Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Chybí popis problému.
Mohu jen dodat, že mně to na Gentoo funguje (kromě v čistých X11 aplikacích, protože je chyba v scim démonovi, ale to se dá obejít správným locale). Tohle mám v .xinitrc:
scim -d export XMODIFIERS="@im=SCIM" export GTK_IM_MODULE="scim" export QT_IM_MODULE="scim"
Podle mě váš návod pouze umožní používat scim v čistých X11 aplikacích. Tj. ne v aplikacích, které používají GKT nebo Qt.
Dále nastavuje čínské řazení znaků pro všechny aplikace, což asi taky nebudete chtít.
Ale je možné, že Debian scim řádně opatchoval, takže se chová jinak. Taky je možné, že GTK/Qt uživatelské rozhraní ke scimu je v samostatných balíčcích.
Moje čtyři řádky způsobí to, že se uživateli po přihlášení spustí scim a v GTK/Qt aplikacích se po stisku Ctrl+Mezerník zobrazí panel scimu a po stisku nějakého písmene seznam možných doplnění.
Problém s čistými X11 aplikacemi (např. xtermem) je, že musí běžet ve správně lokalizovaném prostředí, aby se domluvili se scimem.
To lze zajistit tak, že si danou aplikaci dočasně pustíte s podporovaným locale (to pravděpodobně dělá váš příkaz export LC_CTYPE=zh_CN.UTF-8
) nebo si v konfiguračním souboru scimu /etc/scim/global změníte hodnotu volby /SupportedUnicodeLocale na vaše locale.
scim -d export XMODIFIERS="@im=SCIM" export GTK_IM_MODULE="scim" export QT_IM_MODULE="scim"Byl bych velmi vděčný z polopatický postup či alespoň nasměrování k informacím, které by mi mohly pomoci můj problém vyřešit. Velmi děkuji...
Pusťte si dva emulátory terminálu (např. xterm).
V prvním spusťte scim příkazem scim
bez parametru -d. Takto budete vidět všechna jeho hlášení a kdykoliv jej budete moci ukončit pomocí Ctrl-C. Sledujte, jestli se neobjevila nějaká chybová hláška.
V druhém terminálu nastavte proměnnou GTK_IM_MODULE a spusťte GTK aplikaci příkazem GTK_IM_MODULE="scim" APLIKACE
.
Např. GTK_IM_MODULE="scim" gtk-demo
spustí demonstraci GTK toolkitu, kde v levém sloupci zvolíte ukázku Dialog and Message Boxes a v novém okně se přesunete do pole pro vstup textu (Entry 1) tak, aby tam blikal kurzor, a pak stikněte kombinaci Ctrl-Mezerník pro vyvolání vstupní metody scimu.
Sledujte chybová hlášení v obou terminálech.
Funguje to? Někde na obrazovce by se měl objevit panel scimu. Pak, podle nastavené vstupní metody by mělo být možné začít skládat požadovaný znak, přičemž někde kolem kurzoru by se mělo rozbalit okno se seznamem možných dokončení.
Tiskni
Sdílej: