Vývojáři KDE ve spolupráci se společností Slimbook oznámili 16palcový notebook KDE Slimbook VI s předinstalovaným KDE Neon s Plasmou 6. Uvnitř se nachází procesor AMD Ryzen 7 8845HS s integrovanou grafickou kartou Radeon 780M.
Ve Würzburgu dnes začala konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí KDE Akademy 2024. Sledovat lze také online (YouTube, Mastodon, 𝕏, …)
Byla vydána nová major verze 14 svobodného systému pro řízení přístupu k síti (NAC) PacketFence (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání. Pro uživatele předchozích verzí jsou k dispozici poznámky k aktualizaci.
Jak nahrávat zvuk z webového prohlížeče na Linuxu s PipeWire pomocí Nahrávání zvuku (Sound Recorder) a Helvum případně qpwgraph, článek na webu Libre Arts.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.9.
České bezpečnostní instituce, jmenovitě Vojenské zpravodajství (VZ) a Bezpečnostní informační služba (BIS), ve spolupráci s americkou Agenturou pro kybernetickou a infrastrukturní bezpečnost (CISA), Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI), Národní bezpečností agenturou (NSA) a dalšími mezinárodními partnery ze Spojeného království, Austrálie, Kanady, Německa, Nizozemska, Estonska, Ukrajiny a Lotyšska vydaly upozornění (
… více »Byla vydána (𝕏) srpnová aktualizace aneb nová verze 1.93 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.93 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Společnost Laravel stojící za stejnojmenným open source PHP frameworkem získala investici 57 milionů dolarů od společnosti Accel. Především na Laravel Cloud.
Byla vydána verze 1.81.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Řešena je také zranitelnost CVE-2024-43402. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Avidemux není schopen použít x264 ze stejné lokalizace "balíčků" pro pkgtool - viz http://repository.slacky.eu/slackware-12.1/multimedia/
Avidemux nemůže najít "library: libx264.so.59", protože zmíněné x264 obsahuje libx264.so.64. Kde bych našel x264 s knihovnou, kterou chce Avidemux? Toto nefunguje:
# ln -s libx264gtk.so.64 libx264gtk.so.59
# ln -s libx264.so.64 libx264.so.59
viz: http://www.linuxquestions.org/questions/slackware-14/avidemux2-and-libx264.so.56-646642/
Popř. znáte něco obdobného jako Avidemux pro střih, spojování bez nutnosti kódování?
Pokud se balíček pro pkgtool vytvoří odsud: http://slackbuilds.org/repository/12.1/multimedia/avidemux/, pak to funguje. Stejně by mě zajímalo řešení s tím x264.
Kde bych našel mkvmerge, popř. GUI pro KDE 3.5.5 pro mkvtoolnix ?
Bezva - vše se dalo sehnat zde ... www.linuxpackages.net, včetně dalších balíčku nutných pro spuštění a konverzi. Co Rezound? Nebo má Slackware něco lepšího na stříhání zvuku a převádění do různých formátů?
na zvuk pouzivam audacity - ma celkom slusne funkcie a upravu ma ale len malo podporovanych formatov. na konverziu je dobry mplayer (resp. mencoder) pripadne niekde som cital ze sa na konverziu da pouzit ffmpeg ale netusim ako na to.. nikdy som to s neskusal.
K tym knizniciam - casto sa stava ze kniznice sa pri kompilacii nainstaluju do inych adresarov ako ich hladaju programy (casto pomoze prekopirovanie a premenovanie verzii kniznic do druhych adresarov - viem nie je to najcistejsie riesenie ale linkovanie a ani libtool niekedy nepomozu)
Dík, Audacity je plně postačující, od Rezound se moc neliší, alespoň ne pro ty účely, pro které ho používám. Občas míchám obraz s hudbou pomocí Mkvmerge. (Délku hudby i obrazu nastavím shodnou pomocí Avidemux a Audacity - dříve rezound) I na PC s Win se dá najít legálně software, který umožní výstup přehrát. Navíc kvalita se mi zdá shodná, jako při přehrávání originálního DVD. Netuším, zda je tam nějaká komprimace, rozohodně nikdo nepozná, zda se přehrává i originální DVD nebo soubor. (V avidemuxu mohu stříhat přímo kopie souborů z VIDEO_TS). Nakonec mkv souborů by svědčila o tom, že se záznam nekomprimuje.
AcidRip mi hlásí "Read DVD OK, ale neukáže mi žádné stopy. ??? DVDRip mi ho sice může zastoupit (ten ukáže vše bez problému, nicméně zdá se mi o hodně pomalejší).
Na zmíněné řešení s těma knihovnama jsem myslel (přejmenování), ale říkal jsem si, že to bude jen nějaký můj diletantský nápad.
Pro konverzi pomocí ffmpeeg existuje GUI (zřejmě psané v Pythonu) Multimedia Converter (mconverter) od Miroslava Cyroňe http://www.mandrivalinux.ic.cz/video.html#konverze_formatu. Díky němu jsem se dostal ke Slackware, protože mě naštval jeden vejtaha na Mandrivalinux fóru, jakej prej jsem pitomec, když chci Cyroňův produkt, kterej je pro Mandriva linux 2008 a ne pro Mandriva linux 2009, že prej mi spadne celý systém. Nicméně sám Bíbr - jeden z vývojářů a autor instalačních a uživatelských příruček mě ujistil, že samostatným blíčkem rozhodně systém nenaruším. Cyroň se totiž naštval zase na vývojáře, protože něco odflákli, chybějí nějaké základní utility nebo co a KDE4 se mu zdá obludné, Takže prohlásil, že pro Mandriva Linux 2009 už nic dělat nebude. Zdá se mi to poněkud Mikrosofťácké - takové problémy s kompatibilitou. Uvidíme, až příjde krabicová verze. To stažené se opravdu příliš často kouše. slackware je nepoměrně rychlejší. Zvlášť na mémstarém křápu.
suhlasim s tym ze slacware je rychly ale zaroven narocny na udrzovanie. s linuxom som zacal prave so slackom a po niekolkych roznych distrach som pri nom aj skoncil
na ripovanie dvd skus pouzit mencoder z mplayeru ten mi fungoval vzdy len neviem o ziadnom gui ktore by ulahcilo pracu
Je i na www.linuxpackages.net. U Mencoder si zatím nevím rady - je tam nějaká možnost automatické instalace z Internetu (skript přikládám), ovšem netuším, nakolik to je závislé jen na příslušné distribuci. Na Mencoder jsem v Mandrivě měl GUI, jen jsem si s ním nevěděl rady - nějak se mi kousalo. Myslím, že AcidRip je také GUI pro mencoder. Kouknu se po Mencoder GUI, pokud to ovšem není zase jen specialita Mandriva Linuxu. Někde jsem také narazil na zmíňku, jak někdo převádí balíček určený pro jinou distribuci pro slackware (myslím, že to bylo z Debianu).
Nevíš náhodou, co může působit mě zatím záhadnou věc? Mám nastaveno automatické přihlášení pro uživatele do KDE, ovšem po vypnutí a opětovném zapnutí PC se v půlce načítání X server automaticky restartuje a KDM už vyžaduje zadat heslo a spustit KDE ručně. Po jakémkoli restartu již běžícího PC, vše proběhne očekávaným způsobem. ???
Tak je to zde a funguje http://www.kraus.tk/projects/konverter/sources/ . Jen jsem si musel přeinstalovat MPplayer odsud http://repository.slacky.eu/slackware-12.1/multimedia/mplayer/20081202/ , jinak to hlásí, že MPlayer "was compiled without libmp3lame support".
Jen nechápu, proč musím po spuštění konvertovaného avi, či vmw souboru nastavit ručně odpovídající "Aspect ratio", jinak to pouští zatraceně vertikálně protáhlý obraz (jak v MPlayer , tak v GXine). Totéž při konverzi pomocí Winff. S tím by si asi uživatelé Win neporadili, když by nějaké takové video našli na webu. Po vánocích to vyzkouším v práci, jestli jejich přehrávače také potřebují takové "ruční nastavení", ale stejně bych rád , aby i zde to volilo správný formát automaticky.
PC si ze mě dělá asi srandu - dnes po spuštění naběhl automaticky do KDE, tak jak je KDM nastaven. Ale obávám se, že to bude spíš výjimka, než aby "zmoudřel".
Také záhada hlavolamu AcidRip - DVD Read O.K., ale žádné stopy vidět nejsou - zůstává. ???
čo sa týka mplayeru tak som vyskúšal 3 rôzne balíčky a v každom sa vyskytla nejaká knižnca, ktorá nebola podporovaná a ktorú som práve potreboval... tak som si radšej mplayer skompiloval aj s podporou všetkých dostupných knižníc a odvtedy beží v poriadku aj mencoder. Horšie to bolo s GUI, to som musel nastavovať dlhšie ako bola kompilácia celého mplayeru... no keď sa s tým pohráš program nemá žiadne problémy a prehrám a konvertujem s tým všetky bežné formáty...
S tým kdm to nemusí súvisieť... Môže to spôsobovať KDE samo napríklad pri vypínaní a následnom spustení nejak zblbne. Pred časom mi začalo KDE zamŕzať keď som dal z menu Odhlásiť ponuka s výberom možností nenabehla a pomohlo len zhodenie X-iek. pomohol mi upgrade glibc z 2.6 na 2.7 odvtedy sa mi to už nestalo..
Tiskni Sdílej: