Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Přešel jsem ve svém Gentoo ze stable do testing větve, abych si mohl začít hrát s KDE4. Tím se mi aktualizovalo i KDE3 na verzi 3.5.10. Po vyřešení pár drobných problémů mi zůstal poslední, se kterým nemůžu hnout.
Program Konsole, zdá se, funguje normálně, jen jeho výstup je komplet nečitelný - minimálně s fontem Terminus, který používám, a asi polovinou dalších, které jsou na výběr.
Zkoušel jsem downgrade Qt na 3.3.8-r4, reinstalaci Konsole i fontu Terminus, ale nic nepomohlo. Přes google jsem nic nenašel resp. nevím, jaká klíčová slova použít (kromě obecných: kde, konsole, problem, ...).
Nesetkali jste se někdo se stejným problémem? Nechce se mi to řešit výběrem jiného fontu nebo přechodem např. na xterm...
KWin běží bez problémů, tím to asi nebude...
Tak jsem zjistil, že problém není jen v Konsole, ale asi ve vykreslovnání fontů obecně. Třeba při zobrazení webu obsahujícího font, který je v Konsole rozsypaný, dostanu stejně nečitelný text. Dočasně se to opraví označením textu, jenže při první změně (např. další snímek animovaného gifu nebo flashe) je text zpět v nečitelné podobě.
Nevíte, která část systému (které balíky) se stará o "renderování" fontů?
Napadá mě ještě, zda to nemůže být beta verzí nVidia legacy driveru pro mou "starou" GeForce Ti 4200. Ebuild pro verzi 96.43.09 jsem vzal z Gentoo bugzilly. Špatný driver mi už kdysi dávno dělal s obrazem psí kusy, ale že by se teď soustředil jen na fonty? BTW, jiná verze ovladače nemá podporu pro xorg-server 1.5, takže není čím nahradit
ano, 96.43.09 má ten bug, taky mi to dělá... fonty jsou ok jen po přejetí myší nebo po překreslení.
Resi se to zde
http://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=58594
a zde
http://www.nvnews.net/vbulletin/showthread.php?t=122178
Tiskni
Sdílej: