Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
A kdyz jste v LAN a na DHCP expiruje cache toho vzdaleneho PC, tak se ten PC vzbudi?
Oops, beru zpet, nejak jsem se poradne nad dotazem nezamyslel, omlouvam se...
Predpokladam ze Vase sit obsahuje nejaky switch k nemu pripojeny ten router. Switch funguje tak, ze si na zaklade komunikace udrzuje tabulku MAC adresa vs. cislo portu. Pokud cilovou MAC adresu nezna, tak je tento paket odeslany na vsechny porty s vyjimkou toho ze ktereho prisel. WOL funguje na 2. sitove vrstve, zde jsou posilany ramce a jednotlive sitove karty v pocitacich jsou adresovatelne pomoci MAC adres. Takze DHCP server a jeho cache by nemela hrat roli.
Googlenim jsem nalezl par stejnych dotazu jako je Vas a ve vsech diskuzich dosli lide k zaveru, ze WOL primo pres internet nejde. Pouze pocitace s verejnou IP adresou a jejich routery musi mit povolenou jistou (z duvodu bezpecnosti implicitne zakazanou) volbu.
Resenim je pripojit se na nejake zarizeni v mistni siti a z nej pak magic paket odeslat. Moznym resenim je napr vyzvoreni VPN pripojeni do Vasi LAN a magic paket poslat skrz toto pripojeni. Nebo zakoupit router, na ktery se lze pripojit zvenku nejlepe ssh a poslat magic paket z nej.
To ze je nejak propojeny staticky zaznam v DHCP s ARP tabulkou je popsane nekde v dokumentaci toho D-linku? Prijde mi to zvlastni a moc bych tomu neveril. Overit si to muzete, ze si takto v DHCP nastavite nesmyslnou MAC adresu a na svem pocitaci se tcpdumpem podivate, jestli se na LAN skutecne ramec s takovou cilovou adresou objevi.
Jinak by resenim mohlo byt bud zavest staticky APR zaznam, nebo zajistit aby se to posilalo do LAN jako broadcast. Docela by me zajimalo, co by asi D-link delal, kdyby se na nem nastavil port forwarding na ip broadcast LAN?
Tomas
Pokud je v cestě něco s linuxem, tak se inspirujte v "man arp", jak koukam na modem dlink-584, tak i v něm by snad šlo šachovat s MAC záznamama
$ eix -e wol [I] net-misc/wol Available versions: 0.7.1 {nls} Installed versions: 0.7.1(22:32:34 04.07.2006)(nls) Homepage: http://ahh.sourceforge.net/wol/ Description: Wake On LAN client, wakes up hardware that is Magic Packet compliant. $
Jsou inteligentní switche, co uměj mirror portu, takže port k routeru bych filtroval a vidělo by se
Našel jsem na webu jedni Hlubinu vědění, aspoň pro běžné věci ...
Vďaka statickému záznamu v DHCP, by router mal vedieť, akú MAC adresu nastaviť rámcu, ktorý pre-posiela do vnútornej siete. Kým mu ne-expiruje cache, tak by mal vedieť aj cez ktorý port to poslať ďalej, a keď mu cache expiruje, tak aj tak by to mal poslať na všetky.Jste si tím jist? Neměl by spíš poslat dotaz aby zjistil, kdo má příslušnou IP adresu?
Tak tak, statický záznam v dhcp by měl zajistit, že zařízení s konkrétní MAC adresou dostane onu konkrétní IP adresu.
Tiskni
Sdílej: