Firefox slaví 20 let (YouTube). Verze 1.0 byla vydána 9. listopadu 2004.
Z proprietárního světa: Přijdete ráno do práce a zjistíte, že všechny Windows Servery byly neplánovaně automaticky upgradovány z verze 2022 na verzi 2025.
Byl vydán Debian 12.8, tj. osmá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Standard Matter (Wikipedie, GitHub), původně Project Connected Home over IP (CHIP), pro propojení IoT a domácí automatizaci byl vydán ve verzi 1.4.
Fedora Linux je aktuálně k dispozici v 5 edicích: Workstation, Server, IoT, Cloud a CoreOS. Pro desktopové nasazení je určena edice Workstation, což je prostředí GNOME. Vývojářům a uživatelům KDE Plasma se dlouhodobě nelíbí, že jejich prostředí je schováno mezi spiny, tj. alternativními desktopy. Prosadili si, že s následující verzí Fedora Linuxu KDE Plasma povýší ze spinu na edici a bude tak na úrovni Workstation.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch OTA-6 Focal, tj. šesté stabilní vydání založené na Ubuntu 20.04 Focal Fossa.
Byla vydána nová verze 8.0 (𝕏) frameworku pro vývoj webových aplikací Ruby on Rails (Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu, v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Byla vydána verze R14.1.3 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání, podrobnosti v seznamu změn.
Dnes v 17:00 má na YouTube online premiéru krátký film Project Gold od Blender Studia představující možnosti rozšíření Blenderu pro "malířský vzhled".
Byl představen oficiální Raspberry Pi USB 3 Hub. Cena je 12 dolarů.
Zkouším opensuse 11.1 x86_64 (s KDE3.5) a narazil jsem na problém, že nemohu jako obyčejný uživatel přistupovat k video dvd na /dev/sr0. Po vložení disku do mechaniky se práva nastaví vždy na
brw-rw----+ 1 root disk 11, 0 /dev/sr0
Nepomáhá ani když uživatele přidám do skupiny disk. Pokud ručně nastavím práva na 666, tak disk načtu, ale jen do chvíle než disk vysunu a znovu zasunu.
Neví někdo jak na to?
getfacl /dev/sr0
'?
# file: dev/sr0 # owner: root # group: disk user::rw- group::rw- mask::rw- other::---
chmod 666 /dev/sr0
'. Mne zajímá, jak to vypadalo předtím.
To je před chmod protože other mají permissions ---.
Díval jsem se jak to vypadá s ACL u Opensuse 11.0. Tam jsou práva k /dev/sr0 nastavena na
# owner: root # group: disk user::rw- user:<prave prihlaseny uzivatel>:rw- group::rw- mask::rw- other::---
Nastavil jsem to tak i na problematickém stroji a pomohlo to, jenže jen na chvíli. Po rebootu jsou ještě práva v pořádku, ale po prvním vložení disku je něco zákeřně vynuluje do stavu jak je popsaný nahoře.
Od verze 11.1 se v OpenSUSE nepoužívá Resource Manager. Nejspíš to dělá hal, nebo nějaký policy kit, ale nemám ponětí, kde se nastavují akce po detekci vloženého média.
Měl sem ten samý problém (tedy kromě mnoha dalších) pomohlo přeinstalovat z repozitářů hal a mount (nevím jestli se tak jmenuje přesně, zkrátka balíčky, které se starají o připojování zařízení). Možná taky časem zjistíte, že nemůžete zapisovat na disk s Windows ani po nainstalování všech potřebných balíčků Možná Vám taky oprava Grubu zníčí celý filesystém s Win, tak jako se to stalo mě No....takhle verze openSuse je v něčem určitě lepší než ta předešlá, ale já se pokorně vrátil k 11.0, kde mi fungovalo naprosto všechno spolehlivě.
Já taky nejsem příznivcem překotného nasazování horkých novinek a na 11.1 jsem přešel jen kvůli podpoře WiFi síťovky Atheros AR242x. Druhý operační systém na počítači nemám, takže podobné problémy jaké jste popsal, jsem naštěstí zatím nezaznamenal.
Přeinstalaci balíčků vyzkouším, ale nevím jestli to bude konečné řešení, nebo se to zase rozklíží . Než jsem položil dotaz do poradny, tak jsem přeinstaloval systém a na čerstvé instalaci je vše v pořádku.
Na desktopu mám pořád 11.0 a ještě nějaký čas tam vydrží. Doufám, že 11.3 bude opět zbavená všech bugů, jak už to u trojkových subverzí bývá.
Potvrzuji a děkuji. Opravdu pomohlo reinstalovat balíčky hal
a autofs
. Jednoduché a rychlé, leč zbytečně obtěžující a problémové pro BFU.
Sice ta reinstalace balíčků pomůže, ale má jeden háček (aspoň v mém případě) -- je to jen do restartu/oddokování počítače. Potom už je situace zase úplně stejná -- chybná práva k /dev/sr0.
Naštěstí, v diskusi na bugzille se objevil lepší workaround:
* make your user a member of "cdrom" group
* create /etc/udev/rules.d/99-my.rules file with the following entry:
KERNEL=="sr*[0-9]", GROUP="cdrom", MODE="0660"
* reboot
hal
a autofs
pro openSUSE 11.1. Je tu jistá naděje, že už je to opravené. Zatím to nemůžu potvrdit, protože nesedím u toho správného stroje.
Tiskni Sdílej: