Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
ktpass -princ SSHD/fqdn@DOMENA -mapuser "uzivatel" -pass "heslo" -ptype KRB5_NT_PRINCIPAL -crypto RC4-HMAC-NT -out c:\temp\sshd.keytabNásledně tento keytab zkopírujte na stroj, kde běží sshd a jeho obsah naimportujte do souboru
/etc/krb5.keytab
man sshd_config
/etc/krb5.keytab
vygenerovat z Linuxu, je zapis pozadavku na generovani /etc/krb5.keytab
ze samby. Odpovidajici [global]
cast /etc/samba/smb.conf
vypada napriklad takto
[global] realm = LBTEST12.MOJEFIRMA.CZ password server = alfa security = ADS #Active Directory use kerberos keytab = true #Pouzij krb5.keytab encrypt passwords = yes workgroup = LBTEST12 interfaces = 127.0.0.1 eth0 bind interfaces only = true map to guest = Bad User username map = /etc/samba/smbusers passdb backend = smbpasswd server string = Samba Server domain master = false domain logons = no local master = no acl compatibility = Auto preferred master = no wins server = 10.0.88.80 load printers = no idmap uid = 1000-55000 idmap gid = 100-55000 template shell = /bin/bash winbind cache time = 5 winbind use default domain = Yes winbind trusted domains only = Yes winbind nested groups = YesPote, co prihlasis pocitac do windows domeny prikazem
net ads join -U Administrator
, bude automaticky vygenerovan soubor /etc/krb5.keytab
v podobe postacujici pro ssh.
Tiskni
Sdílej: