Společnost Meta na dvoudenní konferenci Meta Connect 2025 představuje své novinky. První den byly představeny nové AI brýle: Ray-Ban Meta (Gen 2), sportovní Oakley Meta Vanguard a především Meta Ray-Ban Display s integrovaným displejem a EMG náramkem pro ovládání.
Po půl roce vývoje od vydání verze 48 bylo vydáno GNOME 49 s kódovým názvem Brescia (Mastodon). S přehrávačem videí Showtime místo Totemu a prohlížečem dokumentů Papers místo Evince. Podrobný přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře.
Open source softwarový stack ROCm (Wikipedie) pro vývoj AI a HPC na GPU od AMD byl vydán ve verzi 7.0.0. Přidána byla podpora AMD Instinct MI355X a MI350X.
Byla vydána nová verze 258 správce systému a služeb systemd (GitHub).
Byla vydána Java 25 / JDK 25. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 18. Jedná se o LTS verzi.
Věra Pohlová před 26 lety: „Tyhle aféry každého jenom otravují. Já bych všechny ty internety a počítače zakázala“. Jde o odpověď na anketní otázku deníku Metro vydaného 17. září 1999 na téma zneužití údajů o sporožirových účtech klientů České spořitelny.
Byla publikována Výroční zpráva Blender Foundation za rok 2024 (pdf).
Byl vydán Mozilla Firefox 143.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Nově se Firefox při ukončování anonymního režimu zeptá, zda chcete smazat stažené soubory. Dialog pro povolení přístupu ke kameře zobrazuje náhled. Obzvláště užitečné při přepínání mezi více kamerami. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 143 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 43 (ChangeSet), tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 21. října.
Multiplatformní emulátor terminálu Ghostty byl vydán ve verzi 1.2 (𝕏, Mastodon). Přehled novinek, vylepšení a nových efektů v poznámkách k vydání.
check_load Plugin, který testuje aktuální zatížení procesoru monitorovaného PC (serveru) – testuje průměrné zatížení po 1,5 a 15 minutách – vychází z informací v souboru /proc/loadavg, tj. ve WLOAD a CLOAD je indexové označení 1,5 a 15 vztaženo k průměrným hodnotám zatížení CPU v daném časovém úseku (to zní tak neskutečně vědecky, že jsem si neodpustil to sem napsat ☺ ) Syntaxe: check_load -w WLOAD1,WLOAD5,WLOAD15 -c CLOAD1,CLOAD5,CLOAD15 check_load --version check_load --help Volby: -w, --warning=WLOAD1,WLOAD5,WLOAD15 výstupem je status WARNING, jestliže průměrné zatížení je větší (převyšuje) než stanovené v parametru WLOADn -c, --critical=CLOAD1,CLOAD5,CLOAD15 výstupem je status CRITICAL, jestliže průměrné zatížení je větší (převyšuje) než stanovené v parametru CLOADn -h, --help Vypíše detailní nápovědu na obrazovku -V, --version Vypíše informace o verziMam ho ted nastaveny check_load!15!10!5!30!25!20
presnou syntaxi prikazu overite takto
usr/local/nagios/libexec/check_load -w 15,10,5 -c 20,10,5
vysledek by mel byt cca
OK - load average: 2.39, 2.88, 3.07|load1=2.390;15.000;20.000;0; load5=2.880;10.000;10.000;0; load15=3.070;5.000;5.000;0;
do nagiosu se pak udela command
$USER1$/check_load -w $ARG1$ -c $ARG2$
a do promennych $ARG1 a $ARG2$ se dosadi warning a critical hodnoty, celkove to bude tedy vypadat
$USER1$/check_load -w 15,10,5 -c 20,10,5
Nagios pak posle warning notifikaci pri prekroceni loadavg 10,15,5 /minitovy, petiminutovy a patnactiminotovy prumer/ a analogicky critical notifikaci pri Loadavg 20,10,5
Zaverem podoktnu jen, ze s loadavg vetsi nez 10 jsem se snad nesetkal, a ze timto pluginem se da kontrolovat jen loadaverage localhosta, takze jestli chcete kontrolovat vytizeni CPU jineho stroje tak bych doporucoval i variantu se snmp
Jenom podotykam ze loadavg vetsi nez 10 je vcelku bezna:) Zavisi na poctu jader. U nas je prumerna zatez na 20 az 30, ale tech jader je tam 72:)
Zalezi na tom o jaky server/stroj se jedna. V pripade, ze jde o windows, kde funguje SNMP slusne receno "nahovno" doporucoval bych jak pise Pheek instalovat na stroji NRPE klienta a pak ten stroj chechkovat NRPE pluginem, ten je schopny dostat i informace jako vyuziti disku, pameti ... a dostanete hlavne procentualni vyuziti CPU, ktere Vas zajima
pokud se jedna o neco s "inteligentnim" SNMP jako linux, cisco, HP-UX ... tak plugin check_snmp_load.pl zde http://nagios.manubulon.com/check_snmp_load.pl
sice jsem to nikdy v praxi nepouzil, ale existuje plugin, viz priloha, ktery po rozjeti SNMP na windows stroji meri procentualni zatizeni jednotlivych CPU
v praxi
/usr/local/nagios/libexec/check_centreon_snmp_cpu -H ipadresa -C community -w 80 -c 90
a odpoved 8-mi procesoroveho stroje
CPU utilization percentage : 0%|avg=0% cpu0=0% cpu1=0% cpu2=0% cpu3=0% cpu4=0% cpu5=0% cpu6=0% cpu7=0%
Tiskni
Sdílej: