Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Zkouším opensuse 11.1 x86_64 (s KDE3.5) a narazil jsem na problém, že nemohu jako obyčejný uživatel přistupovat k video dvd na /dev/sr0. Po vložení disku do mechaniky se práva nastaví vždy na
brw-rw----+ 1 root disk 11, 0 /dev/sr0
Nepomáhá ani když uživatele přidám do skupiny disk. Pokud ručně nastavím práva na 666, tak disk načtu, ale jen do chvíle než disk vysunu a znovu zasunu.
Neví někdo jak na to?
getfacl /dev/sr0
'?
# file: dev/sr0 # owner: root # group: disk user::rw- group::rw- mask::rw- other::---
chmod 666 /dev/sr0
'. Mne zajímá, jak to vypadalo předtím.
To je před chmod protože other mají permissions ---.
Díval jsem se jak to vypadá s ACL u Opensuse 11.0. Tam jsou práva k /dev/sr0 nastavena na
# owner: root # group: disk user::rw- user:<prave prihlaseny uzivatel>:rw- group::rw- mask::rw- other::---
Nastavil jsem to tak i na problematickém stroji a pomohlo to, jenže jen na chvíli. Po rebootu jsou ještě práva v pořádku, ale po prvním vložení disku je něco zákeřně vynuluje do stavu jak je popsaný nahoře.
Od verze 11.1 se v OpenSUSE nepoužívá Resource Manager. Nejspíš to dělá hal, nebo nějaký policy kit, ale nemám ponětí, kde se nastavují akce po detekci vloženého média.
Měl sem ten samý problém (tedy kromě mnoha dalších) pomohlo přeinstalovat z repozitářů hal a mount (nevím jestli se tak jmenuje přesně, zkrátka balíčky, které se starají o připojování zařízení). Možná taky časem zjistíte, že nemůžete zapisovat na disk s Windows ani po nainstalování všech potřebných balíčků Možná Vám taky oprava Grubu zníčí celý filesystém s Win, tak jako se to stalo mě
No....takhle verze openSuse je v něčem určitě lepší než ta předešlá, ale já se pokorně vrátil k 11.0, kde mi fungovalo naprosto všechno spolehlivě.
Já taky nejsem příznivcem překotného nasazování horkých novinek a na 11.1 jsem přešel jen kvůli podpoře WiFi síťovky Atheros AR242x. Druhý operační systém na počítači nemám, takže podobné problémy jaké jste popsal, jsem naštěstí zatím nezaznamenal.
Přeinstalaci balíčků vyzkouším, ale nevím jestli to bude konečné řešení, nebo se to zase rozklíží . Než jsem položil dotaz do poradny, tak jsem přeinstaloval systém a na čerstvé instalaci je vše v pořádku.
Na desktopu mám pořád 11.0 a ještě nějaký čas tam vydrží. Doufám, že 11.3 bude opět zbavená všech bugů, jak už to u trojkových subverzí bývá.
Potvrzuji a děkuji. Opravdu pomohlo reinstalovat balíčky hal
a autofs
. Jednoduché a rychlé, leč zbytečně obtěžující a problémové pro BFU.
Sice ta reinstalace balíčků pomůže, ale má jeden háček (aspoň v mém případě) -- je to jen do restartu/oddokování počítače. Potom už je situace zase úplně stejná -- chybná práva k /dev/sr0.
Naštěstí, v diskusi na bugzille se objevil lepší workaround:
* make your user a member of "cdrom" group
* create /etc/udev/rules.d/99-my.rules file with the following entry:
KERNEL=="sr*[0-9]", GROUP="cdrom", MODE="0660"
* reboot
hal
a autofs
pro openSUSE 11.1. Je tu jistá naděje, že už je to opravené. Zatím to nemůžu potvrdit, protože nesedím u toho správného stroje.
Tiskni
Sdílej: