Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Japonská SoftBank Group kupuje firmu Ampere Computing za 6,5 miliardy dolarů. Ampere Computing vyrábí 32-128jádrové procesory Ampere Altra a 192jádrové procesory AmpereOne.
Zde jsem našel postup, jak ve slackware 12.1 instalovat Open Office
http://m1c4a1.blogspot.com/2007/02/openoffice-slackware.html
Je to bezva, jen nevím jak napsat n,d,t a další písmena s háčkem, stejně tak jako velké U s kroužkem. Fakt je, že mi to nejde ani v KWord - kde a jak se to dá přenastavit, aby to šlo?
Možno blbá otázka, ale pre začiatok: v ostatných app vieš písať s diakritikou? Druhá vec: na tom slackovi máš GNOME, alebo KDE?
Ono to môže byť problém na úrovni X servera. Takto ťažko povedať.
KDE, všude lze psát česky (Kwrite, KWord, Open Office), vyjma uvedených znaků - tj. tam, kde se nejprve dává háček (kroužek) a pak písmeno. Toto Ú Ú Ú, Á,Á,Á .. - funguje všude, toto Ď Ď ď ď ť ť ň .... jen zde, U s kroužkem ani zde ne. Copak by to mohlo mít na svědomí při nastavování v xorgsetup? Klávesnici jsem volil cz - quertz.
Nejspíš špatně nastavené locale. LC_CTYPE by mělo být něco co umí česky, např cs_CZ nebo cs_CZ.UTF8 nebo en_US.UTF8 nebo tak něco.
Tím to zřejmě nebude, následující postup nebyl nic platné http://www.czslug.cz/files/locale.pdf. Žádné písmeno, kde se musí napsat nejprve ˇ, to nenapíše, zda ano Ň, ď, Ř .... jen velké ů z kroužekm ne. Zajímavé, že s čárkou to jde Á, É ... . Že problém bude nejspíš jinde svědčí i zkušenoasti někoho jiného viz. http://www.czslug.cz/index.php?content=discussion_deeper&id_s=8863
/etc/rc.d/rc.font.new
nastavit spravny font pomoci setfont -v lat2a-16.psfu.gz
, to je pro spravnou funkci terminalu
2) a pak v souboru /etc/profile.d/lang.sh
upravit promennou LANG, aby se pouzivalo utf8, tedy export LANG=en_US.utf8
po techto 2 krocich mi uz fungujou vsechny znaky a ve vsech aplikacich, snad vam to pomuze
Dík. funguje TO !!!!!
Ještě jeden detail, kterého jsem si díky malému zvětšení nevšiml. Velké ů to píše s háčkem místo kroužku a zde nejde pro změnu napsat vůbec. Nicméně ostatní znaky jsou již v pořádku. Tak doufám, že časem důvody zjistím.
Tiskni
Sdílej: