Nejnovější X.Org X server 21.1.17 a Xwayland 24.1.7 řeší 6 bezpečnostních chyb: CVE-2025-49175, CVE-2025-49176, CVE-2025-49177, CVE-2025-49178, CVE-2025-49179 a CVE-2025-49180. Nils Emmerich je nalezl koncem března a dnes publikoval detaily.
Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.4 (Mastodon). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovek v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
UN Open Source Week 2025 probíhá tento týden v sídle Organizace spojených národů v New Yorku. Středeční a čtvrteční jednání bude možné sledovat na UN Web TV.
Byla vydána nová verze 2.50.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 98 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Infrastrukturu pro chatovací aplikaci Telegram provozuje člověk s vazbami na ruské zpravodajské služby. Upozorňují na to investigativní novináři z redakce iStories. „Vedneev dodává služby ruskému státu včetně jeho jaderného institutu nebo zpravodajské službě FSB,“ říká v podcastu Antivirus novinář Jan Cibulka. Uživatelům, kteří si chtějí své informace chránit, doporučuje Telegram vůbec nepoužívat, a raději zvolit jednu z alternativ, WhatsApp nebo Signal.
The Trump Organization spustila ve Spojených státech mobilní síť Trump Mobile s neomezeným tarifem The 47 Plan za 47,45 dolarů měsíčně a představila vlastní značku telefonů The T1 Phone s Androidem za 499 dolarů.
Vývojáři KiCadu se na svém blogu rozepsali o problémech KiCadu v desktopových prostředích nad Waylandem. KiCad běží, ale s významnými omezeními a problémy, které podstatně zhoršují uživatelský komfort a vývojáři je nedokážou vyřešit na úrovni KiCadu. Pro profesionální používání doporučují desktopová prostředí nad X11.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
msi-laptop
a skusal som aj pridat jadru parameter EC_INTR=0
. Vie niekto pls poradit?
na svem MSI EX600X jsem tenhle probem taky resil. Vyzkoumal sem ze parametr ec_intr uz se nechyta, pac je ted jadro staveny na preruseni misto neustale kontroly stavu, nebo tak nejak...na tohle sem l00ser. Muzes ale pouzit parametr acpi=noirq. U mne to melo za nasledek nefunkcnost klaves na regulaci podsviceni displaye. To jde ale zase resit pouzitim appletu na panelu nebo rucni zmenou zapisem do prislusneho virtualniho symlinku , tedy echo HODNOTA > /sys/devices/virtual/backlight/acpi_video0/brightness
, kde hodnota je tusim od 0 do 10...snad... ale to je fuk, pac kdyz tam nacpes moc, hodnota se nezmeni. Osobne sem si udelal scriptik, kterej sem namapoval v compizu na klavesy WIN+F4/F5:
#!/bin/bash
bright=$(cat /sys/devices/virtual/backlight/acpi_video0/brightness)
brightAdj=$(echo $bright-1 | bc)
echo $brightAdj > /sys/devices/virtual/backlight/acpi_video0/brightness
#!/bin/bash
bright=$(cat /sys/devices/virtual/backlight/acpi_video0/brightness)
brightAdj=$(echo $bright+1 | bc)
echo $brightAdj > /sys/devices/virtual/backlight/acpi_video0/brightness
acpi=noirq
ako si mi odporucil, ziadnu zmenu som nepostrehol - okrem nejakych chybnych vypisov pred jeho zavedenim - nieco z neexistujucimi symlinkami. Inak sa to chva presne tak isto a jas mi na LCD ide dalej nastavovat cez Fn klavesy
/etc/modprobe.d/blacklist
pridat msi-laptop
, reboot a vsetko funguje ako ma ;)
Tiskni
Sdílej: