Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Da se tohle chovani nastavit pomoci route?
Da se to nastavit bez pouziti baliku iproute2?
Tyto otázky jsou víceméně ekvivalentní. Vzhledem k tomu, že potřebujete směrovat podle zdrojové adresy, potřebujete více směrovacích tabulek a to bez iproute2 neuděláte. (Ještě by bylo možné znásilnit směrování netfilter modulem ROUTE, ale to asi není vhodné řešení.)
pokud se server potrebuje pripojit kamkoli jinam, at to nejdriv zkusi prez eth0, a teprve pokud toto spojeni nefunguje, at to zkusi prez eth1.
To je trochu problém, protože směrování prakticky nic o spojeních neví. Pouze řeší, kam poslat tento jeden jediný packet. Klasické řešení, je vymazat směrovací pravidlo, když se „nějakým“ způsobe zjistí, že daná cesta nefunguje. Ale nevylučuji, že Linux umí zapojit výsledky sledování TCP spojení do směrovacích algoritmů.
Prý ano, ale jen pokud padne linka mezi routerem a sousedící gatewayí, což se pozná tím, že z ARP tabulky zmizí její adresa. Linux pak automaticky začne volit geteway s vyšší metrikou.
Jestli se vztahuje i na point-to-point spoje, nevím.
Hm, to už bych tam dal místo druhé síťovky switch a nastavuju jen dvě routy.
Tip: zkuste hledat "dual homing". (Zběžně jsem nic odpovídajícího nenašel ... )
Tiskni
Sdílej: