V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Mám Mandriva Linux 2008cz. Mám nainstalované dva Audacity: Jeden Linuxový (audacity 1.3.1) a jeden Windowsový (audacity 1.2.6) ve Wine. Když klepnu na plochu pravým tlačítkem myší a zvolím Spustit příkaz a napíšu audacity, tak se mi pořád spouští ten z Wine místo Linuxového. Jak to mám dělat, aby se mi spouštěl jménem ten Linuxový, případně aby se mi spouštěl jménem ten audacity, který momentélně chci. Samozřejmě že z nabídky mi jde spouštět ten audacity, který momentálně potřebuji. Ať už Linuxový nebo ve Wine. Ale bylo by dobré, aby i jménem to fungovalo. Další zjištění - z Konzole mi jde spustit jenom Linuxový audacity, a ten audacity z Wine mi z Konzole spustit nejde, (zadal jsem wine audacity, ale to asi nebude správný příkaz), jak na to? A jak na spouštění jménem bez Konzole, aby se mi spouštěl ten audacity, který právě chci?
z konzoly spustis audacity pre wine takto <br>
wine "/cesta ku audacity/audacity.exe"<br>
pre spustanie odporucam vytvorit si odkazy na ploche<br>
Už mi z Konzole jde spustit jak Audacity z Wine, tak i Audacity Linuxový a jde to dobře ovládat. Dokonce z nabídky nebo z plochy už můžu spouštět kterýkoliv Audacity a můžu si vybrat, který spustím. Problém však je, když chci spustit Audacity jménem (Buď nabídka menu > položka Spustit > napsat audacity a potvrdit. Nebo pravé tlačítko myši > spustit příkaz > napsat audacity a potvrdit. Oba ty způsoby mi dělají ten problém), pokaždé se mi spustí ten wine-audacity a normální audacity ne a ani mi to nedá na výběr. Nebo když na soubor mp3 nebo wav klepnu pravým tlačítkem myší a zvolím spustit pomocí audacity, dost často se mi to spustí (nebo snaží spustit) pomocí wine-audacity místo normálním audacity a ani mi to nedá na výběr.
Co dělat, aby se mi i v těchto postupech spouštěl Linuxový audacity nebo abych si mohl vybrat který audacity se má spustit?
Když mám otevřenou položku "spustit příkaz" a do ni napíšu /usr/bin/audacity místo jenom audacity, tak to pomůže, už se spustí ten Linuxový. Doufám, že to není náhoda.
Když ale klepnu na soubor mp3 nebo wav a zvolím otevřít pomocí... a do řádku v okně nabídky, které se mi objeví, napíšu tu cestu usr/bin/audacity, tak to nepomáhá. Tady se i přesto otvírá nebo snaží otvírat ten wine-audacity. Čím to je? Tady musím postupovat jinak: Když klepnu na ten soubor mp3 nebo wav a zvolím otevřít pomocí..., musím v tom okně nabídky, které se mi objeví, naklikat tu aplikaci audacity - najít to audacity mezi položkama v tom okně, kliknout na to a potom potvrdit. Potom se už otevře linuxový audacity. Tady asi zadávání cesty k audacity nefunguje. Je to tak? Proto to musím dělat bez psaní.
Proč vlastně potřebuješ ten windowsový? Ta stará verze umí něco, co ta nová ne?
Trochu se mi zdá, že ten druhý audacity má jiné lowpas a highpas filtry, jiný ekvalizer a podobně. Ale hlavně: Já mám pořád pocit, že audio editorů pro Linux moc neexistuje, jediné, které za něco stojí a jsou dělané k účelu, který potřebuji, jsou Audacity a Rezound. Více jich buď není, nebo já jich více neznám. Proto se snažím ten výběr rozšířit jak se dá, třeba i pomocí Wine. Zatím se mi do Wine povedlo nainstalovat jenom to druhé Audacity, nic jiného se mi zatím nepovedlo do Wine nainstalovat. Já jsem chtěl na tom počítači především upravovat zvuk. Proto by se mi hodilo, kdybych měl více audio editorů, které fungují podobně, jako Audacity, Rezound, Nero wave editor, Golgwave, Soundforge a podobně. Nevím, jak svůj výběr programů rozšířit. Existuje například Jamin, ale to už funguje a ovládá se jinak, než normální audio editor, takže ho nemůžu používat všude. Nebo Ardour, tam zase chybí (nebo nemůžu najít) filtry, kompresory, ekvalizery, ani další nástroje na úpravu zvuku. Jinak nevím, co bych ještě mohl používat.
Tiskni
Sdílej: