Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Ahoj, narazil jsem dnes na problém, se kterým jsem naprosto nepočítal. Mám v práci síť, kde mi na serveru běží stará Fedora 3. Mimo jiné slouží jako doménový řadič pro stanice s Windows. Trošku jsem ten servřík zinovoval, hodil tam Arch, rozjel všechny potřebné služby, a dnes jsem překopíroval uživatele, skupiny, jejich /home adresáře a cestovní profily.
Plánoval jsem, že vše poběží, jako by se nic nestalo. Překopíroval jsem uživatele v /etc/passwd, shadow, group, smbpasswd, zkopíroval jsem i nastavení v smb.conf a předpokládal jsem, že by se tím pádem mohly přenést jak účty počítačů v doméně, tak uživatelé. Zkušebně jsem připojil přes křížený kabel jen svůj počítač, a ouha. Počítač se k doméně neznal. Musel jsem ho tam znovu přihlásit.
Poté jsem se normálně přihlásil, server mne ověřil, vypadalo to OK, jenže další problém - nově přihlášený uživatel "ota" už nebyl ten samý, jako ten předchozí :-/
A aby toho nebylo málo, tak mi nefungují samba skupiny. Na té staré Fedoře jsem měl už jako výchozí několik buildin skupin, jako třeba Users, System Operators... a vytvořil jsem si skupinu Domain Admins, kterou jsem namapoval na unix skupinu wheel, a fungovala jako doménoví admini, plus několik dalších skupin. Zde teď nebyla výchozí skupina žádná, vytvořil jsem tedy skupinu Domain Admins, ale nefunguje, jak by měla
Dotazy jsou teda vlastně 2:
Prekopirovani smbpasswd, passwd, group... neni dobry napad, protoze Vas system mohl mit jine ID pro mnohe demonySamozřejmě jsem překopíroval jen řádky, týkající se uživatelských účtů. Tohle funguje dobře - uživatelům zůstaly jejich hesla, v rámci linuxového stroje se dostanou ke svým datům. Problém je v oné komunikaci s Windows. Ještě mne teď večer napadlo, že bych mohl zkusit ten nový server nastavit jako BDC a pak ho převést na PDC, tak hledám, jak se to dělá. Nicméně ten problém se skupinami mi naprosto uniká, a netuším, co s ním. Přitom je docela kritický.
net getlocalsid
a net setlocalsid
- uvidím, zdali budu úspěšný. Co s těmi skupinami, to ovšem netuším.
bezpecnejsi by byl postup udelat novy server na arch a pak ho zaclenit do stavanici domeny, udelat z neh BDC a pak PDC a pak zrusit tu fedoru a mel jsi to bez problemu ...To ještě není ztraceno. Zatím ta doména stále běží na té Fedoře; jediné, co jsem rozhodil, je můj počítač - doufám, že když ho přihlásím zpět do původní domény, obnoví si nastavení
dos charset = 852
a unix charset = UTF8 nebo ISO8859-2
)
- skupiny se řeší přes příkaz net groupmap
, který zajišťuje vygenerování SID pro skupinu (musí už bý založena unix skupina) a její zapsání do nějakého spec. souboru (někde ve /var
, tady přesně nevím, používám LDAP a svoje skripty). Správnou konfiguraci skupin lze ověřit pomocí net groupmap list
, který musí u všech skupin, které chcete používat v Sambě vypsat SID. Domain Admins má speciální hodnotu SID (512 na konci), viz Samba Howto, jinak ve Windows nemá admin práva.
- přenesení UNIX účtů - řešil jsem zkopírováním příslušných řádků /etc/passwd, /etc/shadow, /etc/group (pak jsem je importoval do LDAPu)
Snad to pomůže, případně mě někdo doplní.
Nevím, kolik tam máte uživatelů, ale doporučuji se podívat na LDAP. Dost mi to zjednodušilo správu, hlavně sdílení UNIX a Samba účtů, synchronizace hesel, použití pro další služby...
Díky za podněty.
Samba na Fedoře byla 3.0.8 a už jsem v ní používal správu skupin přes net groupmap.
Nakonec jsem to vyřešil, i když 100% bezbolestné to nebude. Pomocí příkazů net [get|set][local|domain]sid
jsem přenesl SID, pro jistotu jsem nový server přejmenoval na jméno toho původního (pak jsem asi čtvrt hodiny hledal, proč mi nestartuje apache - upravil jsem BIND, ale zapomněl jsem upravit hostname). Také jsem zjistil, že mi v systému chybí některé programy, jako třeba tdbtool, tak jsem se naštval, vykašlal se na repozitář i PKGBUILD a zkompiloval si vlastní Sambu. A zkusil jsem se přihlásit do domény. Nešlo to. Tak jsem zkusil, co se stane, když znovu přihlásím do domény klientský počítač. Po jeho přihlášení jsem se přihlásil i jako uživatel a světe div se - jako uživatel se správným SID (nebo RID? no to je jedno - prostě jsem ve Windows ten původní "ota")
A funguje i skupina Domain Admins. Takže doufám, že se prokoušu ke zdárnému konci. Akorát je mrzuté, že budu muset obejít všechny stanice a přihlásit je znovu do domény (ale je to nesrovnatelně méně práce, než řešit všechny uživatelské účty)
Tiskni
Sdílej: