abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:55 | Bezpečnostní upozornění

    Byly nalezeny a opraveny bezpečnostní chyby CVE-2024-38812 a CVE-2024-38813 s CVSS 9.8 a 7.5 ve VMware vCenter Server. Jedná se o vzdálené spouštění příkazů (RCE) a eskalaci oprávnění.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:11 | IT novinky

    MojeID rozdává bezpečnostní klíče (tokeny) GoTrust Idem Key pro přístup k online službám veřejné správy (NIA). Ti, kteří již mají, mohou získat tablet ve slosování.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 09:33 | IT novinky

    Společnosti Nintendo a Pokémon žalují společnost Pocketpair. Její hra Palworld prý porušuje patenty Nintendo a Pokémon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 08:44 | Nová verze

    RabbitMQ (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 4.0. RabbitMQ je open source messaging a streaming broker napsaný v programovacím jazyce Erlang. Implementuje protokoly AMQP 0-9-1, AMQP 1.0, RabbitMQ Streams, MQTT a STOMP a v HTTP a WebSockets Web STOMP plugin, Web MQTT plugin a management plugin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:00 | Nová verze

    Po půl roce vývoje od vydání verze 46 bylo vydáno GNOME 47 s kódovým názvem Denver. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:44 | Nová verze

    Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.3. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | IT novinky

    Uživatele Windows a Microsoft 365 Business a Enterprise mohou oficiálně používat Python v Excelu. Spolu s knihovnami jako pandas, Matplotlib a NLTK. Jedná se o spolupráci s Anacondou. Microsoft si tento "vynález integrace tabulkových procesorů s externími prostředími" patentoval: US12026560B2. Už před podáním patentu ale mohli uživatelé pro Python v Excelu používat například PyXLL. LibreOffice / OpenOffice.org měl PyUNO.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:22 | Komunita

    Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 6 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení jsou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, Ubuntu 24.04, Debian 12, Fedora 39, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.9. 19:00 | IT novinky

    Exploze osobních komunikačních zařízení v Libanonu zabily osm lidí, přibližně 2750 lidí je zraněno. Zhruba 200 jich je v kritickém stavu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 53
    Rozcestník

    Dotaz: Defragmentace smazaných dat

    2.11.2008 04:36 koubax | skóre: 3
    Defragmentace smazaných dat
    Přečteno: 556×
    Ahoj kolegové,

    měl bych takový dotaz, myslíte si že je řešitelná tahle situace, jelikož je dnešní den (ten včerejší) trochu pokročilý, a někdy musím spát, nebudu toto moc rozvádět.

    Smazal jsem si data, a obnovuji je, jde o fotky. Potřeboval bych ale provést jejich defragmentaci, k tomu, aby se mi podařilo je dostat do "lepší podoby".

    1) prosím neraďte, ať obnovím zálohy, nejsou (tedy jsou, ale jiné než bych potřeboval) - je to moje chyba, rozepíšu někdy později, jak jsem to udělal

    2) prosím, aby zde diskutující lidé nepomlouvali, nehanili, a nenadávali ... četl jsem zde spoustu diskuzí, a někdy jsem až nestihl žasnout co je mezi námi za ...

    3) vím, nemáte křišťálové koule, zítra (dnes) uvedu vše na pravou míru

    Odpovědi

    Heron avatar 2.11.2008 08:42 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Defragmentace smazaných dat
    Křišťálové koule opravdu nemáme. :-) Chybí tam především typ filesystému. To je asi nejpodstatnější údaj. Pak upřesni, jak přesně došlo ke smazání (je rozdíl mezi rm -rf a třeba omylem mkfs.ext3). A co vlastně myšlíš tou defragmentací? Na oddíl, kde došlo k takovéto katastrofě by se nemělo vůbec zapisovat - je též dobré si udělat kopii celého oddílu pro další pokusy o záchranu.
    2.11.2008 22:13 koubax | skóre: 3
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Defragmentace smazaných dat
    jj, vím, telepat tady nikdo není.

    1) Povedl se mi husarský kousek při zálohování dat. Chtěl jsem dělat skript na zálohování a byl jsem línej psát tři řádky .. tak jsem si vytvořil další složku a do té jsem chtěl ty tři složky s fotkami (ty tři řádky skriptu na ušetření) vkopírovat do jedné o úroveň výše. Ejhle drag and drop selhal a já se netrefil do složky o úroveň výše, ale chtělo mi to přepsat soubory samo sebou, tak jsem k tomu přidal na konec každé složky 1 .. no a pak jsem akci stornoval .. čekal jsem že se přesunutí souboru nekonalo a smazal jsem složky končící jedničkou .. a nahrál do zálohy složky které jsem chtěl zálohovat, ale ty byli prázdné .. nevím, kdy se to z které odstranilo .. :-) na HDD nebylo nic zapisováno jen se z něj četlo.

    HW: asi nejni úplně podstatný .. ale je to disk SATA WD 500GB . ve dvou partišnách .. výpis zde:
    Disk /dev/sdb - 500 GB / 465 GiB - CHS 60801 255 63
    Current partition structure:
         Partition                  Start        End    Size in sectors
    
     1 P Linux                    0   1  1 26990 254 63  433610352
     2 P Linux                26991   0  1 60800 254 63  543157650
    No partition is bootable
    koukam, že TestDisk nezobrazil FS .. všechny HDD mám v EXT3

    SW: Kubuntu 8.10 .. KDE 4.0.3 kernel 2.6.24....
    Linux koubax-desktop 2.6.24-19-generic #1 SMP Wed Aug 20 22:56:21 UTC 2008 i686 GNU/Linux
    undelete nepojede ani to tím nebudu prohánět, je tam napsáno, podporuje pouze ext2 nechci zku... ty data co tam jsou ..

    dd čkovat jsem zatím nemohl, čekám, až se mi vrátí HDD

    2) pokusy o obnovení

    jpegrecovery - obnovil hafec souboru (cca 65k) ale bohužel dost nečitelně, ty co potřebuji špatně. Dobře se obnoví malé soubory, thumbnaili v pohodě čitelné OK. Něškteré fotky z mobilu v originálním rozlišení jsou krapet zozházené (jako by se dělala koláž, nebo je překreslen transparentně barvou FF0000,00FF00, 0000FF) (že by fragmentace, ale je to EXT3 ten se přece nefragmentuje prý? (tolik jsem toho ještě nenastudoval ..)

    foremost - tot samé obnovilo to cca všechno .. výsledek, jako výše u jpegrecovery

    testdisk - četl jsem, že by to taky měl umět, sice je user-friendly, ale man jsem nějak vynechal .. bojím se toho softu, je docela složitý, a nechci s ním rozbít jak partitiony, tak FS, tak hlavně cokoli zapsat na disk.

    3) co potřebuji

    jde mi o fotky ve full kvalitě z foťáku .. velikost cca 3M-5MB, na servru mám bohužel zálohy jen těch ořezaných 1024*768, s logem. (cca pár desítek kilo), na server jsem nedával zálohu velkých kvůli přístupu více lidí, a bohužel jsem to ještě nestihl truecryptnout, a hodit tam jeden šifrovanej soubor, na DVD ani CD jsem to nedával věřím HDD natolik, že když to mam na několika fyzických místech, že se to jen tak nestratí .. ale zlatý CDčka fakt že jo .. při dnešních cenách (kort při práci v prodeji výpočetní techniky) holt jsem jen BFU

    ty 3-5MB fotky mají na hoře cca 10-15 pixlový obraz vertikálně a horizontálně vypadají v plnémk rozlišení .. prostě to obnoví nějak nezobrazitelně.

    fakt nevím, jak to vytahat ven. pročetl jsem toho na ABíČku dost, ale moc jsem toho prostě nezachránil.
    Heron avatar 2.11.2008 22:48 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Defragmentace smazaných dat
    Nepotěším tě. Z ext3 obnovovat nelze (resp jen velmi špatně - zatímco ext2 maže jen odkaz na soubor a nastaví bitmapu volných bloků, ext3 navíc vynuluje všechny údaje určující, které bloky pratří ke kterému souboru). Jediná metoda je v podstatě projít celý disk byte po byte a na základě známých hlaviček souborů se je pokusit obnovit. To dělá ten jpgrecovery.

    Ext3 fragmentuje soubory stejně jako ostatní FS založené na blocích (protože to bez fragmentace zkrátka nejde). Malé soubory mají vysokou pravděpodobnost, že budou uloženy lineárně (pokud se vejdou do skupiny bloků ext3, tak jsou souvislé 100%). Proto ty náhledy byly obnoveny celé.

    Možností tedy moc není. Možná se najde specializovaná firma zabývající se obnovou dat, ale bude to něco stát. Možná by šlo obnovit všechny části jpg souborů (pokud se jpg dá identifikovat i jinak, než podle hlavičky) a pokusit se je pospojovat.
    2.11.2008 23:16 koubax | skóre: 3
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Defragmentace smazaných dat
    Takže to bude tak, na to si sednout na pár měsíců s manuálama knížek a prostě si napsat vlastní soft, kterej by se mohl pokusit to udělat, nebo to někomu dát, kdo to "jakože udělá líp než já", no už jsem se s tím rozloučil, před týdnem, co se mi to stalo.

    Jasný, každej FS fragmentuje, ale EX3 prý minimálně. Prý si sám hledá (aby se to tam prostě vešlo lineárně)a když se to tam nevejde, narve to někam, kam se to vejde .. takže do 80% zaplnění disku vlastně nejde fragmentovat. (tohle jsem někde četl, nějaká dizkuze z wiki ani jiného ověřeného údaje to nemám.)

    Takže to že se mi obnoví a zobrazí pouze ta část obrázku je dáno tím, že to najde hlavičku a vezme to prostě prvních 512 bloků dat když mám FS na 512 bloků. A další část souboru to nenajde, páč to vymazalo odkaz kde ten soubor pokračuje. Proto mám z některých fotek koláže. Byli větší než 512 bloků.

    Děkuji moc za radu a školení ohledně FS. Budu ještě moc rád když odpovíš na ten OFF TOPIC níže.

    OFF TOPIC --- BEGIN

    jaký je vlastně rozdíl mezi EXT2 a EXT3 .. EXT3 umí žurnálovat, nikdy jsem nevěděl k čemu je to dobrý (nepídil jsem se potom), a jelikož je to novější FS, tak jsem ho zvolil. Rád bych zjistil nějaké klady a zápory pro jednotlivé FS.

    OFF TOPIC --- END
    Heron avatar 2.11.2008 23:54 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Defragmentace smazaných dat
    Takže to bude tak, na to si sednout na pár měsíců s manuálama knížek a prostě si napsat vlastní soft, kterej by se mohl pokusit to udělat, nebo to někomu dát, kdo to "jakože udělá líp než já", no už jsem se s tím rozloučil, před týdnem, co se mi to stalo.

    Jestli tam jsou tak cenná data, zkus nějakou firmu.

    Jasný, každej FS fragmentuje, ale EX3 prý minimálně. Prý si sám hledá (aby se to tam prostě vešlo lineárně)a když se to tam nevejde, narve to někam, kam se to vejde

    O toto se snaží úplně každý FS. Vzhledem k tomu, že při vytváření souboru neví FS nic o jeho předpokládané délce, nemůže alokovat souvislé místo. Dneska to některé FS (i nový ext4) řeší oddálením zápisu (tj aby mohl zapsat co nejvíce dat na jedno místo). Je to +- heuristika, která občas selhává (a občas ten souvislý úsek prostě není a nemusí se jednat o 80% zaplnění).

    jaký je vlastně rozdíl mezi EXT2 a EXT3 .. EXT3 umí žurnálovat, nikdy jsem nevěděl k čemu je to dobrý (nepídil jsem se potom), a jelikož je to novější FS, tak jsem ho zvolil. Rád bych zjistil nějaké klady a zápory pro jednotlivé FS.

    Žurnálování je dost podstatná vlastnost FS. Ve zkratce, žunál je blok, kam si FS píše co právě dělá. A když dojde k výpadku proudu, tak fsck podle stavu žurnálu buď dokončí operaci (pokud je tam popis kompletní, ale na úložišti se to nestihlo), nebo záznam v žunálu prostě smaže (úložiště bude ve stavu před změnou, tedy konzistentní). Samozřejmně hodně zjednodušeno. Ext3 používá defaultně poměrně paranoidní nastavení (ale může být ještě bezpečnější, ext3 nabízí také žunál dat, tj že kromě popisu změn úložiště také ukládá data před jejich samotných přesunutím na úložiště, je to ale pomalé). Ostatní FS (i ext3 default) se spokojí pouze s popisem změn metadat a data tak nemusí být v pořádku. O kladech a záporech FS tu už bylo tolik flamů, že je zbytečné rozpoutávat další. Každý FS, který umí vše co uživatel potřebuje (a zde narážíme na rozdíly typu quoty, acl, velikosti souborů atd) je dobrý.

    3.11.2008 02:06 koubax | skóre: 3
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Defragmentace smazaných dat
    OKi, děkuji mockrát za odpověď a snahu poradit, něco si "vygooglim" a "vywikim" o FS. Ať zde nerozjedem další z mnoha flame.

    Zítra zkusím "vysockovat" od kámoše svůj disk. Udělám dd .

    A pak zkusím použít tenhle softík.

    giis


    off topic --- begin
    Uvidíme co to udělá, nebo ne, data se mi nepovedlo obnovit za týden snažení, těch pár kvalitních fotek který tam jsou mam zmenšený na svém webu plus na disku na webové záloze (jinej disk). Bohužel jsem přišel o originály fotek, z foťáku který mám cca měsíc a půl (není toho moc, kdyby to bylo cennější, tak to udělám, jen jsem tam měl jednu kamarádku intimně a chtěl jsem upravovat fotky na kalendář, holt nafotíme nové .. :-) stačí se ozvat. Samozdřejmě zmenšené zálohy mám na WEBu také.), takže se mi nevyplatí dát několik tisíc za pár fotek. Udělam si DD image na nějaký disk, a když někdo zaplatí hodně peněz za to že by tu fotku chtěl, tak to zkusim nechat z tý image obnovit. Ze svýho to dělat nebudu, jsou vánoce a bohužel na to nezbyde. Možná potom, dd je silný nástroj tam i zpět.
    off topic --- end
    Heron avatar 3.11.2008 07:14 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Defragmentace smazaných dat
    Jo jo, alespoň budeš zálohovat. Já takto kdysi přišel od všechny prográmky v Pascalu (vlastní chybou). Od tý doby zálohuju (dneska už má záloha 200G) a než něco smažu z dokumentů, tak to odsnunu někam, kde na to nevidím (ať mě neláka tl. delete).

    O FS si něco najdi, je to hodně zajímavý čtení. No a pozvi kámošku na pěkný večer ;-)
    3.11.2008 12:04 x22
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Defragmentace smazaných dat
    Zurnalovanie eliminuje nutnost robit zdlhavu kompletnu kontrolu (fsck) to pade systemu alebo inej udalosti, ktora zanecha suborovy system v "dirty" stave. Obnova konzistentnosti pomocou zurnalu je ovela rychlejsia.
    3.11.2008 09:41 Jiri
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Defragmentace smazaných dat
    Tohle si přečtěte snad vám to pomůže.

    http://www.xs4all.nl/~carlo17/howto/undelete_ext3.html http://groups.google.com/group/ext3grep http://www.root.cz/zpravicky/obnoveni-smazanych-souboru-na-ext3/ http://m1c4a1.blogspot.com/2008/07/obnova-odt-soubor-ze-souborovho-systmy.html http://www.linux.com/feature/141074

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.