Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Byla vydána nová stabilní verze 3.21.0, tj. první z nové řady 3.21, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu architektury Loongson LoongArch64.
Hodnota Bitcoinu, decentralizované kryptoměny překonala 100 000 dolarů (2 390 000 korun).
Hurl byl vydán ve verzi 6.0.0. Hurl je nástroj běžící v příkazovém řádku, který spouští HTTP požadavky definované v textovém souboru.
Výsledek hlasování: Výchozím grafickým motivem Debianu 13 aneb Trixie bude Ceratopsian.
Rodina jednodeskových počítačů Orange Pi se rozrostla (𝕏) o Orange Pi 5 Ultra.
Mobilní Datovka, tj. svobodná aplikace pro přístup k datovým schránkám pro zařízení s operačním systémem iOS a Android, byla vydána v nové verzi 2.2.0. Nově lze nastavit vlastní obrázky pro jednotlivé datové schránky pro jejich lepší identifikaci v seznamu schránek. Přidán byl editor vnitřních nastavení aplikace, který slouží jako přehled všech hodnot, které aplikace udržuje.
Společnost DuckDuckGo stojící za stejnojmenným vyhledávačem letos věnovala 1,1 milionu dolarů na podporu digitálních práv, online soukromí a lepšího internetového ekosystému. Peníze byly rozděleny mezi Electronic Frontier Foundation (EFF), Public Knowledge, ARTICLE 19, Demand Progress, European Digital Rights (EDRi), Fight for the Future, The Markup, OpenMedia, Restore the Fourth, Signal, Surveillance Technology Oversight
… více »LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.2.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je import knihoven KiCadu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
nevíte někdo jak jednoduše zapnout či donutit GTK aplikace bežící v KDE k vyhlazování písma ? Vypozoroval jsem, že žádná GTK aplikace nevyhlazuje, nastavení stejného fontu či jiného nemá vliv. Jsem názoru, že díky tomu Firefox, nezobrazuje stránky tak pěkně, jako třeba Opera či Konqueror.. (Viz příloha) Chtěl bych toho docílit bez instalace gnome-control-center, který udajně problém řeší..
Díky
export GDK_USE_XFT=1
<edit name="hinting" mode="assign"><bool>true</bool></edit> <edit mode="assign" name="hintstyle"><const>hintfull</const></edit>Respektive K Control Center -> Appearance & themes -> Fonts -> Use anti-aliasing: Enabled -> Configure -> Hinting style: Full
~/.fonts.conf
, ktory ma vplyv na vsetky aplikacie, pokial je tento uzivatelsky subor nacitany (v Ach Linuxe su uzivatelske nastavenia nacitane v pripade, ze existuje odkaz /etc/fonts/conf.d/50-user.conf
). Uzivatel si tak moze upravit vlastne nastavenia fontov, nez je nastavenie systemove.
Firefox sa mi zdal, ze pouziva vyhladene pismo. Opera taktiez, ale ma velmi slaby hinting. Mozno by na porovnanie vyhladzovania fontov pomohlo poslat screenshoty nejakych cisto KDE a GTK aplikacii (K Control Center, GIMP, ...), popripade aj cisto Qt aplikacii (qtconfig).
A to vyhlazování máš hnusné na obouch snímkách obrazovky.IMHO screenshot Firefoxu ma mozno velke pismo, ale pekne vyhladene, rozhodne by som netvrdil, ze hnusne. V pripade Opery by som skusil pouzit Qt 4 verziu namiesto standardnej Qt 3, pismo by potom malo mat silnejsi hinting.
taky nechápu, proč Arch Linux a Ubuntu můžou mít zakompilovanou podporu BCI ve freetype a Mandriva, OpenSUSE to tam nemajíKvoli americkemu software patentu na BCI, ktory vlastni Apple. Niektore distribucie sa chcu pre istotu vyhnut moznym problemom s porusovanim patentu v USA.
... a ani BCI a subpixel hinting tomu nepomůže.Ale pomoze. Problem moze byt v tom, ze Apple a Microsoft (tvorcovia TTF) maju mierne odlisne implementacie BCI. Freetype je mozne skompilovat len s podporou jedneho typu BCI (predvoleny je Microsoft). Kadopadne suhlasim s tym, ze standardne dodavane fonty v Linuxe nie su to prave orechove. V mojom pripade sa mi osvedcilo pouzivat vyhladene fonty (standardne pouzivam v GTK a Qt aplikaciach font Lucida Grande) okrem Microsoft fontov, ktore lepsie vyzeraju nevyhladene. Vynimkou su tucne fonty, ktore mam vzdy vyhladene. BCI a hinting mam zapnuty podla typu fontu (Microsoft fonty ano, Liberation nie - pouziva autohinting). V pripade LCD sa opliati pohrat sa aj s nastavenim sub-pixel rendering.
Kadopadne suhlasim s tym, ze standardne dodavane fonty v Linuxe nie su to prave orechove.Mně připadá Dejavu výborně udělané.
Tiskni Sdílej: