Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Avidemux není schopen použít x264 ze stejné lokalizace "balíčků" pro pkgtool - viz http://repository.slacky.eu/slackware-12.1/multimedia/
Avidemux nemůže najít "library: libx264.so.59", protože zmíněné x264 obsahuje libx264.so.64. Kde bych našel x264 s knihovnou, kterou chce Avidemux? Toto nefunguje:
# ln -s libx264gtk.so.64 libx264gtk.so.59
# ln -s libx264.so.64 libx264.so.59
viz: http://www.linuxquestions.org/questions/slackware-14/avidemux2-and-libx264.so.56-646642/
Popř. znáte něco obdobného jako Avidemux pro střih, spojování bez nutnosti kódování?
Pokud se balíček pro pkgtool vytvoří odsud: http://slackbuilds.org/repository/12.1/multimedia/avidemux/, pak to funguje. Stejně by mě zajímalo řešení s tím x264.
Kde bych našel mkvmerge, popř. GUI pro KDE 3.5.5 pro mkvtoolnix ?
Bezva - vše se dalo sehnat zde ... www.linuxpackages.net, včetně dalších balíčku nutných pro spuštění a konverzi. Co Rezound? Nebo má Slackware něco lepšího na stříhání zvuku a převádění do různých formátů?
na zvuk pouzivam audacity - ma celkom slusne funkcie a upravu ma ale len malo podporovanych formatov. na konverziu je dobry mplayer (resp. mencoder) pripadne niekde som cital ze sa na konverziu da pouzit ffmpeg ale netusim ako na to.. nikdy som to s neskusal.
K tym knizniciam - casto sa stava ze kniznice sa pri kompilacii nainstaluju do inych adresarov ako ich hladaju programy (casto pomoze prekopirovanie a premenovanie verzii kniznic do druhych adresarov - viem nie je to najcistejsie riesenie ale linkovanie a ani libtool niekedy nepomozu)
Dík, Audacity je plně postačující, od Rezound se moc neliší, alespoň ne pro ty účely, pro které ho používám. Občas míchám obraz s hudbou pomocí Mkvmerge. (Délku hudby i obrazu nastavím shodnou pomocí Avidemux a Audacity - dříve rezound) I na PC s Win se dá najít legálně software, který umožní výstup přehrát. Navíc kvalita se mi zdá shodná, jako při přehrávání originálního DVD. Netuším, zda je tam nějaká komprimace, rozohodně nikdo nepozná, zda se přehrává i originální DVD nebo soubor. (V avidemuxu mohu stříhat přímo kopie souborů z VIDEO_TS). Nakonec mkv souborů by svědčila o tom, že se záznam nekomprimuje.
AcidRip mi hlásí "Read DVD OK, ale neukáže mi žádné stopy. ??? DVDRip mi ho sice může zastoupit (ten ukáže vše bez problému, nicméně zdá se mi o hodně pomalejší).
Na zmíněné řešení s těma knihovnama jsem myslel (přejmenování), ale říkal jsem si, že to bude jen nějaký můj diletantský nápad.
Pro konverzi pomocí ffmpeeg existuje GUI (zřejmě psané v Pythonu) Multimedia Converter (mconverter) od Miroslava Cyroňe http://www.mandrivalinux.ic.cz/video.html#konverze_formatu. Díky němu jsem se dostal ke Slackware, protože mě naštval jeden vejtaha na Mandrivalinux fóru, jakej prej jsem pitomec, když chci Cyroňův produkt, kterej je pro Mandriva linux 2008 a ne pro Mandriva linux 2009, že prej mi spadne celý systém. Nicméně sám Bíbr - jeden z vývojářů a autor instalačních a uživatelských příruček mě ujistil, že samostatným blíčkem rozhodně systém nenaruším. Cyroň se totiž naštval zase na vývojáře, protože něco odflákli, chybějí nějaké základní utility nebo co a KDE4 se mu zdá obludné, Takže prohlásil, že pro Mandriva Linux 2009 už nic dělat nebude. Zdá se mi to poněkud Mikrosofťácké - takové problémy s kompatibilitou. Uvidíme, až příjde krabicová verze. To stažené se opravdu příliš často kouše. slackware je nepoměrně rychlejší. Zvlášť na mémstarém křápu.
suhlasim s tym ze slacware je rychly ale zaroven narocny na udrzovanie. s linuxom som zacal prave so slackom a po niekolkych roznych distrach som pri nom aj skoncil
na ripovanie dvd skus pouzit mencoder z mplayeru ten mi fungoval vzdy len neviem o ziadnom gui ktore by ulahcilo pracu
Je i na www.linuxpackages.net. U Mencoder si zatím nevím rady - je tam nějaká možnost automatické instalace z Internetu (skript přikládám), ovšem netuším, nakolik to je závislé jen na příslušné distribuci. Na Mencoder jsem v Mandrivě měl GUI, jen jsem si s ním nevěděl rady - nějak se mi kousalo. Myslím, že AcidRip je také GUI pro mencoder. Kouknu se po Mencoder GUI, pokud to ovšem není zase jen specialita Mandriva Linuxu. Někde jsem také narazil na zmíňku, jak někdo převádí balíček určený pro jinou distribuci pro slackware (myslím, že to bylo z Debianu).
Nevíš náhodou, co může působit mě zatím záhadnou věc? Mám nastaveno automatické přihlášení pro uživatele do KDE, ovšem po vypnutí a opětovném zapnutí PC se v půlce načítání X server automaticky restartuje a KDM už vyžaduje zadat heslo a spustit KDE ručně. Po jakémkoli restartu již běžícího PC, vše proběhne očekávaným způsobem. ???
Tak je to zde a funguje http://www.kraus.tk/projects/konverter/sources/ . Jen jsem si musel přeinstalovat MPplayer odsud http://repository.slacky.eu/slackware-12.1/multimedia/mplayer/20081202/ , jinak to hlásí, že MPlayer "was compiled without libmp3lame support".
Jen nechápu, proč musím po spuštění konvertovaného avi, či vmw souboru nastavit ručně odpovídající "Aspect ratio", jinak to pouští zatraceně vertikálně protáhlý obraz (jak v MPlayer , tak v GXine). Totéž při konverzi pomocí Winff. S tím by si asi uživatelé Win neporadili, když by nějaké takové video našli na webu. Po vánocích to vyzkouším v práci, jestli jejich přehrávače také potřebují takové "ruční nastavení", ale stejně bych rád , aby i zde to volilo správný formát automaticky.
PC si ze mě dělá asi srandu - dnes po spuštění naběhl automaticky do KDE, tak jak je KDM nastaven. Ale obávám se, že to bude spíš výjimka, než aby "zmoudřel".
Také záhada hlavolamu AcidRip - DVD Read O.K., ale žádné stopy vidět nejsou - zůstává. ???
čo sa týka mplayeru tak som vyskúšal 3 rôzne balíčky a v každom sa vyskytla nejaká knižnca, ktorá nebola podporovaná a ktorú som práve potreboval... tak som si radšej mplayer skompiloval aj s podporou všetkých dostupných knižníc a odvtedy beží v poriadku aj mencoder. Horšie to bolo s GUI, to som musel nastavovať dlhšie ako bola kompilácia celého mplayeru... no keď sa s tým pohráš program nemá žiadne problémy a prehrám a konvertujem s tým všetky bežné formáty...
S tým kdm to nemusí súvisieť... Môže to spôsobovať KDE samo napríklad pri vypínaní a následnom spustení nejak zblbne. Pred časom mi začalo KDE zamŕzať keď som dal z menu Odhlásiť ponuka s výberom možností nenabehla a pomohlo len zhodenie X-iek. pomohol mi upgrade glibc z 2.6 na 2.7 odvtedy sa mi to už nestalo..
Tiskni
Sdílej: