Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Zkouším opensuse 11.1 x86_64 (s KDE3.5) a narazil jsem na problém, že nemohu jako obyčejný uživatel přistupovat k video dvd na /dev/sr0. Po vložení disku do mechaniky se práva nastaví vždy na
brw-rw----+ 1 root disk 11, 0 /dev/sr0
Nepomáhá ani když uživatele přidám do skupiny disk. Pokud ručně nastavím práva na 666, tak disk načtu, ale jen do chvíle než disk vysunu a znovu zasunu.
Neví někdo jak na to?
getfacl /dev/sr0
'?
# file: dev/sr0 # owner: root # group: disk user::rw- group::rw- mask::rw- other::---
chmod 666 /dev/sr0
'. Mne zajímá, jak to vypadalo předtím.
To je před chmod protože other mají permissions ---.
Díval jsem se jak to vypadá s ACL u Opensuse 11.0. Tam jsou práva k /dev/sr0 nastavena na
# owner: root # group: disk user::rw- user:<prave prihlaseny uzivatel>:rw- group::rw- mask::rw- other::---
Nastavil jsem to tak i na problematickém stroji a pomohlo to, jenže jen na chvíli. Po rebootu jsou ještě práva v pořádku, ale po prvním vložení disku je něco zákeřně vynuluje do stavu jak je popsaný nahoře.
Od verze 11.1 se v OpenSUSE nepoužívá Resource Manager. Nejspíš to dělá hal, nebo nějaký policy kit, ale nemám ponětí, kde se nastavují akce po detekci vloženého média.
Měl sem ten samý problém (tedy kromě mnoha dalších) pomohlo přeinstalovat z repozitářů hal a mount (nevím jestli se tak jmenuje přesně, zkrátka balíčky, které se starají o připojování zařízení). Možná taky časem zjistíte, že nemůžete zapisovat na disk s Windows ani po nainstalování všech potřebných balíčků Možná Vám taky oprava Grubu zníčí celý filesystém s Win, tak jako se to stalo mě
No....takhle verze openSuse je v něčem určitě lepší než ta předešlá, ale já se pokorně vrátil k 11.0, kde mi fungovalo naprosto všechno spolehlivě.
Já taky nejsem příznivcem překotného nasazování horkých novinek a na 11.1 jsem přešel jen kvůli podpoře WiFi síťovky Atheros AR242x. Druhý operační systém na počítači nemám, takže podobné problémy jaké jste popsal, jsem naštěstí zatím nezaznamenal.
Přeinstalaci balíčků vyzkouším, ale nevím jestli to bude konečné řešení, nebo se to zase rozklíží . Než jsem položil dotaz do poradny, tak jsem přeinstaloval systém a na čerstvé instalaci je vše v pořádku.
Na desktopu mám pořád 11.0 a ještě nějaký čas tam vydrží. Doufám, že 11.3 bude opět zbavená všech bugů, jak už to u trojkových subverzí bývá.
Potvrzuji a děkuji. Opravdu pomohlo reinstalovat balíčky hal
a autofs
. Jednoduché a rychlé, leč zbytečně obtěžující a problémové pro BFU.
Sice ta reinstalace balíčků pomůže, ale má jeden háček (aspoň v mém případě) -- je to jen do restartu/oddokování počítače. Potom už je situace zase úplně stejná -- chybná práva k /dev/sr0.
Naštěstí, v diskusi na bugzille se objevil lepší workaround:
* make your user a member of "cdrom" group
* create /etc/udev/rules.d/99-my.rules file with the following entry:
KERNEL=="sr*[0-9]", GROUP="cdrom", MODE="0660"
* reboot
hal
a autofs
pro openSUSE 11.1. Je tu jistá naděje, že už je to opravené. Zatím to nemůžu potvrdit, protože nesedím u toho správného stroje.
Tiskni
Sdílej: