Byla vydána nová verze 2023.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Zdůraznit lze předpřipravené obrazy pro Hyper-V nebo to, že ve výchozím prostředí Xfce bylo PulseAudio nahrazeno multimediálním serverem PipeWire.
Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
nevíte někdo jak jednoduše zapnout či donutit GTK aplikace bežící v KDE k vyhlazování písma ? Vypozoroval jsem, že žádná GTK aplikace nevyhlazuje, nastavení stejného fontu či jiného nemá vliv. Jsem názoru, že díky tomu Firefox, nezobrazuje stránky tak pěkně, jako třeba Opera či Konqueror.. (Viz příloha) Chtěl bych toho docílit bez instalace gnome-control-center, který udajně problém řeší..
Díky
export GDK_USE_XFT=1
<edit name="hinting" mode="assign"><bool>true</bool></edit> <edit mode="assign" name="hintstyle"><const>hintfull</const></edit>Respektive K Control Center -> Appearance & themes -> Fonts -> Use anti-aliasing: Enabled -> Configure -> Hinting style: Full
~/.fonts.conf
, ktory ma vplyv na vsetky aplikacie, pokial je tento uzivatelsky subor nacitany (v Ach Linuxe su uzivatelske nastavenia nacitane v pripade, ze existuje odkaz /etc/fonts/conf.d/50-user.conf
). Uzivatel si tak moze upravit vlastne nastavenia fontov, nez je nastavenie systemove.
Firefox sa mi zdal, ze pouziva vyhladene pismo. Opera taktiez, ale ma velmi slaby hinting. Mozno by na porovnanie vyhladzovania fontov pomohlo poslat screenshoty nejakych cisto KDE a GTK aplikacii (K Control Center, GIMP, ...), popripade aj cisto Qt aplikacii (qtconfig).
A to vyhlazování máš hnusné na obouch snímkách obrazovky.IMHO screenshot Firefoxu ma mozno velke pismo, ale pekne vyhladene, rozhodne by som netvrdil, ze hnusne. V pripade Opery by som skusil pouzit Qt 4 verziu namiesto standardnej Qt 3, pismo by potom malo mat silnejsi hinting.
taky nechápu, proč Arch Linux a Ubuntu můžou mít zakompilovanou podporu BCI ve freetype a Mandriva, OpenSUSE to tam nemajíKvoli americkemu software patentu na BCI, ktory vlastni Apple. Niektore distribucie sa chcu pre istotu vyhnut moznym problemom s porusovanim patentu v USA.
... a ani BCI a subpixel hinting tomu nepomůže.Ale pomoze. Problem moze byt v tom, ze Apple a Microsoft (tvorcovia TTF) maju mierne odlisne implementacie BCI. Freetype je mozne skompilovat len s podporou jedneho typu BCI (predvoleny je Microsoft). Kadopadne suhlasim s tym, ze standardne dodavane fonty v Linuxe nie su to prave orechove. V mojom pripade sa mi osvedcilo pouzivat vyhladene fonty (standardne pouzivam v GTK a Qt aplikaciach font Lucida Grande) okrem Microsoft fontov, ktore lepsie vyzeraju nevyhladene. Vynimkou su tucne fonty, ktore mam vzdy vyhladene. BCI a hinting mam zapnuty podla typu fontu (Microsoft fonty ano, Liberation nie - pouziva autohinting). V pripade LCD sa opliati pohrat sa aj s nastavenim sub-pixel rendering.
Kadopadne suhlasim s tym, ze standardne dodavane fonty v Linuxe nie su to prave orechove.Mně připadá Dejavu výborně udělané.
Tiskni
Sdílej: