Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Zkouším opensuse 11.1 x86_64 (s KDE3.5) a narazil jsem na problém, že nemohu jako obyčejný uživatel přistupovat k video dvd na /dev/sr0. Po vložení disku do mechaniky se práva nastaví vždy na
brw-rw----+ 1 root disk 11, 0 /dev/sr0
Nepomáhá ani když uživatele přidám do skupiny disk. Pokud ručně nastavím práva na 666, tak disk načtu, ale jen do chvíle než disk vysunu a znovu zasunu.
Neví někdo jak na to?
getfacl /dev/sr0
'?
# file: dev/sr0 # owner: root # group: disk user::rw- group::rw- mask::rw- other::---
chmod 666 /dev/sr0
'. Mne zajímá, jak to vypadalo předtím.
To je před chmod protože other mají permissions ---.
Díval jsem se jak to vypadá s ACL u Opensuse 11.0. Tam jsou práva k /dev/sr0 nastavena na
# owner: root # group: disk user::rw- user:<prave prihlaseny uzivatel>:rw- group::rw- mask::rw- other::---
Nastavil jsem to tak i na problematickém stroji a pomohlo to, jenže jen na chvíli. Po rebootu jsou ještě práva v pořádku, ale po prvním vložení disku je něco zákeřně vynuluje do stavu jak je popsaný nahoře.
Od verze 11.1 se v OpenSUSE nepoužívá Resource Manager. Nejspíš to dělá hal, nebo nějaký policy kit, ale nemám ponětí, kde se nastavují akce po detekci vloženého média.
Měl sem ten samý problém (tedy kromě mnoha dalších) pomohlo přeinstalovat z repozitářů hal a mount (nevím jestli se tak jmenuje přesně, zkrátka balíčky, které se starají o připojování zařízení). Možná taky časem zjistíte, že nemůžete zapisovat na disk s Windows ani po nainstalování všech potřebných balíčků Možná Vám taky oprava Grubu zníčí celý filesystém s Win, tak jako se to stalo mě
No....takhle verze openSuse je v něčem určitě lepší než ta předešlá, ale já se pokorně vrátil k 11.0, kde mi fungovalo naprosto všechno spolehlivě.
Já taky nejsem příznivcem překotného nasazování horkých novinek a na 11.1 jsem přešel jen kvůli podpoře WiFi síťovky Atheros AR242x. Druhý operační systém na počítači nemám, takže podobné problémy jaké jste popsal, jsem naštěstí zatím nezaznamenal.
Přeinstalaci balíčků vyzkouším, ale nevím jestli to bude konečné řešení, nebo se to zase rozklíží . Než jsem položil dotaz do poradny, tak jsem přeinstaloval systém a na čerstvé instalaci je vše v pořádku.
Na desktopu mám pořád 11.0 a ještě nějaký čas tam vydrží. Doufám, že 11.3 bude opět zbavená všech bugů, jak už to u trojkových subverzí bývá.
Potvrzuji a děkuji. Opravdu pomohlo reinstalovat balíčky hal
a autofs
. Jednoduché a rychlé, leč zbytečně obtěžující a problémové pro BFU.
Sice ta reinstalace balíčků pomůže, ale má jeden háček (aspoň v mém případě) -- je to jen do restartu/oddokování počítače. Potom už je situace zase úplně stejná -- chybná práva k /dev/sr0.
Naštěstí, v diskusi na bugzille se objevil lepší workaround:
* make your user a member of "cdrom" group
* create /etc/udev/rules.d/99-my.rules file with the following entry:
KERNEL=="sr*[0-9]", GROUP="cdrom", MODE="0660"
* reboot
hal
a autofs
pro openSUSE 11.1. Je tu jistá naděje, že už je to opravené. Zatím to nemůžu potvrdit, protože nesedím u toho správného stroje.
Tiskni
Sdílej: