V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Chybí popis problému.
Mohu jen dodat, že mně to na Gentoo funguje (kromě v čistých X11 aplikacích, protože je chyba v scim démonovi, ale to se dá obejít správným locale). Tohle mám v .xinitrc:
scim -d export XMODIFIERS="@im=SCIM" export GTK_IM_MODULE="scim" export QT_IM_MODULE="scim"
Podle mě váš návod pouze umožní používat scim v čistých X11 aplikacích. Tj. ne v aplikacích, které používají GKT nebo Qt.
Dále nastavuje čínské řazení znaků pro všechny aplikace, což asi taky nebudete chtít.
Ale je možné, že Debian scim řádně opatchoval, takže se chová jinak. Taky je možné, že GTK/Qt uživatelské rozhraní ke scimu je v samostatných balíčcích.
Moje čtyři řádky způsobí to, že se uživateli po přihlášení spustí scim a v GTK/Qt aplikacích se po stisku Ctrl+Mezerník zobrazí panel scimu a po stisku nějakého písmene seznam možných doplnění.
Problém s čistými X11 aplikacemi (např. xtermem) je, že musí běžet ve správně lokalizovaném prostředí, aby se domluvili se scimem.
To lze zajistit tak, že si danou aplikaci dočasně pustíte s podporovaným locale (to pravděpodobně dělá váš příkaz export LC_CTYPE=zh_CN.UTF-8
) nebo si v konfiguračním souboru scimu /etc/scim/global změníte hodnotu volby /SupportedUnicodeLocale na vaše locale.
scim -d export XMODIFIERS="@im=SCIM" export GTK_IM_MODULE="scim" export QT_IM_MODULE="scim"Byl bych velmi vděčný z polopatický postup či alespoň nasměrování k informacím, které by mi mohly pomoci můj problém vyřešit. Velmi děkuji...
Pusťte si dva emulátory terminálu (např. xterm).
V prvním spusťte scim příkazem scim
bez parametru -d. Takto budete vidět všechna jeho hlášení a kdykoliv jej budete moci ukončit pomocí Ctrl-C. Sledujte, jestli se neobjevila nějaká chybová hláška.
V druhém terminálu nastavte proměnnou GTK_IM_MODULE a spusťte GTK aplikaci příkazem GTK_IM_MODULE="scim" APLIKACE
.
Např. GTK_IM_MODULE="scim" gtk-demo
spustí demonstraci GTK toolkitu, kde v levém sloupci zvolíte ukázku Dialog and Message Boxes a v novém okně se přesunete do pole pro vstup textu (Entry 1) tak, aby tam blikal kurzor, a pak stikněte kombinaci Ctrl-Mezerník pro vyvolání vstupní metody scimu.
Sledujte chybová hlášení v obou terminálech.
Funguje to? Někde na obrazovce by se měl objevit panel scimu. Pak, podle nastavené vstupní metody by mělo být možné začít skládat požadovaný znak, přičemž někde kolem kurzoru by se mělo rozbalit okno se seznamem možných dokončení.
Tiskni
Sdílej: