Google Chrome 138 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 138.0.7204.49 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře. Verze pro Android nově umožňuje přesunutí adresního řádku do dolní části Chromu. Na iOS to bylo možné již od října 2023. S příští verzí 139 plánovanou na 5. srpna přestane být podporován Android 8.0 (Oreo) a Android 9.0 (Pie).
Byla vydána nová verze 9.14 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Přidána byla podpora Orange Pi 5 Ultra a Orange Pi 5 Compute Module. V katalogu softwaru přibyl GZDoom.
Byl vydán Mozilla Firefox 140.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Dle plánu byla odstraněna ikona a integrace služby Pocket. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 140 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) vývojová verze 3.1.2 příští stabilní verze 3.2 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání.
Na stránkách konference Den IPv6 2025, jež proběhla 6. června v Praze, byly zveřejněny prezentace (PDF) a videozáznamy přednášek.
Byla vydána verze 2.2.0 programovacího jazyka Kotlin (Wikipedie, GitHub). Ke zhlédnutí jsou videozáznamy přednášek z konference KotlinConf 2025.
V linuxových systémech byly odhaleny dvě závažné zranitelnosti – CVE-2025-6018 v rámci PAM (Pluggable Authentication Modules) a CVE-2025-6019 v knihovně libblockdev, kterou lze zneužít prostřednictvím služby udisks. Ta je součástí většiny běžně používaných distribucí, jako jsou Ubuntu, Debian nebo Fedora. Kombinací obou zranitelností může útočník s minimálním úsilím získat root přístup. Vzhledem k jednoduchosti zneužití
… více »OpenSSL Corporation zve na den otevřených dveří ve středu 20. srpna v Brně a konferenci OpenSSL od 7. do 9. října v Praze.
Něco z IT bulváru: Mark Russinovich pozval Billa Gatese, Linuse Torvaldse a Davida Cutlera na večeři a zveřejnil společné selfie. Linus se s Billem ani s Davidem do té doby nikdy osobně nesetkal. Linus a David měli na sobě červená polotrika. Mark a Bill byli v tmavém [LinkedIn].
Evropská unie nově prověřuje obchod, při němž americký miliardář Elon Musk prodal svou sociální síť X dříve známou jako Twitter vlastnímu start-upu xAI za 33 miliard dolarů (712 miliard Kč). Unijní regulační úřady zvažují, zda firmě X neudělit pokutu podle nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA).
Může někdo poradit, jak aktivovat composite out-je třeba něco přidat do xorg.conf (v příloze dotazu), přes xrandr....?
(II) fglrx(0): Connected Display2: TV on TVDAC [tv]
Předpokládám, že se jedná o tu desku GA-MA69GM-S2H. Tady je nevýhoda, že nemůže fungovat VGA výstup a TV zároveň. Škoda, že nemáte monitor s digitálním vstupem.
A co to udělá je-li při startu X odpojený monitor?
Při zapnutí počítače s připojenou TV a odpojeným VGA monitorem začne na TV rovnou vypisovat bootovací hlášky (na začátku a konci řádky sice pár písmenek chybí, ale předpokládám, že to se doladí rozlišením), ale v okamžiku, kdy naběhne Xserver skočí TV do stavu, jako když se nepřipojí (modrá obrazovka TV). Přepínání a zobrazení jednotlivých tty v textovém režimu přes Cntrl+Alt+Fx funguje, ale na F7 kde běží Xka si s tím TV neporadí. Předpokládám, že by asi bylo třeba si pohrát v xorg.conf s frekvencemi a rozlišením, ale netuším, jak to správně udělat. Asi je třeba definovat dva různé monitory s příslušnými parametry tak, aby si jak VGA tak TV out "vybralo" ten správný. Prosím, můžete poradit?
Zkuste při odpojeném monitoru zadat příkaz:
aticonfig --initial --tvf=PAL-SCART --input=/etc/X11/xorg.conf
xorg.conf před tím radši zálohujte. Případně to zkuste, když tam vůbec nebude nebo když v něm nebude nic o ati.
Nebo možná pomůže jenom přidat něco z tohodle do sekce device:
Option "NoTV" "no" Option "TVFormat" "PAL-SCART" #nebo "PAL-D" ? Option "TVStandard" "VIDEO" #nebo "SCART" ? #A ty další už by byly spíš jen na doladění Option "TVHSizeAdj" "0" Option "TVVSizeAdj" "0" Option "TVHPosAdj" "0" Option "TVVPosAdj" "0" Option "TVHStartAdj" "0" Option "TVColorAdj" "0"
Nevím co tím SCART a VIDEO myslí. Do scartu může vést jak composite tak S-video a kromě toho RGB. To záleží na televizi. Hodnoty options jsou vypsány v man fglrx a man aticonfig.
Nemyslím, že by bylo potřeba pro TV nastavovat frekvence. To je dáno tím, že je to PAL nebo NTSC.
A taky koukám, že vám ta 3D akcelerace stejně nefunguje. Nakonec, když ta TV s odpojeným monitorem naběhla hned po startu počítače, tak by ta TV možná bejvala jela s ovladačem radeon i po startu X a možná vůbec bez xorg.conf. PAL by už pak šel nastavit s xrandr, ale zase tam nejsou vidět options na nastavení okrajů TV. U toho fglrx se s xrandr nic moc nenadělá i když teď naposled tam údajně nějaká podpora xrandr přibyla. Myslel jsem, že to půjde nastavit v tom ATI catalyst control centru.
Poradit vám neumím. Jenom dávám tipy na vyzkoušení. Člověk nikdy neví v jakém stavu ty ati ovladače zrovna jsou.
Tiskni
Sdílej: