Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Ubuntu 25.10 bude (𝕏) Questing Quokka (pátrající klokan quokka).
Ubisoft uvolnil zdrojové kódy softwaru Chroma pro simulaci barvosleposti pro vývojáře počítačových her. K dispozici jsou na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
Defold (Wikipedie) je multiplatformní herní engine. Nejnovější verze je 1.10.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence vychází z licence Apache 2.0.
Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Nedávno se mi přihodila nemilá věc - potřeboval jsem na vzdáleném stroji přeinstalovat systém, protože jsem si nechtěně "začal řezat větev pod sebou". Jet téměř přes celou republiku jen proto, abych tam vložil cédéčko a nainstaloval během půlhodiny základní systém, se mi zdálo postavené na hlavu, ale nakonec to tak skončilo, protože můj pokus s debootstrapem nevyšel.
Od té doby mi tkví v hlavě myšlenka - jak dosáhnout toho, aby se před samotným bootem z disku spouštěl nějaký minilinux, který by mi umožnil vzdáleně pomocí ssh nebo třeba http zvolit odkud chci bootovat, popř. nějakým způsobem obnovit systém. Ideální řešení by asi bylo mít tento systém na flashce, protože pokud by se s ním anebo se samotnou flash něco stalo, systém na disku by byl schopen i tak nabootovat.
Neřešil jste někdo něco podobného? Vím, že existují moderní serverové desky disponující technologiemi IMPI, DRAC apod., nicméně jejich nákup by byl celkem nákladný. Někde jsem narazil na CoreBoot/LinuxBIOS, což se i částečně podobá tomu, co hledám, ale moc jsem toho na jejich webu nepochytil..
Od té doby mi tkví v hlavě myšlenka - jak dosáhnout toho, aby se před samotným bootem z disku spouštěl nějaký minilinux, který by mi umožnil vzdáleně pomocí ssh nebo třeba http zvolit odkud chci bootovat, popř. nějakým způsobem obnovit systém.Pokud netrváte zrovna na
ssh
nebo http
, ale stačí DHCP/TFTP nebo sériový port, pak k tomuhle stačí grub
.
Tiskni
Sdílej: