abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:33 | IT novinky

    Společnost Flipper Devices oznámila Flipper One. Zcela nový Flipper postavený od nuly. Jedná se o open-source linuxovou platformu založenou na čipu Rockchip RK3576. Hledají se dobrovolníci pro pomoc s dokončením vývoje (ovladače, testování, tvorba modulů).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 14:00 | Nová verze

    Vývojáři Wine oznámili vydání verze 2.0 knihovny vkd3d pro překlad volání Direct3D na Vulkan. Přehled novinek na GitLabu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:33 | Nová verze

    Společnost Red Hat oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu (RHEL) 10.2 a 9.8. Vedle nových vlastností a oprav chyb přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Vypíchnout lze CLI AI asistenta goose. Podrobnosti v poznámkách k vydání (10.2 a 9.8).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 05:11 | Nová verze

    Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 30 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 7.0 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Armstrong bylo vybráno na počest amerického jazzového trumpetisty a zpěváka Louise Armstronga (What A Wonderful World).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:55 | Bezpečnostní upozornění

    V Drupalu byla nalezena a opravena kritická zranitelnost SA-CORE-2026-004 (CVE-2026-9082). Útočník může provádět libovolné SQL dotazy na webech používajících databázi PostgreSQL.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:11 | Komunita

    Richard Hughes oznámil, že službu Linux Vendor Firmware Service (LVFS) umožňující aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem, nově sponzoruje také společnost HP.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 13:33 | IT novinky

    O víkendu proběhla demopárty Outline 2026. Publikována byla prezentovaná dema. Upozornit lze na 16 bajtové, opravdu šestnáct bajtové, zvukově obrazové demo Wake Up! 16b (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.5 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled novinek, vylepšení a oprav v poznámkách k vydání a na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.5. 21:00 | IT novinky

    Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2026. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (12%)
     (8%)
     (2%)
     (14%)
     (31%)
     (4%)
     (7%)
     (3%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1674 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Dotaz: antivirak ClamAV - hleda viry i pod windozem?

    3.11.2008 21:06 jfk
    antivirak ClamAV - hleda viry i pod windozem?
    Přečteno: 555×
    Asi budu za lamu, ale presto mam dotaz ... hleda ClamAV viry i pod Woknama? Jde mi o to, ze kdyz bude ve woknech woknackej virus, tak jestli ho najde linuxovej antivirak. Ohledne viru na Lin jsem ponekud zmaten. Co pouzivate za antiviraky? Narazil jsem na ten clamav jako soucast live RescueCD a INSERT, ale nevim jestli to najde woknacky viry, protoze to za A) nezkusim, protoze nemam zadny win a za B) i kdybych je mel, tak nevim kde mam takhle narychlo sehnat virus ... :-).

    Cvicne jsem si otestoval live CD INSERT a claim tam nasel 5 kousku viru ktere hlasil jako Eicar-Test-Signature ... nevi nekdo co to jako je?

    Sorry za debilni dotazy, ale antiviraky me doposud vubec nezajimaly.

    Odpovědi

    3.11.2008 21:19 misace | skóre: 10
    Rozbalit Rozbalit vše Re: antivirak ClamAV - hleda viry i pod windozem?

    Eicar-Test-Signature je testovací řetězec znaků, který každý antivirus označí jako virus. Prostě se tím testuje, jestli en antivirus funguje, jestli projde to místo kam to dáte atd...

    Virová báze ClamAV obsahuje samozřejmě i viry pro windows (ClaAV se používá např. pro testování pošty, kterou si pak četet i na win), takže skenovat disky s win samozřejmě jdou.

    Pokud chcete kontrolu spouštět přímo z win, bud použijete emulaci přes cygwin, neno použijete nativní port pro windows ClamWin , který je pravděpodobně rychlejší.

    3.11.2008 21:27 jfk
    Rozbalit Rozbalit vše Re: antivirak ClamAV - hleda viry i pod windozem?
    Hmm ... dik za reakci. Jde mi o to, ze znamej ma zavirovany widle a neni na tom s PC uplne dobre, takze tam sice ma antivirak, ale mel ho vyplej, takze to ma pekne prolezle vsim moznym. Chci to nabootovat z live CD a overit jestli se tam naka svina neschovala pri bootu z disku.
    4.11.2008 12:57 Martin H.
    Rozbalit Rozbalit vše Re: antivirak ClamAV - hleda viry i pod windozem?
    POZOR! ClamWin není RealTime antivirus! To znamená, že testuje jen když je spuštěn test, na pozadí nic neběží a tak je docela možné, že se PC zaviruje zase!

    Doporučuji známému nainstalovat buď NOD32 (a přesvědčit ho, že za ten litr na rok stojí), nebo Free verzi Avast Home ...

    Jinak mám ClamAV napojený na SAMBA server a hlídá mi síťové disky Win uživatelů ... (mj...kromě pošty, samozřejmě).
    4.11.2008 13:10 JMP | skóre: 30
    Rozbalit Rozbalit vše Re: antivirak ClamAV - hleda viry i pod windozem?
    Avira ma k dispozici hotove live CD (RescueCD.iso) na http://www.avira.com/en/support/support_downloads.html .
    Jendа avatar 4.11.2008 16:37 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: antivirak ClamAV - hleda viry i pod windozem?
    Ohledne viru na Lin jsem ponekud zmaten. Co pouzivate za antiviraky?
    Žádné. Viry na Linux (skoro) vůbec nehrozí, pokud se nepracuje pod rootem - když uživatel spustí vir, tak má stejná práva jako ten uživatel a ten moc práv nemá :-D. Samozřejmě za předpokladu, že je systém pravidelně aktualizovaný.

    Jo a ClamAV je právě určen k hledání virů pro wokna (např. na mailserveru).

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.