V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
VMware Server opravdu ani ve verzi 2.0 nedisponuje možnostmi přidělovat výpočetní výkon jednotlivým virtuálním strojům (nebo jsem tuto možnost doteď neobjevil, a myslím, že jsem hledal celkem důkladně)
ESX tuto vlastnost má nicméně není zadarmo.
Ovšem už ca. měsíc je zadarmo k dispozici ESXi server, který je až na absenci ESX-console a cenu (=zadarmo) s ESX serverem prakticky shodný --> doporučuju na něj mrknout
Napřed jsem byl možnostmi ESXi nadšen, ale celkem rychle to opadlo... Přepnul jsem do AHCI módu, i tak mi to disky nerozpoznalo. Zkoušel jsem celkem na různých strojích (Dell, HP, Gigabyte). Dokonce jsem laboroval se SATA/IDE disky. Podařilo se mi jej nakonec nainstalovat na HP, ale tam pro změnu neběhala síťovka. V tu chvíli jsem si uvědomil celkem podstatné nevýhody tohoto řešení:
1) pokud se produkční server, na kterém tento systém pojede, sesype, je dost možné, že jej narychlo na jiné mašině, kterou budu mít zrovna po ruce, nerozběhám.
2) navenek bezbečný systém, na druhou stranu do něj nikdo "nevidí", najde se např. nějaká kritická chyba a updatovat nebo patchovat jej bude možné pravděpodobně pouze z CD, což je vzdáleně celkem problém
3) lze spravovat pouze z windows
Věřím, že placený ESX něktéré z těchto nedostatků řeší, ale pro můj provoz cca 6 virtuálů neúnosně drahé. Ve virtualizaci jsem začátečník, a jde mi o to, si ji jako takovou vyzkoušet v reálném provozu.
Xen mě odrazuje svojí složitostí a také má své mouchy.
OpenVZ jsem používal půl roku pro provoz webových serverů, bohužel si jej neumím představit pro nějaké náročné aplikace. Má sice vysoký výkon, ale řešit neustále problémy se správou paměti mě unavuje.
VMware jsem viděl jako vysvobození, ačkoliv jsem k němu dříve byl skeptický. Ale u něj jsem zase narazil na tento problém s přidělováním procesorového času. Myslel jsem, že bych to mohl nějak ošetřit použitím cpulimit, to ale bohužel nefunguje...
Tiskni
Sdílej: