Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Tesne vedle, spravne to ma byt takhle
/cesta/k/adresari ip(parametry)
Jo díky, to zabralo, ale jen částečně, už při restartu neháže tu chybu s hostem, ale stejně se nespojí, tváří se celkem mrtvě, nikde žádná chyba i portmap jsem na serveru restartoval.
TAkže pro jistotu ještě přiložím jak vypadá u klienta soubor /etc/fstab - teda jeho část:
192.168.1.2: /mnt/server nfs defaults,rw 0 0
Tak restartujte nfs na obou koncích, pusťte sledování dění v systému ... tail -f /var/log/message a dejte mount -a ... u mne to dělá následující ...
# /etc/init.d/nfs restart * WARNING: nfs has not yet been started. * Starting portmap ... [ ok ] * Starting NFS statd ... [ ok ] * Mounting nfsd filesystem in /proc ... [ ok ] * Starting NFS mountd ... [ ok ] * Starting NFS daemon ... [ ok ] * Starting NFS smnotify ... Backgrounding to notify hosts... # mount -aa na straně serveru ...
# /etc/init.d/portmap restart * Saving portmap table ... [ ok ] * Stopping NFS mountd ... [ ok ] * Stopping NFS daemon ... [ ok ] * Unexporting NFS directories ... [ ok ] * Stopping NFS statd ... [ ok ] * Stopping portmap ... [ ok ] * Starting portmap ... [ ok ] * Reloading portmap table ... [ ok ] * Starting NFS statd ... [ ok ] * Exporting NFS directories ... exportfs: No options for /pub 192.168.0.XX: suggest 192.168.0.XX(sync) to avoid warning exportfs: /etc/exports [2]: Neither 'subtree_check' or 'no_subtree_check' specified for export "192.168.0.XX:/pub". Assuming default behaviour ('no_subtree_check'). NOTE: this default has changed since nfs-utils version 1.0.x exportfs: No host name given with /pub (rw,no_subtree_check,no_root_squash), suggest *(rw,no_subtree_check,no_root_squash) to avoid warning [ ok ] * Starting NFS mountd ... [ ok ] * Starting NFS daemon ... [ ok ] * Starting NFS smnotify ... [ ok ]a mam namountováno.
Díky za nakopnutí, problém byl v tom, že přes vzdálenou admiistraci jsem neviděl, že v souboru /etc/fstab není na konci povinný prázdný řádek. Ale je zvláštní, že se to tvářilo jako by to bylo OK, žádná chybová hláška, nic. Takže ještě jednou díky.
Nemusí být ještě portmap restart apod.? Mam tu samou konf, tedy IP adresu na serveru v /etc/exports ...
Tiskni
Sdílej: