Byla vydána beta verze Ubuntu 25.04 s kódovým názvem Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 25.04 mělo vyjít 17. dubna 2025.
Textový editor Neovim byl vydán ve verzi 0.11 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání.
Živé ISO obrazy Debianu Bookworm jsou 100 % reprodukovatelné.
Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
mount -t cifs //192.168.2.1/lz/mnt/lz-server -o credentials=/home/lz/.smbpassword,iocharset=utf8. Pristup na Sambu mam pro uzivatele lz povolene vc. zapisu.
man
o volbe -o credentials
?/tmp
nebo nejakeho jineho docasneho uloziste?mount -t cifs //192.168.2.1/lz /mnt/lz-server -o credentials=/home/lz/.smbpassword,iocharset=utf8
jinak v credentials mam jmeno a heslo ke sdilenemu adresari..
/tmp
mam v pohode, kdyz pripojim v Gnome smb://192.168.2.1/lz/
, tak je to ok..
kdyz pripojim v Gnome
Jako že to někde vyklikáte a pak máte ten systém skutečně někde připojený, nebo je to jen gnomácký VFS, data jsou přístupná jen v gnome aplikácích a ve skutečnosti v systému (mount
) nic připojeného nemáte?
smb://192.168.2.1/lz/
. Na plose se mi ukaze pripojena slozka - funguje kopirovani, mazani a editace textaku. 2. pripojim prikazem mount -t cifs //192.168.2.1/lz /mnt/lz-server -o credentials=/home/lz/.smbpassword,iocharset=utf8
, na plose se mi ukaze disk, kopirovani i mazani jde, nejde ale editace textaku primo na tom disku....
mount
, kterým ověříte, jestli se skutečně souborový systém připojil na úrovni jádra).
Příkaz mount
vypíše senzam připojených souborových systémů do virtuálního souborového systému (VFS) jádra. (Spolehlivější metoda je cat /proc/mounts
, ale to teď neřešme.)
Takže otázka zní: Když systém připojíte přes Gnome („kliknete na počítač…“), změní se výpis příkazu mount
?
Pokud se nezmění, pak systém souborů nebyl ve skutečnosti připojen do VFS, ale byl pouze zpřístupněn Gnome aplikacím (např. v KDE aplikaci nebo z shellu si takto připojený systém neprohlídnete) přes gnomácký knihovny.
Pokud se změní, tak je to záležitost rozdílu mezi CIFS a SMBFS. Zajímavý tedy bude rozdíl o proti výpisu po přepojení systému ručně přes mount, na který si stěžujete.
Tudíž problém je čistě v jádře nebo parametrech, s jakými to připojujete.
Takže si systém souborů připojte mountem tak, jak vám to zlobí a pokračujte bodem 6..
Případně místo -t cifs zkuste -t smbfs.
Příklad: strace -o /tmp/log -- vim zlobivý_soubor
V editoru uložte soubor, ukončete jej, prohledejte /tmp/log na chybovou hlášku ENOTDIR a prostudujte nejbližší okolí.
Pokud je ten log moc dlouhý, můžete pustit editor normálně, připravte si uložení souboru, pak příkazem strace -p PID_editoru
se připojte na editor, proveďte chybující operaci a příkaz strace ukončete Ctrl-C.
Tiskni
Sdílej: