V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Ahoj radcove Tatuldovi jsem nainstaloval Ubuntu, ale chtel zachovat i Win. Povedlo se
Ale aby mel vsechno co nejprivetivejsi, prepsal jsem mu menu.lst na Ubuntu a WinXP. Problem ale nastal po aktualizaci jadra. Grub porad ukazuje Ubuntu a WinXP, ale nacita se porad stare jadro a s tim jsou spojene problemy. Jak osetrit, aby se pod nabidku Ubuntu vzdycky "skrylo" posledni jadro a nemusel jsem porad opravovat menu.lst? Verim, ze mi poradite
Diky.
V menu.list je řádek s uvedením default = 0. To znamená, že bootoje první položka. Pokud jsou v menu.lst další položky (různé verze jádra), je dobré nastavit tento řádek. (default=2 znamená, že bootoje třetí položka). Není-li v menu.lst žádné další jádro, je nutné je tam nainstalovat.
Tohle vim, jde ale o to, ze ja bootuju prvni polozku (0), kde mam (rucne upravene) Ubuntu. Pak mam polozku dva (1), kde mam WinXP. Kdyz se mi vytvori nove jadro, tak porad mam dve polozky: Ubuntu a WinXP. Bootuje Ubuntu. Ale v tom menu.lst se mi u polozky Ubuntu nezmeni verze jadra. Me tam proste nic vic nebribude a ja musim verzi jadra prepsat zase rucne. Jestli jsem Vasi odpoved spatne pochopil, omlouvam se
Ubuntu pri aktualizácii jadra patrične upravuje aj menu.lst.
Ak ho máš ručne editovaný, vznikne niečo ako sekcia pre "iné OS" a "pôvodné Ubuntu menu". Presuň si svoju položku s Windows do "iné OS" a "pôvodné Ubuntu menu" sa bude aktualizovať.
Pôvodné (staré) položky sa však neodstraňujú automaticky, takže časom budú pribúdať a čas od času je dobré ich pomazať.
Jenom drobna poznamka - lepsi nez rucne mazat polozky pro stara jadra v menu.lst je ta stara jadra odinstalovat, aby nezabirala zbytecne misto na disku.
a poradite, jak se to da odinstalovat?
to jsou ty linux-headers? neznicim tim nejak system, kdyz necham jen to posledni?
linux-headers by to melo nabidnout odstranit spolu s linux-image, pokud se dobre pamatuji:) Radeji jeste zduraznim: aspon jedna verze vsech baliku - vetsinou ta posledni tam musi zustat !
to jsem udelal, posledni verzi jsem ponechal Jen teda nevim, jak jeste docilit toho, na co jsem se ptal puvodne.. A to zmena linuxoveho jadra pod mou nabidkou Ubuntu
No, v Synapticu prece :) Staci najit vsechny baliky, ktere zacinaji "linux-image" a zbytek bude zrejmy.
nebo takto: dpkg -l | grep linux-image
ii linux-image-2.6-686 2.6.22+11 Linux 2.6 image on PPro/Celeron/PII/PIII/P4
ii linux-image-2.6.18-4-686 2.6.18.dfsg.1-12etch2 Linux 2.6.18 image on PPro/Celeron/PII/PIII/
ii linux-image-2.6.21 2.6.21-10.00.Custom Linux kernel binary image for version 2.6.21
ii linux-image-2.6.21-1-686 2.6.21-3 Linux 2.6.21 image on PPro/Celeron/PII/PIII/
Tiskni
Sdílej: