Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Tak jsem zjistil, že problémem je zřejmě chybné přidělování přístupových práv některým USB zařízením v openSuse (jak jsem zjistil třeba v diskuzi o skenerech). Usb modem /dev/ttyACMo má totiž přístupová práva pouze pro roota. Pokud tedy spustím Gnome ppp pod rootem, tak se modem okamžitě připojí. Bohužel pokud změním práva pro dec/ttyACM0 z roota na uživatele, tak hláška je stejná. Netušíte někdo co s tím? Zkoušel jsem dát dotaz i na Suseportalu, ale nikdo nevěděl.Trochu mě v řešení tohoto problému zklamala emailová podpora u zakoupené krabicové verze openSuse 11, nečekám reakce ze dne na den, ale víc jak tři týdny a nic, to trochu zamrzí...
Díky za rady.
Nikdo nemá zkušenosti???
Pokud ne, tak prosím aspoň o radu, jak automaticky po spuštění spouštět Gnome-ppp pod rootem, abych to nemusel pokaždé ručně vyťukávat do terminálu...(hlavně kvůli ženě, těžko se vysvětluje, že se k internetu nelze připojit normálně). Zřejmě bude třeba nějaký skriptík, ale v tom nejsem zběhlý a taky nevím, kam ho umístit. Díky za rady.
Urcite zmenis prava? Odpojenim a pripojenim modemu se prava resetujou pokud si na ne nenapises udev pravidlo...
Nedávno jsem řešil podobný problém.
Právy to s největší pravděpodobností nebude. Modemy v Suse totiž fungují tak, že grafické klikátko volá služby démona 'smpppd' (který využívá 'wvdial'). Démon ale běží pod rootem a nemá proto problém s jakýmkoli zařízením v /dev.
Nejsem si ale jistý, jestli GnomePPP také používá 'smpppd' (podobný program pro KDE3 totiž nikoli). Zkoušel jste se připojit na modem za pomocí programu Kinternet? Ten pochází přímo z dílen Suse.
Vím, že je to jako střílet do mlhy, ale můžete také zkontrolovat, zda Vaše balíčky pochází z oficiálních repozitářů. Nemohlo se Vám stát, že při instalaci GnomePPP se přeinstaloval 'smpppd', nebo 'wvdial'?
V mém případě to byla nakonec dost hloupá chyba -- balíčky se nainstalovaly špatně. Je sice dost malá pravděpodobnost, že se to stalo i Vám, ale můžete zkusit vše ověřit pomocí 'rpm -V wvdial smpppd'.
Pokud to nepomůže, je to asi k nahlášení do bugzilly.
Pomocí KInternet jsem se snažil připojovat, ale jak jsem popisovat, po kliknutí na příkaz připojit, čekám cca 30 sec, než vidím na modemu začátek vytáčení...Díval jsem se do nastavení a vše by mělo být o.k. Proto jsem začál pátrat po Gnome-ppp, který mi v pohodě chodí pod Ubuntu 8.04. Gnome ppp sice není ve Správci programů, ale na radu ve fóru stáhnul jsem si ho z download.opensuse.org (myslím, že tak nějak ta adresa byla). Zkoušel jsem i přeinstalovat smppd i wvdial, ale problémy jsou stále stejné
Ahoj, v konzoli zadej:
chmod +x /usr/bin/wvdial
samozrejme jako root ;)
To prideli pravo root programu wvdial, i kdyz ho spustis jako uzivatel ;) to same muzes udelat i s /usr/sbin/pppd pokud bude potreba.
Zkoušel jsem oba příkazy, ale ani po jednom nelze s Gnome-ppp pod uživatelem vytáčet připojení. Stále je tam ta ošklivá hláška "nemohu najít modem" Při spuštění gnome-ppp s root právy je vše o.k.
Neporadil byste mi tedy někdo, jak napsat skriptík, kterým by se po spuštění počítače automaticky otevřelo gnome-ppp s root právy?
Jeste jeden tip - /usr/sbin/pppd je ve skupine dialout, ale uzivatele standardne ne - to zjistis prikazem groups nebo id
Takze reseni je pridat uzivatele do te skupiny - bud pomoci yastu nebo v konzoli: groupmod -A uzivatel dialout
Tiskni
Sdílej: