Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
dig mojebanka.cz
nekolikrat za sebou, tak mi vrati ipadresu az tak na 5tej - 7mej pokus. Jedna se o Debian etch a tento problem mam i na jinych strojich. Bind to mimojine nedela.
Kolega zjistil, ze mojebanka.cz ma malej "Time To Live" (asi kvuli zabezpeceni - ze po par minutach vyprcha a stranky jsou zas nedostupne).
Zkuste to nekdo protuknout nebo jenom testnou, jestli se vam to jevi tak jako me.
Dikec
mojebanka.cz ma uvedeny jako dns servery:
nsv.mojebanka.cz
nsn.mojebanka.cz
a oba jsou autoritativni a oba vraceji pro "mojebanka.cz" ackovy zaznamy na IP:
194.228.113.5, 195.47.102.5
www.mojebanka.cz se mi vubec neresolvla ani na jednom s DNS serveru...
Kdyz se dal dotaz opakovane nekolikrat (asi 3x), tak obe DNS zacaly vracet, ze je
pro www.mojebanka.cz autoritativni DNS server:
dd.mojebanka.cz s IP 194.228.113.6, 195.47.102.6
Tento DNS server (na obou IP) vraci 2 ackove zaznamy na www.mojebanka.cz.
Vsimnul jsem si na DNS serveru dd.mojebanka.cz 2 zvlastnosti:
1) Na 2 IP adresach vraci rozdilne SOA zaznamy. U obou IP se deje navic to, ze serial
v SOA zaznamu se kazdou 1s zvetsuje o +1.
2) Nektere zaznamy na IP adresy maji TTL 10 nebo dokonce 0.
hosts
pridate ackovy zaznamy na mojebanka.cz a www.mojebanka.cz. Neni to sice idealni, ale takto obejdete spatne nastavene DNS servery KB.
Ad 1) KB nikdy nezaznamenala problem diky nejpouzivanejsimu Bindu, ktery dokaze www.mojebanka.cz resolvnout pokazde, ale az za 3-4 vteriny. To, ze se mojebanka.cz resolvne v radu desitek ms a www.mojebanka.cz v radu tisicu ms je asi v KB normalni stav...:)
Ad 2) v KB maji zrejme i zamestnance specializovaneho na vypisovani RFC. Kdyby svoji praci delal opravdu peclive, tak by tam urcite vypsal vsechny :) Kdyz tedy tolik dodrzuji standardy, tak by se jich nebylo od veci zeptat, v jakem doporuceni RFC je napsano, ze se ma: 1) Pro 1 zaznam vracet 2 rozdilne SOA zaznamy. 2) V SOA zaznamu kazdou vterinu zvetsovat serial o +1. 3) Nastavovat TTL na 0.
Ad 3) Toto neni vubec spatne vyzkouset, treba Recursor pokazde zacne taky vracet zazracne odpovedi stejne jako Bind po 3-4 vterinach. Tim by bylo hned po pricinach problemu :)
hosts
.
Kdyz NS banky vraceji nekorektni udaje, tak je blbost z toho vinit nejakej program,
ktery si s nimi nedokaze poradit.
Tiskni
Sdílej: