Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Vo vseobecnosti sluzby pouzivaju na autentifikaciu operaciu ldap_bind
a ta autentifikuje uzivatela heslom ulozenym v atribute userPassword
. Samba je v tomto pripade vynimka, ona operaciu bind nepouziva a miesto toho priamo cita atributy SambaNTPassword
a SambaLMPassword
, v ktorych su ulozene NTLM hashe hesla, ktore sa pri tejto autentifikacii pouzivaju. Totiz samba potrebuje poznat hesla v nesifrovanom tvare, preto by pripadny hash (MD5, SHA a pod) z atributu userPassword
bol nafigu.
Avsak v sambe sa da aktivovat moznost synchronizacie hesiel pri kazdej zmene hesla cez windoracky kukuc. Pripadne pouzit nejaky skript, ktory dokaze zmenit hesla vo vsetkych troch atributoch (smbldap-passwd
) a zakomponovat ho do weboveho portalu.
Ak by ste aj napriek tomu chceli autentifikovat len jednym z dvoch moznosti, tak v pripade pouzivania len sambackych hashov, bolo by nutne pouzit pam_winbind a autnetifikovat len cez tento modul. V pripade pouzivania len atributu userPassword
problem az na spominanu sambu nieje ziadny. Snad keby bolo heslo v clear texte, tak je snad moznost nejak sambu donutit aby ho pouzivala, ale este som sa s tym nestretol.
Este ma napadla jedna OpenLDAP vychytavka: pouzitie smbk5pwd
overlayu, ktory funguje ako trigger a ak zisti, ze sa vykonala zmena hesla v jednom z hesloidnych atributov, tak zmenu hesla automaticky upravi aj v atributoch ostatnych (dokonca aj v kerberosoidnom atribute (plati len pre heimdal verziu kerbera)). Takze ziadna synchronizacia v sambe nemusi byt zapnuta.
Ale pred realnym nasadenim odporucam riadne odskusat, lebo ja som mal s tymto overlayom problemy.
Tiskni
Sdílej: