abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 2
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 18:11 | Komunita

    Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    20.6. 12:00 | Nová verze

    Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    19.6. 10:22 | Humor

    Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    19.6. 09:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1959 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Po instalaci Debianu neběží zvuk

    4.11.2008 17:59 Krecek
    Po instalaci Debianu neběží zvuk
    Přečteno: 477×
    Zdravím

    Po nainstalování distribuce mi vůbec nejde zvuk. Nevím jestli je to běžné ,řekl bych že asi není. Dříve jsem měl Kubuntu tam jsem žádný problémy se zvukem nemíval. Po vipisu lspci mi to vypíše

    01:06.0 Multimedia audio controller: ESS Technology ES1969 Solo-1 Audiodrive (rev 02)

    Tak si myslím že systém zvukovku našel. Potřeboval bych aby mi někdo poradil jaký balíček si mám stáhnout ,nebo co mám vlasně dělat. Díky za pomoc

    Odpovědi

    4.11.2008 18:18 cheyene12 | skóre: 4 | blog: cheyene | Zdar nad Sazavou
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Po instalaci Debianu neběží zvuk
    Nie je len vypnuty zvuk?
    alsamixer
    unmute (m) na master a pci?
    4.11.2008 18:19 cheyene12 | skóre: 4 | blog: cheyene | Zdar nad Sazavou
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Po instalaci Debianu neběží zvuk
    sorry master a pcm :o)
    4.11.2008 18:37 Krecek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Po instalaci Debianu neběží zvuk
    ja myslel ,že se alsa mixér zpoušti alsamixer a to mi nejde a ani nainstalovat
    Pavel Půlpán avatar 4.11.2008 18:39 Pavel Půlpán | skóre: 22 | Trutnov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Po instalaci Debianu neběží zvuk
    Bude v jednom z těchto dvou balíků... apt-get install alsa-tools alsa-utils
    An infinite number of monkeys typing into GNU Emacs would never make a good program.
    Pavel Půlpán avatar 4.11.2008 18:36 Pavel Půlpán | skóre: 22 | Trutnov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Po instalaci Debianu neběží zvuk
    Případně alsaconf pro detekci karty a konfiguraci driverů...
    An infinite number of monkeys typing into GNU Emacs would never make a good program.
    Max avatar 4.11.2008 18:48 Max | skóre: 73 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Po instalaci Debianu neběží zvuk
    Jak už padlo, zkus, zda ho nemáš jen stišený. To provedeš třeba programem alsamixer (sloupečky "master" a "pcm"). Pokud to neklapne, tak zkus alsaconf.
    Pokud tyto programy nemáš, tak nainstaluj alsu :
    aptitude install alsa-base alsa-utils alsa-oss
    
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    4.11.2008 19:05 Krecek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Po instalaci Debianu neběží zvuk
    Když spoušštim amarok vypíše mi to

    xine was unable to initialize any audio drivers.
    Max avatar 4.11.2008 19:35 Max | skóre: 73 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Po instalaci Debianu neběží zvuk
    Máš /dev/dsp ? Máš něco v /dev/snd ? Jsi ve skupině audio? Zkoušel jsi ten alsaconf?
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    4.11.2008 19:53 Krecek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Po instalaci Debianu neběží zvuk
    takže dev/dsp nemám a /dev/snd a je tam toho více to mám dát celej nadřazenej adresář daát k vlasníkovi audio nebo jen něco?
    Max avatar 5.11.2008 01:16 Max | skóre: 73 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Po instalaci Debianu neběží zvuk
    Pmocí programu alsaconf jednoduše nastavíš svojí kartu. Potřebuješ nainstalovat balíčky :
    aptitude install alsa-base alsa-utils alsa-tools alsa-oss
    
    Pak ti půjde dát příkaz alsaconf, který ti najde zvukovou kartu a nastaví daemona alsy a načte potřebné moduly. Také ti vytvoří příslušná zařízení v /dev/ . Měl by ti vytvořit /dev/snd/* (hvězdička znamená hafo souborů). Pokud máš alsa-oss, tak by se ti mělo i vytvořit zařízení /dev/dsp. Aby jsi mohl přistupovat k těmto zařízením tj. ke zvukovce, tak musíš být ve skupině audio, tj. musíš editovat soubor /etc/group a tam se přidat k oné skupině, popř. k více skupinám. Konkrétně u audia by to mělo vypadat nějak takto :
    ...
    audio::92:max,pepa,franta,josef
    ...
    
    Pokud ve skupině nejsi a přidáš se tam, tak se musíš s uživatelem odhlásit a pak znovu přihlásit, aby to vstoupilo v platnost. Pak už by ti měl zvuk fungovat. Pokud ne a během těchto akcí nenarazíš na žádný porblém, tak spusť alsamixer a zkontroluj si, zda nemáš stišené sloupečky "master" a "pcm".
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    5.11.2008 14:45 Krecek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Po instalaci Debianu neběží zvuk
    Tak jsem najel do /etc/group a mám tam

    root:x:0:
    daemon:x:1:
    bin:x:2:
    sys:x:3:
    adm:x:4:
    tty:x:5:
    disk:x:6:
    lp:x:7:
    mail:x:8:
    news:x:9:
    uucp:x:10:
    man:x:12:
    proxy:x:13:
    kmem:x:15:
    dialout:x:20:
    fax:x:21:
    voice:x:22:
    cdrom:x:24:
    floppy:x:25:
    tape:x:26:
    sudo:x:27:
    audio:x:29:
    dip:x:30:
    www-data:x:33:
    backup:x:34:
    operator:x:37:
    list:x:38:
    irc:x:39:
    src:x:40:
    gnats:x:41:
    shadow:x:42:
    utmp:x:43:
    video:x:44:vdr
    sasl:x:45:
    plugdev:x:46:
    staff:x:50:
    games:x:60:
    users:x:100:
    nogroup:x:65534:
    libuuid:x:101:
    crontab:x:102:
    ssl-cert:x:103:postgres
    Debian-exim:x:104:
    mlocate:x:105:
    ssh:x:106:
    messagebus:x:107:
    avahi:x:108:
    netdev:x:109:
    bind:x:110:
    lpadmin:x:111:
    haldaemon:x:112:
    powerdev:x:113:
    scanner:x:114:
    postgres:x:115:
    gdm:x:116:
    stb-admin:x:117:
    krecek:x:1000:
    dirmngr:x:118:
    vdr:x:119:

    Tohle jste myslel?
    5.11.2008 20:57 tojejedno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Po instalaci Debianu neběží zvuk
    Mozno ti pomoze, ked sa stanes clenom skupiny audio (ja v nej som a zvuk mi funguje).

    Inac ak mas Gnome tak Desktop -> Administration -> Users and Groups a tam si pre oznaceneho uzivatela v Properties -> User privileges oznac Use audio devices.
    Max avatar 6.11.2008 00:11 Max | skóre: 73 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Po instalaci Debianu neběží zvuk
    Ano, přesně tak jak jsem psal. Dle tvého výpisu je vidět, že nejsi v žádné skupině(nebo nemáš vytvořeného žádného uživatele a funguješ pod rootem? To snad ne, ne?). Měl by jsi být minimálně v těchto :
    audio - půjde ti zvuk
    video - povoluje akceleraci (jen u drm)
    games - budeš moci do /usr/games apod., v těchto adresářích jsou hry
    tty - budeš moci využívat konzoli
    atd. atd.
    Zkoušel si vůbec něco? Nebo se vždy zarašíš u takové drobnosti? Jinak uživatele zařadíš tak, že ho napíšeš za ty dvojtečky (přesně tak, jak jsem psal v minulém příspěvku)
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    Elvis avatar 6.11.2008 06:55 Elvis | skóre: 15
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Po instalaci Debianu neběží zvuk
    nebo lepe: adduser [koho] [skupina]
    6.11.2008 14:31 Krecek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Po instalaci Debianu neběží zvuk
    Díky všem za pomoc ,ale chyba byla ve zdrojích dal jsem reinstal systému. Ono tam totiž těch chyb hlásilo víc. Tak jsem dal jíný mirror a zvuk jde a ostatní chyby to taky už nehlásí moc díky za ochotu.

    VYŘEŠENO

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.