Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek a fotografie z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2023 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 16. a 17. května ve Zlínu.
Soutěž amatérských robotů Robotický den 2023 proběhne v neděli 4. června v Kongresovém centru Praha.
V Tchaj-peji probíhá počítačový veletrh COMPUTEX 2023. Firmy představují své novinky. Nvidia například superpočítač DGX GH200 AI.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim. Nejvýznamnější novinkou je integrace OMEMO pluginu přímo do jádra aplikace, takže již není třeba plugin samostatně instalovat. Přehled dalších novinek je dostupný na oficiálních stránkách. Gajim je vytvořen v jazyce Python s využitím knihovny GTK a vedle Linuxu jej lze vyzkoušet i na platformách MacOS a Windows.
Komunita KDE představila stránku KDE for Developers pro vývojáře používající KDE aplikace. Postupně byly představeny stránky pro umělce KDE for Creators, děti KDE for Kids a vědce KDE for Scientists.
Společnost ARM představila platformu Total Compute Solutions 2023 (TCS23) s 5. generací GPU Immortalis-G720, Mali-G720 a Mali-G620 a Armv9.2 CPU Cortex-X4, Cortex-A720 a Cortex-A520 s DSU-120.
Na konferenci Microsoft Build 2023 byl představen Azure Linux container host for Azure Kubernetes Service (AKS). Podrobnosti ve videu s otázkami a odpovědmi. Shrnutí v článku na DevClass.
Na itch.io probíhá Linux Game Jam 2023. Zapojit se a přihlásit hru běžící na Linuxu lze do 6. června do 01:59. Zahrát si lze hry z loňského ročníku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačové hry Warhammer 40,000: Gladius - Relics of War a Hue. Na Epic Games Storu počítačovou hru Fallout: New Vegas - Ultimate Edition.
WordPress (Wikipedie), open source systém pro správu webového obsahu (CMS), zítra slaví 20 let. První verze byla vydána 27. května 2003.
Zkouším opensuse 11.1 x86_64 (s KDE3.5) a narazil jsem na problém, že nemohu jako obyčejný uživatel přistupovat k video dvd na /dev/sr0. Po vložení disku do mechaniky se práva nastaví vždy na
brw-rw----+ 1 root disk 11, 0 /dev/sr0
Nepomáhá ani když uživatele přidám do skupiny disk. Pokud ručně nastavím práva na 666, tak disk načtu, ale jen do chvíle než disk vysunu a znovu zasunu.
Neví někdo jak na to?
getfacl /dev/sr0
'?
# file: dev/sr0 # owner: root # group: disk user::rw- group::rw- mask::rw- other::---
chmod 666 /dev/sr0
'. Mne zajímá, jak to vypadalo předtím.
To je před chmod protože other mají permissions ---.
Díval jsem se jak to vypadá s ACL u Opensuse 11.0. Tam jsou práva k /dev/sr0 nastavena na
# owner: root # group: disk user::rw- user:<prave prihlaseny uzivatel>:rw- group::rw- mask::rw- other::---
Nastavil jsem to tak i na problematickém stroji a pomohlo to, jenže jen na chvíli. Po rebootu jsou ještě práva v pořádku, ale po prvním vložení disku je něco zákeřně vynuluje do stavu jak je popsaný nahoře.
Od verze 11.1 se v OpenSUSE nepoužívá Resource Manager. Nejspíš to dělá hal, nebo nějaký policy kit, ale nemám ponětí, kde se nastavují akce po detekci vloženého média.
Měl sem ten samý problém (tedy kromě mnoha dalších) pomohlo přeinstalovat z repozitářů hal a mount (nevím jestli se tak jmenuje přesně, zkrátka balíčky, které se starají o připojování zařízení). Možná taky časem zjistíte, že nemůžete zapisovat na disk s Windows ani po nainstalování všech potřebných balíčků Možná Vám taky oprava Grubu zníčí celý filesystém s Win, tak jako se to stalo mě
No....takhle verze openSuse je v něčem určitě lepší než ta předešlá, ale já se pokorně vrátil k 11.0, kde mi fungovalo naprosto všechno spolehlivě.
Já taky nejsem příznivcem překotného nasazování horkých novinek a na 11.1 jsem přešel jen kvůli podpoře WiFi síťovky Atheros AR242x. Druhý operační systém na počítači nemám, takže podobné problémy jaké jste popsal, jsem naštěstí zatím nezaznamenal.
Přeinstalaci balíčků vyzkouším, ale nevím jestli to bude konečné řešení, nebo se to zase rozklíží . Než jsem položil dotaz do poradny, tak jsem přeinstaloval systém a na čerstvé instalaci je vše v pořádku.
Na desktopu mám pořád 11.0 a ještě nějaký čas tam vydrží. Doufám, že 11.3 bude opět zbavená všech bugů, jak už to u trojkových subverzí bývá.
Potvrzuji a děkuji. Opravdu pomohlo reinstalovat balíčky hal
a autofs
. Jednoduché a rychlé, leč zbytečně obtěžující a problémové pro BFU.
Sice ta reinstalace balíčků pomůže, ale má jeden háček (aspoň v mém případě) -- je to jen do restartu/oddokování počítače. Potom už je situace zase úplně stejná -- chybná práva k /dev/sr0.
Naštěstí, v diskusi na bugzille se objevil lepší workaround:
* make your user a member of "cdrom" group
* create /etc/udev/rules.d/99-my.rules file with the following entry:
KERNEL=="sr*[0-9]", GROUP="cdrom", MODE="0660"
* reboot
hal
a autofs
pro openSUSE 11.1. Je tu jistá naděje, že už je to opravené. Zatím to nemůžu potvrdit, protože nesedím u toho správného stroje.
Tiskni
Sdílej: