Certifikační autorita Let's Encrypt oznámila, že bude volitelně nabízet krátkodobé certifikáty s šestidenní platností a navíc s možností vystavit je na IP adresu. Zvolit typ certifikátu bude možné v certifikačním profilu ACME.
Herní konzole Nintendo Switch 2 byla oficiálně potvrzena. Vyjde letos. Trailer na YouTube. Více ve středu 2. dubna na Nintendo Direct.
Byl vydán Linux Mint 22.1 s kódovým jménem Xia. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Linux Mint 22.1 bude podporován do roku 2029.
Google Chrome 132 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 132.0.6834.83 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Byla vydána verze 11.0.0 knihovny libvirt (Wikipedie) zastřešující různé virtualizační technologie a vytvářející jednotné rozhraní pro správu virtuálních strojů. Současně byl ve verzi 11.0.0 vydán související modul pro Python libvirt-python. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 3.4.0 nástroje pro inkrementální kopírování souborů rsync (Wikipedie). Přehled oprav a vylepšení v souboru NEWS. Řešeno je 6 zranitelností.
V srpnu loňského roku byla vyhlášena RP2350 Hacking Challenge aneb oficiální výzva Raspberry Pi na prolomení bezpečnosti mikrokontroléru RP2350. Povedlo se. Včera byli představeni čtyři vítězové a jejich techniky.
Na čem aktuálně pracují vývojáři open source operačního systému Haiku (Wikipedie)? Byl publikován přehled vývoje za prosinec 2024. Vypíchnuto je začlenění webového prohlížeče Iceweasel, tj. alternativního sestavení Firefoxu.
Tetris a DOOM běžící v pdf. Proč a jak v příspěvku na blogu.
Společnost Oracle představila sadu nástrojů a skriptů pro sběr a analýzu dat o stavu linuxových systémů a jejich ladění pod společným názvem Oracle Linux Enhanced Diagnostics (OLED). K dispozici pod licencí GPLv2.
nevíte někdo jak jednoduše zapnout či donutit GTK aplikace bežící v KDE k vyhlazování písma ? Vypozoroval jsem, že žádná GTK aplikace nevyhlazuje, nastavení stejného fontu či jiného nemá vliv. Jsem názoru, že díky tomu Firefox, nezobrazuje stránky tak pěkně, jako třeba Opera či Konqueror.. (Viz příloha) Chtěl bych toho docílit bez instalace gnome-control-center, který udajně problém řeší..
Díky
export GDK_USE_XFT=1
<edit name="hinting" mode="assign"><bool>true</bool></edit> <edit mode="assign" name="hintstyle"><const>hintfull</const></edit>Respektive K Control Center -> Appearance & themes -> Fonts -> Use anti-aliasing: Enabled -> Configure -> Hinting style: Full
~/.fonts.conf
, ktory ma vplyv na vsetky aplikacie, pokial je tento uzivatelsky subor nacitany (v Ach Linuxe su uzivatelske nastavenia nacitane v pripade, ze existuje odkaz /etc/fonts/conf.d/50-user.conf
). Uzivatel si tak moze upravit vlastne nastavenia fontov, nez je nastavenie systemove.
Firefox sa mi zdal, ze pouziva vyhladene pismo. Opera taktiez, ale ma velmi slaby hinting. Mozno by na porovnanie vyhladzovania fontov pomohlo poslat screenshoty nejakych cisto KDE a GTK aplikacii (K Control Center, GIMP, ...), popripade aj cisto Qt aplikacii (qtconfig).
A to vyhlazování máš hnusné na obouch snímkách obrazovky.IMHO screenshot Firefoxu ma mozno velke pismo, ale pekne vyhladene, rozhodne by som netvrdil, ze hnusne. V pripade Opery by som skusil pouzit Qt 4 verziu namiesto standardnej Qt 3, pismo by potom malo mat silnejsi hinting.
taky nechápu, proč Arch Linux a Ubuntu můžou mít zakompilovanou podporu BCI ve freetype a Mandriva, OpenSUSE to tam nemajíKvoli americkemu software patentu na BCI, ktory vlastni Apple. Niektore distribucie sa chcu pre istotu vyhnut moznym problemom s porusovanim patentu v USA.
... a ani BCI a subpixel hinting tomu nepomůže.Ale pomoze. Problem moze byt v tom, ze Apple a Microsoft (tvorcovia TTF) maju mierne odlisne implementacie BCI. Freetype je mozne skompilovat len s podporou jedneho typu BCI (predvoleny je Microsoft). Kadopadne suhlasim s tym, ze standardne dodavane fonty v Linuxe nie su to prave orechove. V mojom pripade sa mi osvedcilo pouzivat vyhladene fonty (standardne pouzivam v GTK a Qt aplikaciach font Lucida Grande) okrem Microsoft fontov, ktore lepsie vyzeraju nevyhladene. Vynimkou su tucne fonty, ktore mam vzdy vyhladene. BCI a hinting mam zapnuty podla typu fontu (Microsoft fonty ano, Liberation nie - pouziva autohinting). V pripade LCD sa opliati pohrat sa aj s nastavenim sub-pixel rendering.
Kadopadne suhlasim s tym, ze standardne dodavane fonty v Linuxe nie su to prave orechove.Mně připadá Dejavu výborně udělané.
Tiskni Sdílej: