Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sfdisk -d /dev/sda | /dev/sdb
particiu /dev/sdb1 nastavim FD (Linux raid autodetect)
vytvorim degradovane pole a naformatujem
mdadm --create --verbose /dev/md0 --level=1 --raid-devices=2 missing /dev/sdb1
mkfs.reiserfs /dev/md0
Vo vypise /proc/mdstat vidim ze pole bezi. Pole namountujem a
vykopirujem tam system.
mkdir /mnt/md0 mount /dev/md0 /mnt/md0 cp -axv / /mnt/md0Upravim fstab a lilo.conf, sda1 nahradim md0 a lilo zapisem
lilo -r /mnt/md0Po restarte system bezi uz z raidu, mount vypise:
/dev/md/0 on / type reiserfs (rw)
Teraz zmenim sda1 na FD (Linux raid autodetect) a disk
sa pokusim pridat do pola:
mdadm --manage /dev/md0 --add /dev/sda1co skonci hlaskou
mdadm: Cannot open /dev/sda1: Device or resource busyked si pozriem
lsof | grep -i sda1
tak nic nenajde
Postup som skusal aj na neroot particii, tam to funguje
a po pridani disku do pola, sa raid zacne hned synchronizovat.
V com robim chybu ?
Dik
sfdisk -d /dev/sda | sfdisk /dev/sdb
Tiskni
Sdílej: