Linuxová distribuce OpenMandriva byla vydána ve verzi ROME 23.03. Název ROME říká, že se jedná se o průběžně aktualizovanou (rolling) edici. Stabilní edice nese název Rock, aktuálně OpenMandriva Lx 4.3 Dysprosium.
Tento pátek od 14:00 proběhne v Brně na FI MUNI konference DevConf Mini. Na programu je celá řada zajímavých přednášek od testování releasů Fedory, přes super počítače nebo Big Data, až po závody autonomních aut. Konferenci bude možné sledovat i na online streamu.
Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2023. Adobe Reader, Microsoft SharePoint, Oracle VirtualBox, Tesla, Ubuntu Desktop, Windows 11, macOS, Microsoft Teams, VMWare Workstation. Vše hacknuto. Synacktiv získal 530 000 dolarů a Teslu Model 3.
Byla vydána nová stabilní verze 3.5 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání a na YouTube.
Po 5 měsících vývoje od vydání verze 6.1 byla vydána nová verze 6.2 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Dolphy bylo vybráno na počest amerického jazzového altsaxofonisty, flétnisty a basklarinetisty Erica Dolphyho.
Josef Průša představil (YouTube) novou 3D tiskárnu Original Prusa MK4. Cena sestavené tiskárny je 27990 Kč. Cena stavebnice je 20990 Kč.
Turris OS, operační systém pro síťová zařízení Turris postavený na OpenWrt, byl vydán v nové verzi 6.3.0. Vývojáři upozorňují, že Netmetr byl nahrazen LibreSpeedem, viz příspěvek na blogu CZ.NIC.
Byl vydán xorg-server 21.1.8 a xwayland 22.1.9 a 23.1.1. Řešena je zranitelnost CVE-2023-1393 využitelná k lokální eskalaci práv.
Byla vydána nová verze 10 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v cgitu.
Ubuntu Cinnamon bude od Ubuntu 23.04 oficiální odnoží Ubuntu (návrh, schválení).
Dobrý den,
potřeboval bych doporučit nějaký zdroj informací (knihy a tak) o sítích v GNU/Linuxu, který by obsahoval aktuální informace. Ty informace by měly být pro administrátora-začátečníka. Knížka (nebo obecně zdroj) může být psaná i anglicky.
Představuju si to tak, že by tam měl být obecný úvod do problematiky sítí (nezávislý na operačním systému) a postupně by tam měl být výklad o problematice sítí v GNU/Linuxu.
Mělo by to být čtivé, s příklady. Nedoporučujte mi Linux dokumentační projekt (část o sítích), neboť ten už mám (část o sítích) prostudovaný.
Předem moc děkuju za vaše reakce.
Děkuju za odpověď. Vypadá to dobře. Jen o GNU/Linuxu tam asi není ani zmíňka.
Určitě se na tu stránku kouknu. Děkuju.
Co myslím sítěmi? Jde mi hlavně o to, abych pochopil, jak fungujou sítě obecně, jak se nastavuje např. IP maškaráda (NAT), jak funguje (nastavuje se) směrování (routovací tabulka) a tak. Všechno samozřejmě v GNU/Linuxu.
Tiskni
Sdílej: