Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X vyloučil, že by za jeho vlády mohla začít platit vyhláška, podle níž by poskytovatelé internetového připojení měli uchovávat adresy internetových stránek, na které se lidé připojují.
Flock 2025, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory, proběhne od 5. do 8. června v Praze.
Zemřel Mark Klein, který dlouhá léta pracoval pro telekomunikační firmu AT&T a proslavil se jako whistleblower, když zveřejnil informace o spolupráci AT&T s agenturou NSA. Cílem spolupráce bylo sledovat veškerou komunikaci občanů za pomocí zařízeních v místnosti 641A. O spolupráci obou subjektů napsal knihu Wiring Up The Big Brother Machine...And Fighting It.
Byla vydána nová verze 16 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Texas Instruments představil nejmenší mikrokontrolér na světě MSPM0C1104. Je o 38 % menší než současné nejmenší mikrokontroléry. Má pouze 1,38 mm².
Nedávno se mi přihodila nemilá věc - potřeboval jsem na vzdáleném stroji přeinstalovat systém, protože jsem si nechtěně "začal řezat větev pod sebou". Jet téměř přes celou republiku jen proto, abych tam vložil cédéčko a nainstaloval během půlhodiny základní systém, se mi zdálo postavené na hlavu, ale nakonec to tak skončilo, protože můj pokus s debootstrapem nevyšel.
Od té doby mi tkví v hlavě myšlenka - jak dosáhnout toho, aby se před samotným bootem z disku spouštěl nějaký minilinux, který by mi umožnil vzdáleně pomocí ssh nebo třeba http zvolit odkud chci bootovat, popř. nějakým způsobem obnovit systém. Ideální řešení by asi bylo mít tento systém na flashce, protože pokud by se s ním anebo se samotnou flash něco stalo, systém na disku by byl schopen i tak nabootovat.
Neřešil jste někdo něco podobného? Vím, že existují moderní serverové desky disponující technologiemi IMPI, DRAC apod., nicméně jejich nákup by byl celkem nákladný. Někde jsem narazil na CoreBoot/LinuxBIOS, což se i částečně podobá tomu, co hledám, ale moc jsem toho na jejich webu nepochytil..
Od té doby mi tkví v hlavě myšlenka - jak dosáhnout toho, aby se před samotným bootem z disku spouštěl nějaký minilinux, který by mi umožnil vzdáleně pomocí ssh nebo třeba http zvolit odkud chci bootovat, popř. nějakým způsobem obnovit systém.Pokud netrváte zrovna na
ssh
nebo http
, ale stačí DHCP/TFTP nebo sériový port, pak k tomuhle stačí grub
.
Tiskni
Sdílej: