abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    24.6. 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    24.6. 12:00 | Nová verze

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    23.6. 21:00 | IT novinky

    Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1989 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Po instalaci Debianu neběží zvuk

    4.11.2008 17:59 Krecek
    Po instalaci Debianu neběží zvuk
    Přečteno: 480×
    Zdravím

    Po nainstalování distribuce mi vůbec nejde zvuk. Nevím jestli je to běžné ,řekl bych že asi není. Dříve jsem měl Kubuntu tam jsem žádný problémy se zvukem nemíval. Po vipisu lspci mi to vypíše

    01:06.0 Multimedia audio controller: ESS Technology ES1969 Solo-1 Audiodrive (rev 02)

    Tak si myslím že systém zvukovku našel. Potřeboval bych aby mi někdo poradil jaký balíček si mám stáhnout ,nebo co mám vlasně dělat. Díky za pomoc

    Odpovědi

    4.11.2008 18:18 cheyene12 | skóre: 4 | blog: cheyene | Zdar nad Sazavou
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Po instalaci Debianu neběží zvuk
    Nie je len vypnuty zvuk?
    alsamixer
    unmute (m) na master a pci?
    4.11.2008 18:19 cheyene12 | skóre: 4 | blog: cheyene | Zdar nad Sazavou
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Po instalaci Debianu neběží zvuk
    sorry master a pcm :o)
    4.11.2008 18:37 Krecek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Po instalaci Debianu neběží zvuk
    ja myslel ,že se alsa mixér zpoušti alsamixer a to mi nejde a ani nainstalovat
    Pavel Půlpán avatar 4.11.2008 18:39 Pavel Půlpán | skóre: 22 | Trutnov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Po instalaci Debianu neběží zvuk
    Bude v jednom z těchto dvou balíků... apt-get install alsa-tools alsa-utils
    An infinite number of monkeys typing into GNU Emacs would never make a good program.
    Pavel Půlpán avatar 4.11.2008 18:36 Pavel Půlpán | skóre: 22 | Trutnov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Po instalaci Debianu neběží zvuk
    Případně alsaconf pro detekci karty a konfiguraci driverů...
    An infinite number of monkeys typing into GNU Emacs would never make a good program.
    Max avatar 4.11.2008 18:48 Max | skóre: 73 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Po instalaci Debianu neběží zvuk
    Jak už padlo, zkus, zda ho nemáš jen stišený. To provedeš třeba programem alsamixer (sloupečky "master" a "pcm"). Pokud to neklapne, tak zkus alsaconf.
    Pokud tyto programy nemáš, tak nainstaluj alsu :
    aptitude install alsa-base alsa-utils alsa-oss
    
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    4.11.2008 19:05 Krecek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Po instalaci Debianu neběží zvuk
    Když spoušštim amarok vypíše mi to

    xine was unable to initialize any audio drivers.
    Max avatar 4.11.2008 19:35 Max | skóre: 73 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Po instalaci Debianu neběží zvuk
    Máš /dev/dsp ? Máš něco v /dev/snd ? Jsi ve skupině audio? Zkoušel jsi ten alsaconf?
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    4.11.2008 19:53 Krecek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Po instalaci Debianu neběží zvuk
    takže dev/dsp nemám a /dev/snd a je tam toho více to mám dát celej nadřazenej adresář daát k vlasníkovi audio nebo jen něco?
    Max avatar 5.11.2008 01:16 Max | skóre: 73 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Po instalaci Debianu neběží zvuk
    Pmocí programu alsaconf jednoduše nastavíš svojí kartu. Potřebuješ nainstalovat balíčky :
    aptitude install alsa-base alsa-utils alsa-tools alsa-oss
    
    Pak ti půjde dát příkaz alsaconf, který ti najde zvukovou kartu a nastaví daemona alsy a načte potřebné moduly. Také ti vytvoří příslušná zařízení v /dev/ . Měl by ti vytvořit /dev/snd/* (hvězdička znamená hafo souborů). Pokud máš alsa-oss, tak by se ti mělo i vytvořit zařízení /dev/dsp. Aby jsi mohl přistupovat k těmto zařízením tj. ke zvukovce, tak musíš být ve skupině audio, tj. musíš editovat soubor /etc/group a tam se přidat k oné skupině, popř. k více skupinám. Konkrétně u audia by to mělo vypadat nějak takto :
    ...
    audio::92:max,pepa,franta,josef
    ...
    
    Pokud ve skupině nejsi a přidáš se tam, tak se musíš s uživatelem odhlásit a pak znovu přihlásit, aby to vstoupilo v platnost. Pak už by ti měl zvuk fungovat. Pokud ne a během těchto akcí nenarazíš na žádný porblém, tak spusť alsamixer a zkontroluj si, zda nemáš stišené sloupečky "master" a "pcm".
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    5.11.2008 14:45 Krecek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Po instalaci Debianu neběží zvuk
    Tak jsem najel do /etc/group a mám tam

    root:x:0:
    daemon:x:1:
    bin:x:2:
    sys:x:3:
    adm:x:4:
    tty:x:5:
    disk:x:6:
    lp:x:7:
    mail:x:8:
    news:x:9:
    uucp:x:10:
    man:x:12:
    proxy:x:13:
    kmem:x:15:
    dialout:x:20:
    fax:x:21:
    voice:x:22:
    cdrom:x:24:
    floppy:x:25:
    tape:x:26:
    sudo:x:27:
    audio:x:29:
    dip:x:30:
    www-data:x:33:
    backup:x:34:
    operator:x:37:
    list:x:38:
    irc:x:39:
    src:x:40:
    gnats:x:41:
    shadow:x:42:
    utmp:x:43:
    video:x:44:vdr
    sasl:x:45:
    plugdev:x:46:
    staff:x:50:
    games:x:60:
    users:x:100:
    nogroup:x:65534:
    libuuid:x:101:
    crontab:x:102:
    ssl-cert:x:103:postgres
    Debian-exim:x:104:
    mlocate:x:105:
    ssh:x:106:
    messagebus:x:107:
    avahi:x:108:
    netdev:x:109:
    bind:x:110:
    lpadmin:x:111:
    haldaemon:x:112:
    powerdev:x:113:
    scanner:x:114:
    postgres:x:115:
    gdm:x:116:
    stb-admin:x:117:
    krecek:x:1000:
    dirmngr:x:118:
    vdr:x:119:

    Tohle jste myslel?
    5.11.2008 20:57 tojejedno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Po instalaci Debianu neběží zvuk
    Mozno ti pomoze, ked sa stanes clenom skupiny audio (ja v nej som a zvuk mi funguje).

    Inac ak mas Gnome tak Desktop -> Administration -> Users and Groups a tam si pre oznaceneho uzivatela v Properties -> User privileges oznac Use audio devices.
    Max avatar 6.11.2008 00:11 Max | skóre: 73 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Po instalaci Debianu neběží zvuk
    Ano, přesně tak jak jsem psal. Dle tvého výpisu je vidět, že nejsi v žádné skupině(nebo nemáš vytvořeného žádného uživatele a funguješ pod rootem? To snad ne, ne?). Měl by jsi být minimálně v těchto :
    audio - půjde ti zvuk
    video - povoluje akceleraci (jen u drm)
    games - budeš moci do /usr/games apod., v těchto adresářích jsou hry
    tty - budeš moci využívat konzoli
    atd. atd.
    Zkoušel si vůbec něco? Nebo se vždy zarašíš u takové drobnosti? Jinak uživatele zařadíš tak, že ho napíšeš za ty dvojtečky (přesně tak, jak jsem psal v minulém příspěvku)
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    Elvis avatar 6.11.2008 06:55 Elvis | skóre: 15
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Po instalaci Debianu neběží zvuk
    nebo lepe: adduser [koho] [skupina]
    6.11.2008 14:31 Krecek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Po instalaci Debianu neběží zvuk
    Díky všem za pomoc ,ale chyba byla ve zdrojích dal jsem reinstal systému. Ono tam totiž těch chyb hlásilo víc. Tak jsem dal jíný mirror a zvuk jde a ostatní chyby to taky už nehlásí moc díky za ochotu.

    VYŘEŠENO

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.