Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
#!/bin/sh # Copyright (C) 2006 OpenWrt.org iptables -F input_rule iptables -F output_rule iptables -F forwarding_rule iptables -t nat -F prerouting_rule iptables -t nat -F postrouting_rule # The following chains are for traffic directed at the IP of the # WAN interface iptables -F input_wan iptables -F forwarding_wan iptables -t nat -F prerouting_wan ### Open port to WAN iptables -t nat -A prerouting_wan -p tcp --dport 22 -j ACCEPT iptables -A input_wan -p tcp --dport 22 -j ACCEPT iptables -t nat -A prerouting_wan -p tcp --dport 80 -j ACCEPT iptables -A input_wan -p tcp --dport 80 -j ACCEPT iptables -t nat -A prerouting_wan -p tcp --dport 81 -j ACCEPT iptables -A input_wan -p tcp --dport 81 -j ACCEPT ### Port forwarding ## -- This forwards port 81 on the WAN to port 80 on 192.168.1.11 iptables -t nat -A prerouting_wan -p tcp --dport 81 -j DNAT --to 192.168.1.11:80 iptables -A forwarding_wan -p tcp --dport 80 -d 192.168.1.11 -j ACCEPT
forward:dport=81:192.168.1.11:80
prerouting_wan
a forwarding_wan
. Jestli tedy nemá OpenWRT nějaký hack, který "normální" netfilter předělává nebo se to v dalších pravidlech usměrňuje do správnýho chainu. Podle mě by to předávání mělo být v PREROUTING
a FORWARD
a ne v prerouting_wan
a forwarding_wan
.
/proc/sys/net/
tusim, pohledej, tady se to resilo mockrat)iptables -t nat -A prerouting_wan -p tcp --dport 81 -j ACCEPT iptables -A input_wan -p tcp --dport 81 -j ACCEPTPodle me totiz povoluji port 81 na tom routeru, coz by patrne byt nemelo (ten web ti bezi uvnitr site)
prerouting_wan
a forwarding_wan
iptables -t nat -A prerouting_wan -p tcp --dport 81 -j ACCEPT iptables -A input_wan -p tcp --dport 81 -j ACCEPTpred
iptables -t nat -A prerouting_wan -p tcp --dport 81 -j DNAT --to 192.168.1.11:80 iptables -A forwarding_wan -p tcp --dport 80 -d 192.168.1.11 -j ACCEPTti IMHO pakety na port 81 zustanou na routeru.
iptables -nvL
a iptables -t nat -nvL
, jak jsem uz zminil, chybi mi tam presmerovani do chainu prerouting_wan
a input_wan
, tak at nevestime z vody.
### Port forwarding
## -- This forwards port 81 on the WAN to port 80 on 192.168.1.11
iptables -t nat -A prerouting_wan -p tcp --dport 81 -j DNAT --to 192.168.1.11:80
iptables -A forwarding_wan -p tcp --dport 80 -d 192.168.1.11 -j ACCEPT
iptables -t nat -A prerouting_wan -p tcp --dport 81 -j ACCEPT
iptables -A input_wan -p tcp --dport 81 -j ACCEPT
Najde o to, ze by ta pravidla byla prehozena, ale o to, ze pokud port 81 ma byt presmerovan "dovnitr", tak nemuzes ty pakety ACCEPTovat. A tim, ze je DNATujes, tak nasledujici pravidlo s ACCEPTem je zbytecne a nadbytecne (mluvim samozrejme o tabulce NAT, ta pravidla musi byt "ve dvojici" tak, jak jsi to mel a mas). Zamysli se nad tim:
iptables -t nat -A prerouting_wan -p tcp --dport 81 -j ACCEPT v tabulce NAT chain prerouting pakety protokolu TCP s cilovym portem 81 povol = nic dalsiho s nima nedelej
Nikde ani slovo o tom, ze by paket mel jit na jiny pocitac.
A nasledujici
iptables -A input_wan -p tcp --dport 81 -j ACCEPT v tabulce filter chain input pakety protokolu TCP s cilovym portem 81 povol = nic dalsiho s nima nedelej
ty pakety taky povoli - ale v INPUTu, takze na lokale.
Pakety prochazi postupne vsemi pravidly a pokud nektere vyhovi natolik, ze je jednoznacne urceno, co se s tim paketem ma udelat, pruchod konci, s paketem se nalozi podle vysledku a vyhodnocuje se dalsi paket. A ty jsi mel napred ACCEPT a az potom DNAT. Takze ten DNAT se nikdy nemohl dostat ke slovu.
Zkus si precist neco o tom, jak se provadi (v jakem poradi a kdy konci) pruchod paketu skrz iptables
. Mozna ti taky pomuze tohle nebo tohle.
pokud pouzivas verzi Kamikaze (7.09), tak mrkni na soubor /etc/config/firewall
Doporucuji pred psanim odpovedi projit komentare, ktere uz u dotazu jsou. Treba bys prisel na to, z problem uz je vyresen.
Dejv
Tiskni
Sdílej: