Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.
5) nefunguje Kpowersave. Mam notebook MSI PR200 a kpowersave mi imrvere ukazuje, ze mam uplne vybitou baterii. Delalo to uz i suse 10.3 ...Z toho bych možná nevinil kpowersave, ale spíš problémy s ACPI. Nemám sice stejný NTB, mám MSI VR210X, ale mě na stejný problém pomohlo použít jádro 2.6.26 ze Sida (Debian). Ale nejspíš by chodilo i nezáplatované 2.6.26. I kdyby to nepomohlo, tak za zkoušku to stojí.
2) jak pridat ikony na spodni "aplikacni panel" - resp. jak vytvorit neco jako quicklaunch?pravym tlacitkem kliknes na plochu, odemknes widgety a jednodusse presunes ikonu z hlavni nabidky, hned vedle tlacitka pro nabidku
4) nema kde4 nejakou fikanou moznost schovavat system tray (tak jak je to ve windows?) ja vim, ze je to blbost, ale potrebuju mit pro praci otevrenejch celkem dost oken a kdyz mi petinu panelu zabira systemtray, neni to nic moc...tak coz si takhle vytvorit novej panel treba navrch a separovat spustene aplikace od ostatnich ikon? :)
Tiskni
Sdílej: