abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:33 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 24.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 24.7 je Thriving Tiger. Přehled novinek v příspěvku na fóru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:11 | Bezpečnostní upozornění

    Binarly REsearch upozorňuje na bezpečnostní problém PKFail (YouTube) v ekosystému UEFI. Stovky modelů zařízení používají pro Secure Boot testovací Platform Key vygenerovaný American Megatrends International (AMI) a jeho privátní část byla při úniku dat prozrazena. Do milionů zařízení (seznam v pdf) po celém světě tak útočníci mohou do Secure Bootu vložit podepsaný malware. Otestovat firmware si lze na stránce pk.fail. Ukázka PoC na Linuxu na Windows na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    včera 02:22 | Nová verze

    Mobilní operační systém /e/OS (Wikipedie) založený na Androidu / LineageOS, ale bez aplikací a služeb od Googlu, byl vydán ve verzi 2.2 (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je rodičovská kontrola.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 01:22 | IT novinky

    Společnost OpenAI představila vyhledávač SearchGPT propojující OpenAI modely umělé inteligence a informace z webů v reálném čase. Zatím jako prototyp pro vybrané uživatele. Zapsat se lze do pořadníku čekatelů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:11 | Nová verze

    Distribuce Linux Mint 22 „Wilma“ byla vydána. Je založená na Ubuntu 24.04 LTS, ale s desktopovým prostředím Cinnamon (aktuálně verze 6.2), příp. MATE nebo Xfce, balíkem aplikací XApp, integrací balíčků Flatpak a dalšími změnami. Více v přehledu novinekpoznámkách k vydání.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 2
    25.7. 17:44 | Zajímavý článek Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.7. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v cgitu. Vypíchnout lze podporu rozšíření v Lua.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 17:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.80.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 14:11 | IT novinky

    Apple oznámil, že v beta verzi spustil své Apple Maps na webu. Podporován je také webový prohlížeč Chrome. Ne však na Linuxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    25.7. 13:11 | IT novinky

    Portál Stack Overflow po roce opět vyzpovídal své uživatele, jedná se především o vývojáře softwaru, a zveřejnil detailní výsledky průzkumu. Průzkumu se letos zúčastnilo více než 65 tisíc vývojářů. Z Česka jich bylo 710. Ze Slovenska 246.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Dotaz: composite video output

    24.10.2008 17:56 cmd | skóre: 5
    composite video output
    Přečteno: 862×
    Příloha:
    Po peripetiich s pokusy zprovoznit připojení TV přes redukci SVideo-SCART včetně letování kondenzátorů jsem to vzdal, a naštěstí objevil, že jak grafická karta (integrovaná Radeon X1250, resp. motherboard Gigabyte) tak TV má composite video (vím, měl jsem se podívat dřív). Zprovoznil jsem composite-composite kabel pod M$ Win, kterých bych se rád konečně zbavil (jede tam obraz na TV, ale pro změnu nejede audio :-)), ale pod Debian Lenny se mi nedaří zprovoznit composite video output. Mám nainstalovaný ATI driver, v Catalyst Control Centre mám ale ve volbě "Správce zobrazovacích zařízení -TV" zašedlé, nepozná, že je na composite video připojena TV, a to ani když je TV zapnutá a připojená již při bootu.

    Může někdo poradit, jak aktivovat composite out-je třeba něco přidat do xorg.conf (v příloze dotazu), přes xrandr....?

    Odpovědi

    24.10.2008 22:50 cmd | skóre: 5
    Rozbalit Rozbalit vše Re: composite video output
    Příloha:
    ješte přidávám Xorg.log......
    25.10.2008 00:28 pvc2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: composite video output
    Z toho Xorg.0.log je vidět, že je při startu X připojená TV detekována.

    (II) fglrx(0): Connected Display2: TV on TVDAC [tv]
    

    Předpokládám, že se jedná o tu desku GA-MA69GM-S2H. Tady je nevýhoda, že nemůže fungovat VGA výstup a TV zároveň. Škoda, že nemáte monitor s digitálním vstupem.

    A co to udělá je-li při startu X odpojený monitor?

    25.10.2008 16:44 cmd | skóre: 5
    Rozbalit Rozbalit vše Re: composite video output
    Příloha:
    Děkuji za tip, o něco jsem pokročil, ale neodhadnu, o kolik.O novém monitoru jsem uvažoval, ale momentálně na něj nezbylo :-(.

    Při zapnutí počítače s připojenou TV a odpojeným VGA monitorem začne na TV rovnou vypisovat bootovací hlášky (na začátku a konci řádky sice pár písmenek chybí, ale předpokládám, že to se doladí rozlišením), ale v okamžiku, kdy naběhne Xserver skočí TV do stavu, jako když se nepřipojí (modrá obrazovka TV). Přepínání a zobrazení jednotlivých tty v textovém režimu přes Cntrl+Alt+Fx funguje, ale na F7 kde běží Xka si s tím TV neporadí. Předpokládám, že by asi bylo třeba si pohrát v xorg.conf s frekvencemi a rozlišením, ale netuším, jak to správně udělat. Asi je třeba definovat dva různé monitory s příslušnými parametry tak, aby si jak VGA tak TV out "vybralo" ten správný. Prosím, můžete poradit?

    26.10.2008 20:56 pvc2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: composite video output
    Ten Xorg.0.log.bootTV nevypadá, že by to byl soubor vygenerovaný při odpojeném monitoru. Píše to tam, že je připojen monitor i TV.

    Zkuste při odpojeném monitoru zadat příkaz:

    aticonfig --initial --tvf=PAL-SCART --input=/etc/X11/xorg.conf
    

    xorg.conf před tím radši zálohujte. Případně to zkuste, když tam vůbec nebude nebo když v něm nebude nic o ati.

    Nebo možná pomůže jenom přidat něco z tohodle do sekce device:

    Option "NoTV" "no"
    Option "TVFormat" "PAL-SCART" #nebo "PAL-D" ?
    Option "TVStandard" "VIDEO"   #nebo "SCART" ?
    #A ty další už by byly spíš jen na doladění
    Option "TVHSizeAdj" "0"
    Option "TVVSizeAdj" "0"
    Option "TVHPosAdj" "0"
    Option "TVVPosAdj" "0"
    Option "TVHStartAdj" "0"
    Option "TVColorAdj" "0"
    

    Nevím co tím SCART a VIDEO myslí. Do scartu může vést jak composite tak S-video a kromě toho RGB. To záleží na televizi. Hodnoty options jsou vypsány v man fglrx a man aticonfig.

    Nemyslím, že by bylo potřeba pro TV nastavovat frekvence. To je dáno tím, že je to PAL nebo NTSC.

    A taky koukám, že vám ta 3D akcelerace stejně nefunguje. Nakonec, když ta TV s odpojeným monitorem naběhla hned po startu počítače, tak by ta TV možná bejvala jela s ovladačem radeon i po startu X a možná vůbec bez xorg.conf. PAL by už pak šel nastavit s xrandr, ale zase tam nejsou vidět options na nastavení okrajů TV. U toho fglrx se s xrandr nic moc nenadělá i když teď naposled tam údajně nějaká podpora xrandr přibyla. Myslel jsem, že to půjde nastavit v tom ATI catalyst control centru.

    Poradit vám neumím. Jenom dávám tipy na vyzkoušení. Člověk nikdy neví v jakém stavu ty ati ovladače zrovna jsou.

    25.10.2008 23:20 Kelbich Jan
    Rozbalit Rozbalit vše Re: composite video output
    Tak tohle mě dostalo. Jak to ta karta dělá ? Nemožný to není, ale to si fakt ta karta "změří" impedanci připojenou na ten videovýstup ? Já, pokud bych navrhoval videokartu, tak by mě asi nenapadlo se tam s tim dělat ...
    26.10.2008 12:24 merlin111 | skóre: 15
    Rozbalit Rozbalit vše Re: composite video output
    Impedance vedeni na vstup video přepínače do TV bude 75 Ohm, jak na klasickém kompozitním vstupu, tak i v S-video vstupu. Měřenín impedance se to asi fakt nebude rozlišovat. CINCH nebo SCART nebude nikdy S-video vstup.(ale zásuvka SCART v sobě může mít konvertor S-video > composite, je to to jednoduché zapojení s kondenzátorem) Pokud vím, tak karty mají takoví ten konektor s více pinama, kde každý pin má nějakou funkci. Strčíš do konekturu grafiky jeden konec toho speciálního kabelu co dodávají ke grafické kartě a na druhém straně máš zpravidle CINCH konektery a případně rovnou i klasický S-video konektor. Pro kompozitní video vstup potřebuješ 2 dráty (zemění stínění + 1 živý konec) a pro s-video potřebuješ 3 dráty, ač je konektor do TV 5 pinový(nevim to jistě - viz Wikipedia...) (potřebuješ zemění-stínění + 1 drát pro prenos černobílého signálu + 1 drát pro přenos barevných složek, ještě tam asi bude nějaké stálé napětí na přepnutí, ale to je pro funkci nepostatné).

    Ještě nuto dodat, TV je nutné přepnou do správněho vstupu, některé (většina) TV se sami nepřepnou n S-video vstup.

    Nevím co si představuje pod pojmem composite-composite kabel. Je to takový ten kabel, kde máš na 1 konci CINCH a na druhém CINCH nebo SCART ? Pokud budeš někde nastavovat nějaké parametry, tak zvol barevnou normu PAL - D, (případně pro informaci vertikální kmitočet je 50 Hz prokládně řádkované, horizontální kmitočet 15 625 Hz. jestli to máš tmavé možná jsi zvolil 50 Hz neprokládaně, nebo 60 hz, apod ... ).

    Zvuk se do kompozitní video signálu a S-video signálu nikdy nemíchal a nikdy míchat nebude. Musíš ho vést odděleně ze zvukovky, nebo použij HDMI konektor (snad s těma Catalistama bude fungovat, když ne, tak dříve či později fungovat bude).

    Každá ulice je slepá jen do té doby, než si opatříš buldozer.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.