Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Pro Octave3.0 jsou baliky z octave.sf.net
, tedy octave-forge
distribuovany jednotlive. I kdyz je muzete stahnout jako jeden .tar.gz, je treba je (po rozbaleni toho souboru) instalovat zvlast. Ubuntu ma pro nektere z tech baliku svoje .deb baliky, ale v Hardym je jich malo, v Intrepidu je jich vice.
Nicmene si je muzete doinstalovat rucne. Prvne je treba nainstalovat .deb balik pro kompilaci octavovskych baliku. Toto muzete v Synapticu, nebo z prikazove radky:
apt-get install octave3.0-headers
Problemem muze byt, ze tento .deb balik koliduje s .deb baliky nutnymi pro r-base-dev .deb balik, tedy pro kompilaci veci pro R.
Pak si stahnete z http://octave.sourceforge.net/packages.html
baliky, ktere potrebujete. Pokud je stahnete dohromady jako jeden bundle, je nutne tento .tar.gz prvne rozbalit - neni to totiz octavovsky .tar.gz balik.
Nyni uz staci cd do adresare s octavovskymi .tar.gz baliky, spustit octave, a z nej zadat prikaz:
pkg install potrebny_balik.tgz
Muze se stat, ze toto presto skonci chybou, neco jako chyba pri vykonavani:
"/usr/share/octave/3.0.0/m/pkg/pkg.m near line 1058, column 2"
Tady je neprijemne, ze funkce "error"
, ktera tam je, uz nevypise, co je spatne - pri prepisu v danem miste na "printf"
se to ale pripadne dovite.
Chyba tam je obvykle bud v tom, ze nejsou nainstalovane veci pro preklad octavovskych baliku (v Ubuntu "octave3.0-headers"
), nebo pak chybejici -fPIC
parametr pro preklad, ktery je nutny na 64bitech. To jde vyresit rozbalenim daneho baliku a doplnenim -fPIC
do CFLAGS
.
U me to takto fungovalo, YMMV. M.
...jeste k tomu octave-forge, ...postupovala jsem podle rad na: http://www.abclinuxu.cz/forum/show/233271, odpovedi kvutza.Vsiml jsem si pokracovani dotazu az nyni, nevim tedy zda je to stale aktualni. Pripadne doporucuji radeji pokracovat v jednom vlakne, a nezacinat dalsi, na ktere narazim jen nahodou, viz
http://paste.jabbim.cz/2353. Nevim, jak mam dal pokracovat, ...Nyni tam uz nic neni. Pokud je stale problem, zkuste to poslat znova, mozna radeji i sem nebo na email, viz kontakt na uzivatele.
Jestli se nepletu, tak mi to i vypisuje i to, ze mi tam chybi ten paramentr pro preklad -fPIC, ktery je pry nuntny na 64bitech.Toto jsem u sebe resil tak, ze jsem balik rozbalil a parametr pridal.
Tiskni
Sdílej: