abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:33 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 24.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 24.7 je Thriving Tiger. Přehled novinek v příspěvku na fóru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:11 | Bezpečnostní upozornění

    Binarly REsearch upozorňuje na bezpečnostní problém PKFail (YouTube) v ekosystému UEFI. Stovky modelů zařízení používají pro Secure Boot testovací Platform Key vygenerovaný American Megatrends International (AMI) a jeho privátní část byla při úniku dat prozrazena. Do milionů zařízení (seznam v pdf) po celém světě tak útočníci mohou do Secure Bootu vložit podepsaný malware. Otestovat firmware si lze na stránce pk.fail. Ukázka PoC na Linuxu na Windows na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    včera 02:22 | Nová verze

    Mobilní operační systém /e/OS (Wikipedie) založený na Androidu / LineageOS, ale bez aplikací a služeb od Googlu, byl vydán ve verzi 2.2 (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je rodičovská kontrola.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 01:22 | IT novinky

    Společnost OpenAI představila vyhledávač SearchGPT propojující OpenAI modely umělé inteligence a informace z webů v reálném čase. Zatím jako prototyp pro vybrané uživatele. Zapsat se lze do pořadníku čekatelů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:11 | Nová verze

    Distribuce Linux Mint 22 „Wilma“ byla vydána. Je založená na Ubuntu 24.04 LTS, ale s desktopovým prostředím Cinnamon (aktuálně verze 6.2), příp. MATE nebo Xfce, balíkem aplikací XApp, integrací balíčků Flatpak a dalšími změnami. Více v přehledu novinekpoznámkách k vydání.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 2
    25.7. 17:44 | Zajímavý článek Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.7. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v cgitu. Vypíchnout lze podporu rozšíření v Lua.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 17:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.80.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 14:11 | IT novinky

    Apple oznámil, že v beta verzi spustil své Apple Maps na webu. Podporován je také webový prohlížeč Chrome. Ne však na Linuxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    25.7. 13:11 | IT novinky

    Portál Stack Overflow po roce opět vyzpovídal své uživatele, jedná se především o vývojáře softwaru, a zveřejnil detailní výsledky průzkumu. Průzkumu se letos zúčastnilo více než 65 tisíc vývojářů. Z Česka jich bylo 710. Ze Slovenska 246.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Dotaz: C-media 8330 v SuSE ?

    25.3.2001 10:27 Iggy Pop
    C-media 8330 v SuSE ?
    Přečteno: 93×
    Dobry den, preji vespolek !<BR> Pomocte mi nekdo, prosim, s instalaci zvukovky. <BR> Instaloval jsem SuSE Linux 6.4 Evaluation díky dostatku pameti :-) pomoci grafickeho YaST. Instalacni program nasel bez problemu on-boardovou zvukovku C-Media 8330. Ale uz pri okamzite nabidnutem otestovani se z repracku nic neozvalo. Doufal jsem, ze to dam do kupy pak. Z RedHatu povrchne vim neco o linuxconfigu, diky kteremu by se to dalo nejak obejit (nastavit nejaky klasicky 16-bit Sound Blaster). Ale v SuSE slouzi ke konfiguraci YaST a v nem jsem takove moznosti jako v linuxconfigu nenasel. Jak je videt z textu jsem naprosty zacatecnik. Asi urcite bude v SuSE obdoba RedHatovskeho linuxconfigu, ale nevim kde (nebo ze by ty elektrony mely takovy vliv na mou sitnici :-) .<BR> Predem diky.

    Odpovědi

    13.3.2001 16:53 Václav Procházka | skóre: 4
    Rozbalit Rozbalit vše Re: C-media 8330 v SuSE ?
    Jednou z úžasných věcí v linuxu je, že se uživatel může vcelku snadno obejít bez těch věcí (programů ...), které jsou závislé na distribuci. V řadě případů je docela dobře možné nastavit systém bez takových zbytečností jako je yast nebo linuxconfig nebo dle mého názoru o něco lepší turboXXXcfg (samozřejmě, že je to mnohem víc práce, ale člověk může lépe kontrolovat co se děje)... Základem každé distribuce je jádro - kernel. Ovladače jednotlivých zařízení počítače (např. zvukovka) mohou být v jádru staticky (napevno), nebo dynamicky jako modul, který se může nahrát, když je to potřeba a zase z jádra odstranit pokud již potřeba není, aby nezabíral zbytečně paměť. V životě většiny "linuxáků" příjde jednou den, kdy by již bylo na čase zkusit si zkompilovat vlastní jádro, které bude na míru ušité HW jejich počítače. Je vhodné si o tom napřed něco málo přečíst. Tuším, že na Rootu (www.root.cz) vyšel poměrně pěkný článek o kompilaci jádra. Při kompilaci nastavíte, že chcete modul SB a snad to bude fungovat... Před tím doporučuji projít si stránky výrobce MB, kde je často možné dočíst se, zda je daná zvukovka kompatibilní se SB. <BR>

    S pozdravem Vasek

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.