Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
Mám Mandriva Linux 2008cz. Mám nainstalované dva Audacity: Jeden Linuxový (audacity 1.3.1) a jeden Windowsový (audacity 1.2.6) ve Wine. Když klepnu na plochu pravým tlačítkem myší a zvolím Spustit příkaz a napíšu audacity, tak se mi pořád spouští ten z Wine místo Linuxového. Jak to mám dělat, aby se mi spouštěl jménem ten Linuxový, případně aby se mi spouštěl jménem ten audacity, který momentélně chci. Samozřejmě že z nabídky mi jde spouštět ten audacity, který momentálně potřebuji. Ať už Linuxový nebo ve Wine. Ale bylo by dobré, aby i jménem to fungovalo. Další zjištění - z Konzole mi jde spustit jenom Linuxový audacity, a ten audacity z Wine mi z Konzole spustit nejde, (zadal jsem wine audacity, ale to asi nebude správný příkaz), jak na to? A jak na spouštění jménem bez Konzole, aby se mi spouštěl ten audacity, který právě chci?
z konzoly spustis audacity pre wine takto <br>
wine "/cesta ku audacity/audacity.exe"<br>
pre spustanie odporucam vytvorit si odkazy na ploche<br>
Už mi z Konzole jde spustit jak Audacity z Wine, tak i Audacity Linuxový a jde to dobře ovládat. Dokonce z nabídky nebo z plochy už můžu spouštět kterýkoliv Audacity a můžu si vybrat, který spustím. Problém však je, když chci spustit Audacity jménem (Buď nabídka menu > položka Spustit > napsat audacity a potvrdit. Nebo pravé tlačítko myši > spustit příkaz > napsat audacity a potvrdit. Oba ty způsoby mi dělají ten problém), pokaždé se mi spustí ten wine-audacity a normální audacity ne a ani mi to nedá na výběr. Nebo když na soubor mp3 nebo wav klepnu pravým tlačítkem myší a zvolím spustit pomocí audacity, dost často se mi to spustí (nebo snaží spustit) pomocí wine-audacity místo normálním audacity a ani mi to nedá na výběr.
Co dělat, aby se mi i v těchto postupech spouštěl Linuxový audacity nebo abych si mohl vybrat který audacity se má spustit?
Když mám otevřenou položku "spustit příkaz" a do ni napíšu /usr/bin/audacity místo jenom audacity, tak to pomůže, už se spustí ten Linuxový. Doufám, že to není náhoda.
Když ale klepnu na soubor mp3 nebo wav a zvolím otevřít pomocí... a do řádku v okně nabídky, které se mi objeví, napíšu tu cestu usr/bin/audacity, tak to nepomáhá. Tady se i přesto otvírá nebo snaží otvírat ten wine-audacity. Čím to je? Tady musím postupovat jinak: Když klepnu na ten soubor mp3 nebo wav a zvolím otevřít pomocí..., musím v tom okně nabídky, které se mi objeví, naklikat tu aplikaci audacity - najít to audacity mezi položkama v tom okně, kliknout na to a potom potvrdit. Potom se už otevře linuxový audacity. Tady asi zadávání cesty k audacity nefunguje. Je to tak? Proto to musím dělat bez psaní.
Proč vlastně potřebuješ ten windowsový? Ta stará verze umí něco, co ta nová ne?
Trochu se mi zdá, že ten druhý audacity má jiné lowpas a highpas filtry, jiný ekvalizer a podobně. Ale hlavně: Já mám pořád pocit, že audio editorů pro Linux moc neexistuje, jediné, které za něco stojí a jsou dělané k účelu, který potřebuji, jsou Audacity a Rezound. Více jich buď není, nebo já jich více neznám. Proto se snažím ten výběr rozšířit jak se dá, třeba i pomocí Wine. Zatím se mi do Wine povedlo nainstalovat jenom to druhé Audacity, nic jiného se mi zatím nepovedlo do Wine nainstalovat. Já jsem chtěl na tom počítači především upravovat zvuk. Proto by se mi hodilo, kdybych měl více audio editorů, které fungují podobně, jako Audacity, Rezound, Nero wave editor, Golgwave, Soundforge a podobně. Nevím, jak svůj výběr programů rozšířit. Existuje například Jamin, ale to už funguje a ovládá se jinak, než normální audio editor, takže ho nemůžu používat všude. Nebo Ardour, tam zase chybí (nebo nemůžu najít) filtry, kompresory, ekvalizery, ani další nástroje na úpravu zvuku. Jinak nevím, co bych ještě mohl používat.
Tiskni
Sdílej: