Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Zdravim, mam zde notebook (stare IBM) s nainstalovanym Lowarch linuxem, nicmene prihlasovaci udaje (ani uzivatelsky ani root ucet) nemam. Notebook neobsahuje zadnou externi mechaniku (FDD, ani CD ani USB porty) abych pripojil bootovaci medium a nainstaloval jiny system.
Maximalne PC karta zakoncena ethernetem a v BIOS je mozne nastavit bootovani po LAN,s tim vsak moc zkusenosti nemam. Dokazal byste nekdo nasmerovat me k reseni?
Lze v Lowarch nejak obnovit root heslo?
Evtl nejaka dokumentace k moznosti provest reinstalaci systemu pres LAN?
Diky predem vsem!
treba dat kernelu parameter 'single' pri bootovani. potom vam naskoci root shell a mozete zmenit hesla prikazom 'passwd'
teda, ak GRUB robi iba 3 - 2 - 1 a nabootuje linux, tak stlacte Esc, potom 'e', potom na riadku so slovom 'kernel' sa presunte na koniec riadku, dopiste tam 'single' (vynechajte uvodzovky), stlacte enter a stlacte 'b'. nabootuje to s tym single parametrom a budete prihlaseny ako root. rootovi zmente heslo prikazom 'passwd' a uzivatelovi prikazom 'passwd frantisek'
ak vam GRUB ukaze menu, tak ten Esc krok vynechajte.
Ak pouzivate LILO a nie GRUB, tak sa tu urcite najde expert ktory si pamata ako sa to robi tam.
Diky za reakci. Je to GRUB.
Provedl jsem pridani parametru single, nicmene skoncim na "Give root password for maintenance (or type Control-D to continue)" - zadam-li cokoliv, vrati se mi "Login incorrect", pri Control-D nabehne standardne shell Lowarch 0.1.1 a ceka na zadani loginu => tzn. jako bych nechal nabootovat primo bez parametru "single".
Napada vas jeste nejake reseni, prosim?
odporucam irc.freenode.net a kanal #archlinux
pravdepodobne budete musiet spravit ten network boot a potom sa chrootnut na vas disk, kde zmenite heslo. 'mount /dev/hdaX /mnt && chroot /mnt' a potom 'passwd'
Nejjednodušší mi přijde: vymontovat HDD (u Thinkpadů záležitost 2 šroubků), připojit přes IDE-USB kabel k jinému počítači s linuxem, potom jako root (sudo -s nebo su)
mkdir /tmp/nb mount /dev/sdb1 /tmp/nb # nebo jiná partition místo sdb1 - najít na konci dmesg mount --bind /dev /tmp/nb/dev mount --bind /proc /tmp/nb/proc cd /tmp/nb chroot . passwd # zadat nové rootovské heslo # prohlédnout si /etc/passwd, změnit také heslo uživatelského účtu, který použijete pro běžné přihlášení exit umount /tmp/nb/dev umount /tmp/nb/proc
Pak našroubovat zpátky a už to pojede.
Tiskni
Sdílej: