Na dnes plánované vydání Debianu 12.3 bylo posunuto. V jádře 6.1.64-1 v souborovém systému ext4 je chyba #1057843 vedoucí k možnému poškození dat.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Zde jsem našel postup, jak ve slackware 12.1 instalovat Open Office
http://m1c4a1.blogspot.com/2007/02/openoffice-slackware.html
Je to bezva, jen nevím jak napsat n,d,t a další písmena s háčkem, stejně tak jako velké U s kroužkem. Fakt je, že mi to nejde ani v KWord - kde a jak se to dá přenastavit, aby to šlo?
Možno blbá otázka, ale pre začiatok: v ostatných app vieš písať s diakritikou? Druhá vec: na tom slackovi máš GNOME, alebo KDE?
Ono to môže byť problém na úrovni X servera. Takto ťažko povedať.
KDE, všude lze psát česky (Kwrite, KWord, Open Office), vyjma uvedených znaků - tj. tam, kde se nejprve dává háček (kroužek) a pak písmeno. Toto Ú Ú Ú, Á,Á,Á .. - funguje všude, toto Ď Ď ď ď ť ť ň .... jen zde, U s kroužkem ani zde ne. Copak by to mohlo mít na svědomí při nastavování v xorgsetup? Klávesnici jsem volil cz - quertz.
Nejspíš špatně nastavené locale. LC_CTYPE by mělo být něco co umí česky, např cs_CZ nebo cs_CZ.UTF8 nebo en_US.UTF8 nebo tak něco.
Tím to zřejmě nebude, následující postup nebyl nic platné http://www.czslug.cz/files/locale.pdf. Žádné písmeno, kde se musí napsat nejprve ˇ, to nenapíše, zda ano Ň, ď, Ř .... jen velké ů z kroužekm ne. Zajímavé, že s čárkou to jde Á, É ... . Že problém bude nejspíš jinde svědčí i zkušenoasti někoho jiného viz. http://www.czslug.cz/index.php?content=discussion_deeper&id_s=8863
/etc/rc.d/rc.font.new
nastavit spravny font pomoci setfont -v lat2a-16.psfu.gz
, to je pro spravnou funkci terminalu
2) a pak v souboru /etc/profile.d/lang.sh
upravit promennou LANG, aby se pouzivalo utf8, tedy export LANG=en_US.utf8
po techto 2 krocich mi uz fungujou vsechny znaky a ve vsech aplikacich, snad vam to pomuze
Dík. funguje TO !!!!!
Ještě jeden detail, kterého jsem si díky malému zvětšení nevšiml. Velké ů to píše s háčkem místo kroužku a zde nejde pro změnu napsat vůbec. Nicméně ostatní znaky jsou již v pořádku. Tak doufám, že časem důvody zjistím.
Tiskni
Sdílej: