abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:33 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 24.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 24.7 je Thriving Tiger. Přehled novinek v příspěvku na fóru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:11 | Bezpečnostní upozornění

    Binarly REsearch upozorňuje na bezpečnostní problém PKFail (YouTube) v ekosystému UEFI. Stovky modelů zařízení používají pro Secure Boot testovací Platform Key vygenerovaný American Megatrends International (AMI) a jeho privátní část byla při úniku dat prozrazena. Do milionů zařízení (seznam v pdf) po celém světě tak útočníci mohou do Secure Bootu vložit podepsaný malware. Otestovat firmware si lze na stránce pk.fail. Ukázka PoC na Linuxu na Windows na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    včera 02:22 | Nová verze

    Mobilní operační systém /e/OS (Wikipedie) založený na Androidu / LineageOS, ale bez aplikací a služeb od Googlu, byl vydán ve verzi 2.2 (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je rodičovská kontrola.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 01:22 | IT novinky

    Společnost OpenAI představila vyhledávač SearchGPT propojující OpenAI modely umělé inteligence a informace z webů v reálném čase. Zatím jako prototyp pro vybrané uživatele. Zapsat se lze do pořadníku čekatelů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:11 | Nová verze

    Distribuce Linux Mint 22 „Wilma“ byla vydána. Je založená na Ubuntu 24.04 LTS, ale s desktopovým prostředím Cinnamon (aktuálně verze 6.2), příp. MATE nebo Xfce, balíkem aplikací XApp, integrací balíčků Flatpak a dalšími změnami. Více v přehledu novinekpoznámkách k vydání.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 2
    25.7. 17:44 | Zajímavý článek Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.7. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v cgitu. Vypíchnout lze podporu rozšíření v Lua.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 17:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.80.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 14:11 | IT novinky

    Apple oznámil, že v beta verzi spustil své Apple Maps na webu. Podporován je také webový prohlížeč Chrome. Ne však na Linuxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    25.7. 13:11 | IT novinky

    Portál Stack Overflow po roce opět vyzpovídal své uživatele, jedná se především o vývojáře softwaru, a zveřejnil detailní výsledky průzkumu. Průzkumu se letos zúčastnilo více než 65 tisíc vývojářů. Z Česka jich bylo 710. Ze Slovenska 246.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Dotaz: OpenVZ a dvě síťová rozhraní

    5.8.2008 15:54 Eregon | skóre: 22 | blog: Eregonovy_vymysly | Všudezdejší
    OpenVZ a dvě síťová rozhraní
    Přečteno: 306×
    Zdravím všechny, narazil jsem na zapeklitý problém při nasazení OpenVZ, kdy se síťový provoz z VPS směřuje přes nesprávné rozhraní.

    Výchozí situace: Mám dva fyzické servery. Jeden z nich (říkejme mu Servant) poskytuje určité služby, které jsou využívány z dalších serverů. Druhý (říkejme mu Host) je hostitelským serverem pro provoz virtuálních serverů založených na OpenVZ.

    Oba tyto stroje mají dvě síťové karty, přičemž přes eth0 se oba připojují do vnější sítě (1.2.3.0/24), zatímco přes eth1 se připojují do vnitřní sítě (192.168.1.0/24). Tzn. pro přesnější představu: mám několik serverů, každý z nich je ve dvou sítích, které se liší tím, že jedna je pouze pro komunikaci mezi nimi navzájem, druhá je určena pro komunikaci s vnějším světem.

    Na serveru Host dále běží nějaké VPS, pro účely tohoto dotazu je jeden, kterému budu říkat prostě Vps. Až na to, že nemá své vlastní železo, je to server jako všechny ostatní v síti, takže i tento server je připojen do vnější i vnitřní sítě a využívá služby ze serveru Servant.

    Tzn. v souhrnu síťová konfigurace vypadá nějak takhle:
    Servant   192.168.1.1   1.2.3.1
    Host      192.168.1.2   1.2.3.2
    Vps       192.168.1.3   1.2.3.3
    
    A teď ten slavný problém. Když se z Vps připojím na Servant skrze vnitřní síť (tzn. příkazem ssh user@192.168.1.1), připojení sice proběhne, ale na stroji Servant se pak příkazem who dozvídám, že nejsem připojený z adresy 192.168.1.3, ale z 1.2.3.3. Tzn. pakety určené pro vnitřní síť putují po té vnější, což je problém z mnoha důvodů.

    Podle mého dosavadního zkoumání problém může souviset s tím, že OpenVZ přiřazuje jednotlivým VPS adresy s netmaskou /32, takže se na cestě mezi venet0 na Host a fyzickým rozhraním nějak blbě upraví a nasměrují se špatně.

    Přiznám se, že mi ne zcela dochází, jak to, že se na vnější síti vůbec podaří najít správný server, takže ani moc dobře nevím, kam šáhnout a co změnit, aby se pakey poslušně odebíraly ven přes eth1.

    Určitým nápadem je znásilnit OpenVZ, aby nastavovalo masku /24, všude se ale doporučuje tuhle věc nedělat (bohužel bez vysvětlení). Další možností by mohlo být nějaké veselé nastavení iptables, které by vynutilo směrování odpovídajících paketů na eth1.

    Nejdřív jsem se ale chtěl zeptat, jestli někdo neřešil něco podobného, abych nevynalézal kolo se spoustou vedlejších efektů. P5edem dík za všechny odpovědi.
    ~ w w w w (oo)   [oo] w w w w ~

    Odpovědi

    5.8.2008 20:12 Karel Tuma
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenVZ a dvě síťová rozhraní
    takze jenom kratce - vnet je na vz nejvetsi zlo. daleko jednodussi je vzdy pouzit bridge, sit se pak chova tak jak jeden ceka, tj:
    
    vzctl set 20 --netif_add eth0,00:DE:AD:BA:BE:00,vzeth0,00:DE:AD:BA:BE:01 --save
    
    vytvori eth0 v kontextu 20, druhy konec interfacu se jmenuje vzeth0 (prida se do bridge
    vmbr0 ktery jiz musi existovat)
    
    a v kontejneru nastavit spravne /etc/network/interfaces. dale je treba vytvorit
    /etc/vz/vznet.conf a v nem mit EXTERNAL_SCRIPT="/usr/local/sbin/vznetaddbr
    
    konteiner se pote po startu prida do bridge 'vmbr0' (ten si musis udelat, nabridgovat kam potrebujes)
    
    vice navod na http://wiki.openvz.org/Virtual_Ethernet_device
    
    mimochodem v tvem pripade by nebylo od veci mozna v ct0 pouzivat tagovane vlan, neni treba pak mit 2 sitovky. tagovane
    vlany jsou v kazdem ohledu sitove zarizeni.
    
    
    5.8.2008 23:20 Eregon | skóre: 22 | blog: Eregonovy_vymysly | Všudezdejší
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenVZ a dvě síťová rozhraní
    Díky za tip, ale jak se na to dívám, tak tím bridgem zaberu celé ethX pro jeden virtuál, nebo se pletu?

    Asi jsem to předtím špatně vysvětlil, ale podobných virtuálů na tom jednom fyzickém stroji je mnohem víc (snažil jsem se omezit popis jen na významné části situace), takže si nemůžu dovolit každému dát jednu fyzickou síťovku.

    Každopádně to ještě prozkoumám detailněji.
    ~ w w w w (oo)   [oo] w w w w ~

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.