3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
smbwebclient
Nasadil jsem to cca před rokem a v té době tam byly nějaké problémy s češtinou a ještě něco mi nefungovalo, tak jsem z toho kódu vyšel a pro svoje potřeby ho upravil (ale kód není moc přehledný). Možná už je to opravené.
/etc/shadow
(smbpasswd
je schopen aktualizovat i heslo do systému, je-li mu to dovoleno). Uživatelské účty lze ověřovat i přes LDAP (jak do systému, tak pro Sambu i WWW), tak daleko však moje znalosti nesahají.
Cesta přes WebDAV je nejvhodnější. Za vyzkoušení by tak mohl stát tento projekt: http://davenport.sourceforge.net/. Server je napsán v Javě.
rssh
, který bez velké konfigurace uživateli omezí přístup jen na SFTP protokol a nemůže nijak spouštět příkazy na serveru. Nejde ale jednoduše uživatele "zamknout" do něakolika adresářů - má třeba přístup k celému /etc /usr a podobně - pokud to nevadí, je to dobrá volba. Pro Windows je bezproblémový WinSCP v jednom exe souboru.
Omezení uživatele jen na nějaké adresáře lze řešit chroot prosředím, ale to je docela složité a ve větším měřítku (stovky uživatelů) problematické.
Dalším problémem s tímto souvisejícím je kódování češtiny. Na Windows je CP-1250 a na Linuxu obvykle UTF-8. Jen některé protokoly / kliety toto umí řešit. Přes webové rozhraní to lze řešit snadno; WinSCP umí překládat UTF-8, takže bez problémů.
Pokud má někdo jiné zkušenosti nebo doporučení, budu rád, když je sem napíše.
To by nebylo to nejhorší, ale nové soubory mají jako vlastníka též uživatele serveru, což už je docela problémŘešení v smb.conf pomocí direktiv "force user = XYZ a force group = XYZ" toto nevyřeší ?
smbwebclient
by ještě bylo možné nainstalovat FTP server (přístupný jen z localhostu) a nad ním něco jako net2ftp v PHP - možností je více a když to poběží přes HTTPS tak je to i bezpečné.
To řešení s FTP a webovým přístupem jsem zkoušel, dokonce několik různých projektů v PHP, ale nakonec stejně nejlépe vyšel ten smbwebclient, kde základní věci fungují docela dobře, jen je potřeba mít nastavené LOCALES na tu znakovou sadu, kterou ta webová aplikace používá (kvůli té češtině).
Tiskni
Sdílej: