Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Několik let jsem používal KDE, KDE4 se mi nelíbí. V GNOME jsem naprostý začátečník tedy se omlouvám za možná stupidní dotazy
1. V KDE3 jsem byl zvyklý nalézt po vyp/zap okna jak byly. V GNOME ne. lze s tím něco udělat?
2. Jak v GNOME rozbalovat RPM? V KDE jsem používal <a href="http://www.kde-apps.org/content/show.php/extract_rpm?content=18748">Extact RPM</a>. Co v GNOME?
3. Něco jako Service Menu obecně?
4. Něco jako kdesu?
5. Applet vícenásobné schránky - existuje něco pro GNOME?
6. Lze v GNOME změnit vzhled KDE programů? Něco jako GTK-QT Engine pro opačný směr.
Děkuji za odpovědi.
1. Taky, ale hlavně aby ty aplikace byly spuštěné, po startu mám čistou plochu.
2. Vyřešeno, jde to rozbalit nativně.
3. Service menu jsou skriptíky, přidají položky pro pravou myš.
4. V Mandrivě ani jedno..
Samozřejmě, že mám plně funkční GNOME. Ale mám to chápat tak, že u Tebe si vše pamatuje? Mám 64 bitovou Mandrivu 2009.
Teď mi to došlo. Tu "čistou plochu" neber tak doslova. Panel a ikony tam samozřejmě jsou.
1. skus nastavenie v System->Preferences->Sessions. tam zalozka Session Options
Zapnul jsem "Automatically remember running applicatios when logging out" a nic.
Ahoj,
s tim zapamatovanim si velikosti a pozice pod Gnome nic nevymyslis, podle vyvojaru Gnome je to zalezitost aplikace, aby se o to postarala, takze to neresi. Tenhle spor se tahne uz nekolik let zpatky. Vsichni uzivatele to chteji, ale vyvojari si porad stoji na svem, jsou to proste .....
A co takhle http://burtonini.com/blog/computers/devilspie ?
Tiskni
Sdílej: