LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Facebook má nové logo. Poznáte rozdíl?
Byla vydána nová verze 7.2 v Javě napsané aplikace pro komplexní návrh rozmístění nábytku a dalšího vybavení v interiérech Sweet Home 3D. Vyzkoušet lze online verzi. Před dvěma týdny vyšla placená verze pro chytré telefony a tablety (App Store, Google Play).
Zítra 23. září proběhne Maker Faire Mladá Boleslav, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.10 s kódovým názvem Mantic Minotaur. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.10 mělo vyjít 12. října 2023.
Josef Průša informuje o nových verzích firmwarů pro tiskárny Original Prusa, 5.0.0 pro MK4 a MK3.9 a 5.1.0-alpha1 pro MINI, díky kterým jsou tiskárny mnohem rychlejší.
Mastodon (Wikipedie), svobodná federalizovaná sociální síť, byl vydán ve verzi 4.2. Z novinek je vypíchnuto vylepšené vyhledávání.
Ben Hawkes publikoval pod názvem The WebP 0day analýzu bezpečnostní chyby CVE-2023-4863 v knihovně WebP / libwebp s řadou zajímavých odkazů. Pravděpodobně se jedná o stejnou chybu jako BLASTPASS (CVE-2023-41064 a CVE-2023-41061) v macOS, iOS, iPadOS a watchOS. Zpracování (zobrazení) speciálně připraveného obrázku nebo přílohy vedlo ke spuštění útočníkem připraveného kódu.
Myš je pro kočku: Prohlížeče je dalším dílem ze série článků Myš je pro kočku, kde Edvard Rejthar ukazuje, jak lze počítač ovládat bez myši. Používáte ve webových prohlížečích zkratky Ctrl+(Shift)+Tab, Ctrl+(Shift)+PgDn/PgUp, F6, (Shift)+Alt+Enter nebo F7?
Vývojáři mobilní Datovky prosí o pomoc s testováním beta verze mobilní Datovky s novým grafickým rozhraním, podporou pro tmavý režim a podporou pro VoDZ. Aplikace je zatím dostupná pouze pro zařízení Android a je umístěna v samostatném instalačním kanále Datovka Beta. Tento kanál slouží pro testovaní nové funkcionality a grafického uživatelského rozhraní. Datovka Beta se instaluje jako samostatná aplikace s vlastními daty, která
… více »option new-name code new-code = definition ;
ale nieje tam napisane, ci je tu definicu nutne uviest v oboch configoch jak dhcpd.conf a tiez dhclient.conf
aby aj klient aj server boli schopny transformovat meno na cislo. (To hadam).
Potom sa na servery nova hodnota definuje narp. ak je definicia
option use-zephyr code 180 = integer;
hodnota sa zada ako
option use-zephyr 8;
ale neviem ako mam pomocou dhcpclienta hodnotu ziskat.
Neviete niekto??
Dik
ale nieje tam napisane, ci je tu definicu nutne uviest v oboch configoch jak dhcpd.conf a tiez dhclient.conf aby aj klient aj server boli schopny transformovat meno na cislo. (To hadam).
Definici volby i požadavek, že chcete tuto volbu získat ze serveru, je nutné uvést v konfiguraci klienta.
Obecně v DHCP protokolu se žádné názvy voleb nepřenáší. Tam právě proudí čísla voleb a jejich zakódované hodnoty. Klient i server tak musí mít shodnou konfiguraci, aby věděli, jaké číslo volby je zajímá a jakým způsobem se hodnota kóduje/dekóduje v protokolu.
eviem ako mam pomocou dhcpclienta hodnotu ziskat
Tohoto klienta nepoužívám, ale tipl bych si, že výsledek bude uložený někde ve /var/lib/. Případně bude možné nechat si z klienta spustit externí skript, který údaje dostane jako poziční argumenty.
Mohli by ste mi opisat este tu komunikaciu z obecneho hladiska. Ja skusim napisat, co som teda zatial poskladal, ak to nieje dobre, prosim opravte ma. Klient aj server maju definicie konkretnej option , jej kodu , a typu Klient vysle poziadavku vrat option xyz, co sa vlastne prelozi do vrat kod xyz a server zasle xyz = lalalla.
Tak jest.
Je to tak, ze server zasiela vzdy nejake zakladne option ako su napr. IP adresa alebo maska, alebo zasle len a len tie hodnoty ktore specifikuje klient. Inak povedane, je mozne aby klient poslal dotaz, posli mi len option xyz a nic ine? Dik.
RFC zná požadavek klienta typu INFORM. Ten slouží právě na získání voleb, které nesouvisí s přidělováním IP adresy klientovi.
Pokud klient chce získat i adresu, musí použít požadavky DISCOVER/REQUEST. Samotné adresy se přenáší ve zvláštních hlavičkách protokolu a jsou považovány za něco výjimečného na rozdíl od ostatních voleb. Tento komplikovaný způsob je dán historicky, kdy byla snaha udržet zpětnou kompatibilitu s BOOTP protokolem.
V DHCPv6 už to je zařízené lépe, ale to vás asi teď nezajímá.
Tiskni
Sdílej: