Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Zdravim vas, mam nasledujici problem. Pouzivam Fedoru 10, gnome 2.24.2, kernel 2.6.27.7-134.fc10.i686. Pri prehravani muziky pomoci programu Rhythmbox mi zvuk obcas docela skarede praska (tak treba 5x za minutu, nekdy i vice). Pri prehravani stejnych souboru v mplayeru to nedela, pri prehravani treba v xmms obcas jo, ale podstatne mene. Rhythmbox se mi velice libi a nerad bych ho menil za jiny program. V minulych Fedorach jsem takovy problem na tomto pocitaci nikdy nemel (tento pocitac mam od Fedory 6). Nevi nekdo co s tim ?
Zvukovku mam - Audio device: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) High Definition Audio Controller (rev 03)
Doma mame Fedoru na nekolika pocitacich, ale posledni verze ktera se mi libila, fungovala supr byla F8, F9 strasny a F10 se mi zatim jevi o neco lepsi nez 9, ale porad to neni tak bezstarostne jako u te F8, jako plus beru ze 10tka ma navic nekolik zajimavych funkci. Tot muj nazor.
Dobrý den,
Zkuste nějaké Live CD se staršími verzemi programů. Pokud to bude praskat dál, může být chyba i v HW.
JH
Myslite ze by updatem na Fedoru 10 z Fedory 8 se poskodil HW ? To se mi moc nezda :)
Ano, taky si myslim ze je to ono ... da se to nejak odladit aby to fungovalo? Nebo je to slozite prejit zpet na alsu ? Protoze pak bych vazne uvazoval o tom si tam zpet dat F8.
Odstranění alsa-plugins-pulseaudio by mělo úplně stačit, za předpokladu, že ten přehrávač používá pro výstup ALSA. Pak totiž výchozí ALSA zařízení nebude přesměrováno na PA.
No uvidíme, jestli je to opravdu tím. U mě PA žádné problémy nedělá.
u f10 je neco zasadne spatneho s pa? Nestacilo by jen trochu poladit nastaveni pa?
Sam bych to rad vedel. Nekde jsem videl nejaky clanek, kde si hrali s default-fragment-size-msec a default-fragments v /etc/pulse/daemon.conf a tvrdili, ze je potreba najit vhodne hodnoty pro ruzne zvukovky, ale ja jsem zadny vliv na funkci nepozoroval.
jinak mam pa docela rad, protoze - tedy pokud funguje - vraci zvuk v linuxu od opic zpet do naseho stoleti.
Možná vám to přijde jako blbost, ale mě takhle praskal zvuk na Ubuntu 9.04 a ukázalo se, že celý problém byl v tom, že jsem málo budil zesilovač v reprácích. To praskání nedělal počítač, ale resilovač v reprácích k počítači. Hlasitost na nich byla vytočená skoro na maximum, ale v Ubuntu bylo vše ztlumené. Stačilo zeslabit reproduktory a zesílit výstup z počítače a praskání přestalo.
Tiskni
Sdílej: