Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
(II) Loading sub module "int10" (II) LoadModule: "int10" (II) Reloading /usr/lib/xorg/modules//libint10.so (II) Attempted to read BIOS 128KB from /sys/bus/pci/devices/0000:02:00.0/rom: got 0KB Requesting insufficient memory window!: start: 0xf4000000 end: 0xf5ffffff size 0x10000000 (EE) Cannot find empty range to map base to (EE) fglrx(2): Cannot read V_BIOS (3) (EE) fglrx(2): PreInitInt10 failed (EE) fglrx(2): PreInitConfig failedZkousel jsem i drivery radeon a ati (a nejake fbdev nebo tak nejak, ktere ani neznam ale vsiml sem si ze tam asi jsou nainstalovane) a se vsemi temito mi 3-monitorovy layout vubec nenabehl a vzdy to skoncilo nejakyma errorama ze nemuze najit "Device" a podobne. Pri pokusu o
moprobe fglrx
mi to ukaze:
FATAL: Error running install command for fglrx
a v dmesg je
[ 837.505089] [fglrx] Maximum main memory to use for locked dma buffers: 1899 MBytes. [ 837.505124] [fglrx] ASYNCIO init succeed! [ 837.505127] [fglrx:KCL_enable_pat] *ERROR* Pat entry 2 is already configured [ 837.505164] [fglrx] PAT is disabled! [ 837.505168] [fglrx:firegl_init_module] *ERROR* firegl_stub_register failedJednou z asi 30ti pokusnych startu mi X server nabehl, ale druhy monitor byl cely rozmazany. Po znovu spusteni X bez cehokoliv jineho uz to zase nenabehlo :/ Nemate nekdo zkusenosti nebo radu co s tim? Diky moc vsem PS: Pak mam jeste jeden postreh: kdyz sem nainstaloval Fedoru 9 AMD64, tak instalace probehla v poradku ale Xserver pak nenabehl uz vubec ani s jakymikoliv pokusy :(
X logy: fgrlx - 2 monitory na jedne karte- funguje RadeonHD - 2 monitory, nefunguje X conf: FGLRX - 2 monitory, funguje RadeonHD - nefunguje
Tiskni
Sdílej: