Byla vydána nová verze 8.8 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová major verze 11.0.0 nástroje mitmproxy určeného pro vytváření interaktivních MITM proxy pro HTTP a HTTPS komunikaci. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Vypíchnuta je plná podpora HTTP/3 a vylepšená podpora DNS.
Richard Hughes na svém blogu představil nejnovější major verzi 2.0.0 nástroje fwupd umožňujícího aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů a zapojených výrobců na stránkách LVFS (Linux Vendor Firmware Service).
Počítačová hra Kvark (Steam) od studia Perun Creative dospěla do verze 1.0 (𝕏). Běží také na Linuxu.
Byla vydána (𝕏) zářijová aktualizace aneb nová verze 1.94 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.94 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
O víkendu 5. a 6. října se koná ne-konference jOpenSpace. Pokud si chcete kouzlo živých přednášek vychutnat společně s námi, sledujte live streamy: sobota a neděle. Začínáme lehce po 9 hodině ranní. Zpracované záznamy jsou obvykle k dispozici do 14 dní na našem YouTube kanále.
Hodiny s unixovým časem dnes odbily 20 000 dnů. Unixový čas je počet sekund uplynulých od půlnoci 1. ledna 1970. Dnes ve 02:00 to bylo 1 728 000 000 sekund, tj. 20 000 dnů.
Notebook NitroPad V56 od společnosti Nitrokey byl oficiálně certifikován pro Qubes OS verze 4. Qubes OS (Wikipedie) je svobodný a otevřený operační systém zaměřený na bezpečnost desktopu.
Multiplatformní hororová adventura Whispering Willows je na portále GOG.com zdarma, akce trvá do 6. října.
Na čem aktuálně pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za září (YouTube).
Mám Mandriva Linux 2008cz. Mám nainstalované dva Audacity: Jeden Linuxový (audacity 1.3.1) a jeden Windowsový (audacity 1.2.6) ve Wine. Když klepnu na plochu pravým tlačítkem myší a zvolím Spustit příkaz a napíšu audacity, tak se mi pořád spouští ten z Wine místo Linuxového. Jak to mám dělat, aby se mi spouštěl jménem ten Linuxový, případně aby se mi spouštěl jménem ten audacity, který momentélně chci. Samozřejmě že z nabídky mi jde spouštět ten audacity, který momentálně potřebuji. Ať už Linuxový nebo ve Wine. Ale bylo by dobré, aby i jménem to fungovalo. Další zjištění - z Konzole mi jde spustit jenom Linuxový audacity, a ten audacity z Wine mi z Konzole spustit nejde, (zadal jsem wine audacity, ale to asi nebude správný příkaz), jak na to? A jak na spouštění jménem bez Konzole, aby se mi spouštěl ten audacity, který právě chci?
z konzoly spustis audacity pre wine takto <br>
wine "/cesta ku audacity/audacity.exe"<br>
pre spustanie odporucam vytvorit si odkazy na ploche<br>
Už mi z Konzole jde spustit jak Audacity z Wine, tak i Audacity Linuxový a jde to dobře ovládat. Dokonce z nabídky nebo z plochy už můžu spouštět kterýkoliv Audacity a můžu si vybrat, který spustím. Problém však je, když chci spustit Audacity jménem (Buď nabídka menu > položka Spustit > napsat audacity a potvrdit. Nebo pravé tlačítko myši > spustit příkaz > napsat audacity a potvrdit. Oba ty způsoby mi dělají ten problém), pokaždé se mi spustí ten wine-audacity a normální audacity ne a ani mi to nedá na výběr. Nebo když na soubor mp3 nebo wav klepnu pravým tlačítkem myší a zvolím spustit pomocí audacity, dost často se mi to spustí (nebo snaží spustit) pomocí wine-audacity místo normálním audacity a ani mi to nedá na výběr.
Co dělat, aby se mi i v těchto postupech spouštěl Linuxový audacity nebo abych si mohl vybrat který audacity se má spustit?
Když mám otevřenou položku "spustit příkaz" a do ni napíšu /usr/bin/audacity místo jenom audacity, tak to pomůže, už se spustí ten Linuxový. Doufám, že to není náhoda.
Když ale klepnu na soubor mp3 nebo wav a zvolím otevřít pomocí... a do řádku v okně nabídky, které se mi objeví, napíšu tu cestu usr/bin/audacity, tak to nepomáhá. Tady se i přesto otvírá nebo snaží otvírat ten wine-audacity. Čím to je? Tady musím postupovat jinak: Když klepnu na ten soubor mp3 nebo wav a zvolím otevřít pomocí..., musím v tom okně nabídky, které se mi objeví, naklikat tu aplikaci audacity - najít to audacity mezi položkama v tom okně, kliknout na to a potom potvrdit. Potom se už otevře linuxový audacity. Tady asi zadávání cesty k audacity nefunguje. Je to tak? Proto to musím dělat bez psaní.
Proč vlastně potřebuješ ten windowsový? Ta stará verze umí něco, co ta nová ne?
Trochu se mi zdá, že ten druhý audacity má jiné lowpas a highpas filtry, jiný ekvalizer a podobně. Ale hlavně: Já mám pořád pocit, že audio editorů pro Linux moc neexistuje, jediné, které za něco stojí a jsou dělané k účelu, který potřebuji, jsou Audacity a Rezound. Více jich buď není, nebo já jich více neznám. Proto se snažím ten výběr rozšířit jak se dá, třeba i pomocí Wine. Zatím se mi do Wine povedlo nainstalovat jenom to druhé Audacity, nic jiného se mi zatím nepovedlo do Wine nainstalovat. Já jsem chtěl na tom počítači především upravovat zvuk. Proto by se mi hodilo, kdybych měl více audio editorů, které fungují podobně, jako Audacity, Rezound, Nero wave editor, Golgwave, Soundforge a podobně. Nevím, jak svůj výběr programů rozšířit. Existuje například Jamin, ale to už funguje a ovládá se jinak, než normální audio editor, takže ho nemůžu používat všude. Nebo Ardour, tam zase chybí (nebo nemůžu najít) filtry, kompresory, ekvalizery, ani další nástroje na úpravu zvuku. Jinak nevím, co bych ještě mohl používat.
Tiskni Sdílej: