Byla vydána nová verze 1.4 svobodného multiplatformního vektorového grafického editoru Inkscape. Podrobný přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání.
Softwarový KVM Input Leap (dříve Barrier) byl vydán ve verzi 3.0.0 (a následně pár opravných). Přidává podporu Waylandu a Qt6. Jde o první vydání od přesunu z projektu Barrier v roce 2021. Barrier vznikl jako fork Synergy, jehož verze 2 byla částečně proprietární a její bezplatná open-source verze měla umělá omezení.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2024, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek.
Elon Musk na akci We, Robot (YouTube, 𝕏) představil Robotaxi, Robovan a vylepšeného Tesla Bota (Optimus).
Internet Archive je offline (𝕏, Bluesky, Mastodon). Unikly údaje 31 milionů uživatelů. Probíhal / probíhá na něj DDoS útok.
Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu rozepsala o hraní AAA her na Asahi Linuxu. Na YouTube je záznam její včerejší přednášky na XDC 2024 (X.Org Developer's Conference).
Vláda schválila Národní polovodičovou strategii: Česká republika má velký potenciál stát se významným hráčem v oblasti výroby čipů, zejména v evropském měřítku. Využít tento potenciál je cílem Národní polovodičové strategie, kterou připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s experty, a která navazuje na evropský Akt o čipech.
V lete vyšiel Aeonwave 4.0, ktorý niekoľkonásobne menej vyťažuje procesor pri interpretácií priestorového zvuku než OpenAL Soft. Autor hľadá prispievateľov do knižnice libaaxopenal za účelom pridania ALC_EXT_EFX rozšírení využívaných napr. v hre Doom 3 cez port Dhewm3 v Linuxe.
Linuxová distribuce Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole“ byla vydána. Jde o průběžné vydání s podporou 9 měsíců. Obsahuje mj. Linux 6.11 či GNOME 47 s několika odkazy na první vydání Ubuntu (4.10 „Warty Warthog“) před 20 lety. K dispozici jsou také oficiální deriváty s odlišnými výchozími desktopovými prostředími anebo balíky aplikací.
mam slackware a chcel som si zkompilovat novy gimp 2.6 no pri kompilacii (./configure) som dostal hlasku ze mi chyba kniznica babl (tak som si ju stiahol a skompiloval -> ok).
Pustil som opat ./configure no teraz mi vyhodilo ze nemam gegl. Ok tak som stiahol a dal skompilovat.
V configu mi opat vyhodilo ze mi chybaju nejake kniznice respektive niektore su stare tak som ich vsetky upgradoval a spustil config znova.
Teraz naslo vsetko len uz pri kompilacii mi vyhodilo hlasku ze subor /usr/lib/libgobject-2.0.la nebol najdeny. V googli som nasiel ze to patri pod glib tak som stiahol a skompiloval glib. No po opatovnom spusteni kompilacie gegl som dostal tu istu hlasku.
Skusil som skompilovat nove gtk kniznice ale tu som pri kompilacii dostal znova predchadzajucu hlasku. Skusil som teda pidgin (kedze pouziva gtk kniznice) a vysledok bol rovnaky.
Stiahol som teda starsiu verziu glibu ale potom mi vyhodilo ze mam staru verziu. Tak som skusil skompilovat glib este raz no stale dostanem hlasku ze libgobject-2.0.la neexistuje (co je aj pravda lebo subor sa v celom suborovom systeme nenachadza).
Viete niekto ako by sa s to dalo vyriesit?
Dakujem za vsetky rady
Řešení dotazu:
pkg-config gobject-2.0 --modversion
pripadne pkg-config gobject-2.0 --cflags --libs
?
-I/usr/local/include/glib-2.0 -I/usr/local/lib/glib-2.0/include -L/usr/local/lib -lgobject-2.0 -lglib-2.0
libgobject-2.0.so.0
ale pri kompilacii sa odkazuje na subor libgobject-2.0.la
co je textovy subor (nasiel som ze je to libtool archive subor) ale netusim ako by som ho mohol vytvorit
ff_load_la-ff-load.lo
. hladal som co by to mohol byt za subor ale nenasiel som vobec nic...
Tiskni Sdílej: