V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Tak jsem zjistil, že problémem je zřejmě chybné přidělování přístupových práv některým USB zařízením v openSuse (jak jsem zjistil třeba v diskuzi o skenerech). Usb modem /dev/ttyACMo má totiž přístupová práva pouze pro roota. Pokud tedy spustím Gnome ppp pod rootem, tak se modem okamžitě připojí. Bohužel pokud změním práva pro dec/ttyACM0 z roota na uživatele, tak hláška je stejná. Netušíte někdo co s tím? Zkoušel jsem dát dotaz i na Suseportalu, ale nikdo nevěděl.Trochu mě v řešení tohoto problému zklamala emailová podpora u zakoupené krabicové verze openSuse 11, nečekám reakce ze dne na den, ale víc jak tři týdny a nic, to trochu zamrzí...
Díky za rady.
Nikdo nemá zkušenosti???
Pokud ne, tak prosím aspoň o radu, jak automaticky po spuštění spouštět Gnome-ppp pod rootem, abych to nemusel pokaždé ručně vyťukávat do terminálu...(hlavně kvůli ženě, těžko se vysvětluje, že se k internetu nelze připojit normálně). Zřejmě bude třeba nějaký skriptík, ale v tom nejsem zběhlý a taky nevím, kam ho umístit. Díky za rady.
Urcite zmenis prava? Odpojenim a pripojenim modemu se prava resetujou pokud si na ne nenapises udev pravidlo...
Nedávno jsem řešil podobný problém.
Právy to s největší pravděpodobností nebude. Modemy v Suse totiž fungují tak, že grafické klikátko volá služby démona 'smpppd' (který využívá 'wvdial'). Démon ale běží pod rootem a nemá proto problém s jakýmkoli zařízením v /dev.
Nejsem si ale jistý, jestli GnomePPP také používá 'smpppd' (podobný program pro KDE3 totiž nikoli). Zkoušel jste se připojit na modem za pomocí programu Kinternet? Ten pochází přímo z dílen Suse.
Vím, že je to jako střílet do mlhy, ale můžete také zkontrolovat, zda Vaše balíčky pochází z oficiálních repozitářů. Nemohlo se Vám stát, že při instalaci GnomePPP se přeinstaloval 'smpppd', nebo 'wvdial'?
V mém případě to byla nakonec dost hloupá chyba -- balíčky se nainstalovaly špatně. Je sice dost malá pravděpodobnost, že se to stalo i Vám, ale můžete zkusit vše ověřit pomocí 'rpm -V wvdial smpppd'.
Pokud to nepomůže, je to asi k nahlášení do bugzilly.
Pomocí KInternet jsem se snažil připojovat, ale jak jsem popisovat, po kliknutí na příkaz připojit, čekám cca 30 sec, než vidím na modemu začátek vytáčení...Díval jsem se do nastavení a vše by mělo být o.k. Proto jsem začál pátrat po Gnome-ppp, který mi v pohodě chodí pod Ubuntu 8.04. Gnome ppp sice není ve Správci programů, ale na radu ve fóru stáhnul jsem si ho z download.opensuse.org (myslím, že tak nějak ta adresa byla). Zkoušel jsem i přeinstalovat smppd i wvdial, ale problémy jsou stále stejné
Ahoj, v konzoli zadej:
chmod +x /usr/bin/wvdial
samozrejme jako root ;)
To prideli pravo root programu wvdial, i kdyz ho spustis jako uzivatel ;) to same muzes udelat i s /usr/sbin/pppd pokud bude potreba.
Zkoušel jsem oba příkazy, ale ani po jednom nelze s Gnome-ppp pod uživatelem vytáčet připojení. Stále je tam ta ošklivá hláška "nemohu najít modem" Při spuštění gnome-ppp s root právy je vše o.k.
Neporadil byste mi tedy někdo, jak napsat skriptík, kterým by se po spuštění počítače automaticky otevřelo gnome-ppp s root právy?
Jeste jeden tip - /usr/sbin/pppd je ve skupine dialout, ale uzivatele standardne ne - to zjistis prikazem groups nebo id
Takze reseni je pridat uzivatele do te skupiny - bud pomoci yastu nebo v konzoli: groupmod -A uzivatel dialout
Tiskni
Sdílej: