Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.13 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.14. Proč až v pondělí? V neděli prostě zapomněl :-). Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Konference LinuxDays 2025 proběhne o víkendu 4. a 5. října v Praze v areálu ČVUT v Dejvicích na FIT.
Přeji hezký den!
Nedávno jsem přešel z Debianu Etch na Lenny. V Etchi jsem používal program gtktalog pro správu CD a DVD. V Lenny tento program není, místo něho jsem našel gnomecatalog. Původně jsem si myslel, že je to novější verze, ale zmýlil jsem se. Gnomecatalog sice vypadá vzhledově lépe, ale neumí načíst soubory uložené programem gtktalog a nemá ani takové možnosti exportu (v HTML apod).
Proto jsem se pokusil nainstalovat si opět gtktalog. Byly problémy s chybějícími knohvnami z Etche, ale ty se mi podařilo vyřešit až na knihovnu libglib1.2, která je v konfliktu s více balíčky z Lenny. Nicméně pomocí dpkg se mi povedlo gtktalog nainstalovat i bez oné knihovny a zdá se, že funguje bez problémů.
Problém je ale v tom, že gtktalog je teď nastaven jako problémový balíček s poškozenými závislostmi a když se pokouším nainstalovat něco jiného, balíčkovací programy apt-get, aptitude, či synaptic se nejprve pokoušejí jej odstranit, a netuším, jak to obejít. Pokud by mohl někdo poradit, budu rád.
Jirka
Varování: Čtení následujícího textu může ortodoxním debianistům způsobit vážnou újmu na zdraví . Jelikož jsem totiž nedostal žádnou radu a nemám moc času k pročítání dokumentace a hledání na internetu, uchýlil jsem se k "very dirty solution".
Ze synapticu jsem si okopíroval seznam instalovaných souborů, ty jsem si zkopíroval na jiné místo, problémový balíček odinstaloval a soubory nakopíroval zpět.
Zdá se, že program funguje.
Jirka
Tiskni
Sdílej: