V srpnu společnost HashiCorp přelicencovala "své produkty" Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad a Waypoint z MPL a Vagrant z MIT na BSL (Business Source License). V září byl představen svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Na konferenci Open Source Summit Japan 2023 byl představen (YouTube) svobodný a otevřený fork Vaultu s názvem OpenBao (GitHub).
Na dnes plánované vydání Debianu 12.3 bylo posunuto. V jádře 6.1.64-1 v souborovém systému ext4 je chyba #1057843 vedoucí k možnému poškození dat.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
find zaloha-etc* -mtime +2 -print0 | xargs -0 rm -f
. Kolikrat se ale stane, ze mi ty zalohy starsi nesmaze (pusteno cronem pokazde ve stejny cas). Kdyz to ale pustim rucne (tj. v jakykoliv jiny cas), tak se stare smazou a je vse OK. Nekde jsem tady cetl, ze to muze byt opozdenym koncem zalohy a hned to nesplni podminku casu. Jak ale mazat, aby koukal jen na datum a ne na cas? (jen doplnim, ze zalohy neprovadim kolem pulnoci)
find -name 'zaloha-etc*' -mtime....
?
-daystart -mtime 3
Measure times from the beginning of today rather than from 24 hours ago. So, to list the regular files in your home directory that were modified yesterday, do find ~/ -daystart -type f -mtime 1
#!/usr/bin/env bash # promenne CIL="/usr/zaloha" ZDROJ="/etc" PREFIX="etc_" POSTFIX="`date +%d%m%y`.tar.bz2" NAZEV=${PREFIX}${POSTFIX} # vyzalohuje adresar $ZDROJ tar -cjf ${CIL}/${NAZEV} "$ZDROJ" 2>/dev/null && # upravi prava zalohy chmod 640 ${CIL}/${PREFIX}* && # nalezne a smaze zalohy starsi xx dni find ${CIL}/${PREFIX}* -mtime +2 -print0 | xargs -0 rm -f # synchronizuje s DVD-RAM rsync -av --delete /usr/zaloha/ /media/dvd-ram/ # zasle informacni e-mail a zapise stav do logu if [[ `echo $?` -eq 0 ]]; then echo -e "`date` Zaloha "$ZDROJ" byla provedena." >> /var/log/zaloha.log mail -s "zaloha "$ZDROJ"" email@example.net <<-MESSAGE Dobry den, Zaloha "$ZDROJ" byla provedena v `date +%H:%M` `date +%d.%m.%Y` a je ulozena na serveru v "$CIL/$NAZEV" Vas zalozni server :) MESSAGE else echo -e "`date` Zaloha "$ZDROJ" SKONCILA CHYBOU!" >> /var/log/zaloha.log mail -s "zaloha "$ZDROJ"" email@example.net <<-MESSAGE Dobry den, Zaloha "$ZDROJ" NEBYLA PROVEDENA v `date +%H:%M` `date +%d.%m.%Y`. Vas zalozni server :( MESSAGE fi #endjinak mam tehle scriptu vic (na jine adresare) a jediny problem mi dela ten /etc ... zajimavy, scripty jsou identicky, jen menim promenne...
find ${CIL} -name "${PREFIX}*" -mtime +2 ...
# Delete older than last 7 backups (not 7 days)
ls -1t $DESTINATION | grep ^prefix | tail -n +8 | xargs rm
server:/usr# ls -1t /usr/zaloha | grep ^var_www_ | tail -n +4 var_www_150608.tar.bz2 server:/usr# ls -1t /usr/zaloha | grep ^var_www_ | tail -n +4 | xargs rm rm: cannot remove `var_www_150608.tar.bz2': není souborem ani adresářem
/usr/zaloha
, jak to osetrit?
ls
nevypisuje absolutní cestu.
Jako nejjednodušší řešení jsem použil to, že se před tím uvedeným příkazem na odstranění záloh přesunu do patřičného adresáře: cd $DESTINATION
Další možností by bylo doplnit ještě příkaz, který zyčátek každého řádku výstupu z ls
doplní o ${DESTINATION}/
. Napadá mě ošklivé řešení s awk
, ale určitě by na to bylo lepší použít nějaký jiný příkaz:
ls -1t $DESTINATION | grep ^prefix | tail -n +8 | awk '{ "/usr/zaloha/" $0 }' | xargs rm
Místo /usr/zaloha/
by tam mělo být obecnější ${DESTINATION}
, ale nepřišel jsem na to, jak escapovat ty uvozovky, aby došlo k expanzi proměnné.
var="ahoj" gawk -v var2="$var" 'BEGIN {print var2}'
awk
mi ve složených závorkách vypadlo print
.
Takže by to mohlo být nějak takhle:
ls -1t "$DESTINATION" | grep ^prefix | tail -n +8 | awk -v dir="$DESTINATION" '{ print $dir "/" $0 }' | xargs rm
$dir
má být jen dir
, bez $
.
ls -1t "$DESTINATION" | grep ^prefix | tail -n +8 | awk -v dir="$DESTINATION" '{ print dir "/" $0 }' | xargs rm
rsync
, takže zde bych hledal možné problémy. Nebo na začátek scriptu přidej set -x
a vyhodnocování si pak můžeš prohlédnout v mailu.
if [[ `echo $?` -eq 0 ]]
je překombinované, použijte if [[ $? -eq 0 ]]
.
2>/dev/null
. Takhle přicházíš právě o ten chybový výstup, kde tar
možná říká, proč skončil neúspěsně.
Tiskni
Sdílej: