Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Byla vydána nová verze 255 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Z novinek lze vypíchnout například novou službu systemd-bsod.service.
Google představil Gemini, svůj největší a nejschopnější model umělé inteligence.
při kopírování většího objemu dat jsem si všiml, že Krusader (či co na vlastní kopírování použil) vytvořil nejprve kompletní adresářovou strukturu a teprve poté do ní začal hrnout data.
To mi přijde naprosto šílený. Jak mám zjistit, když se to např. sekne nebo to musím přerušit, kam až kopírování dospělo? Procházet jednotlivé složky? Fuj! Mám snad někde něco blbě nastaveno resp. dá se tohle chování potlačit? Cíl je na Wintelu => smbRozhodně to není abecedněJo toho, aby to bylo abecedne, jentak nedosahnes (taky jsem se snazil), viz tohle.
du -s adresar
pro zdrojovy i cilovy adresar tak by velikosti měly souhlasit (pokud se ohlídají nuance mezi různými filesystémy jako třeba absence (hard)linků a podobně, to by pak znamenalo ještě pár dalších parametrů). Ještě další nástroj vhodný hlavně pro textové soubory je diff (diff -ruN zdroj_adr cil_adr > rozdily.diff) vám vytvoří diferenční soubor pro celý adresář (vhodně nastavený Midnight Commander takovýto diferenční soubor umí procházet jako kdyby to byla adresářová struktura a prohlížet si rozdíly v jednotlivých souborech). Ale to už nemluvím o přerušeném kopírování, ale spíš třeba když jsou někde dvě různé verze téhož a člověk si není jistý v čem se liší.
Tiskni
Sdílej: