkrétně 1.6.0. Ap je nastaveno na režim Stanice s NATem.

    Na wan mám nastavenou veřejnou IP a IP lanové části obstarává dhcp server kombinovaný se statickými ip adresami. Na lanové části sítě (vnitřní síti za natem) mám umístěný webserver se statickou IP adresou a tento pc (tato IP) je umístěn(a) do demilitarizované zóny. Na serveru je nainstalováno ssh.

    Můj problém spočívá v tom, že se mi někdo pokouší nabourat do serveru přes ssh. Chtěl bych nějak zjistit jeho IP ale když se podívám do logů serveru, tak se mi tam ukáže pouze ip adresa vnitřní brány. Je nějaký způsob jak zjistit ip adresu útočníka, abych ho mohl odstřihnout? Co musím kde nastavit?

    Kdyby to byl jen jeden pokus, tak bych to přešel, ale ty útoky se stupňují a nevím, jestli to dělá jen jeden člověk! Přístup přes sshčko potřebuji neomezený, protože se připojuji z různých míst v republice.

    Děkuji za odpovědi.

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    6.5.2008 08:27 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Útoky přes ssh - zjištění IP
    Chtěl bych nějak zjistit jeho IP ale když se podívám do logů serveru, tak se mi tam ukáže pouze ip adresa vnitřní brány.
    To máte nějak divně nastavený NAT, pravděpodobně se dělá SNAT – je to nutné?
    Kdyby to byl jen jeden pokus, tak bych to přešel, ale ty útoky se stupňují a nevím, jestli to dělá jen jeden člověk!
    Pokud by to dělal jeden člověk, bude zkoušet nějaké specifické útoky na známé chyby, a pokud by zjistil, že tím neprojde, vykašlal by se na to (případně by zkusil jiné služby). Útoky pokoušející se přihlásit nějakým známým jménem a heslem jsou ale běžné a přicházejí z různých napadených počítačů. Pomůže povolit přihlašování pouze klíčkem a nastavit limit na počet neúspěšných pokusů o přihlášení:
    PasswordAuthentication no
    MaxAuthTries 6
    
    Řešení 1× (Pavel David (tazatel))
    6.5.2008 08:47 Atom321 | skóre: 20
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Útoky přes ssh - zjištění IP
    Zkuste jako dodatečnou ochranu použít port knocking. Funguje to takhle:

    - Port SSH je v základním nastavení blokovaný firewallem. - Na firewallu běží "port knocking daemon", který tiše čeká na určitou domluvenou sekvenci paketů ("zaklepání"). Po přijetí této tajné sekvence otevře port SSH pro IP adresu, ze které tyto pakety přišly na nějaké časové okno (typicku 1 minuta). - Útočník, který scannuje vaši síť a nezná otevírací sekvenci se tak vůbec nedozví, že na tom stroji nějaké SSH vůbec běží. - A naopak, pokud útočník tuto sekvenci zjistí a použije, víte že vás odposlouchává a je potřeba to řešit.

    Informace a programy pro port-knocking se dají vygooglit, potřebné nástroje možná máte ve své distribuci.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.